اخبار / ستادی

آخرین جزئیات زلزله ۵٫۷ ریشتری در مسجد سلیمان به روایت رئیس سازمان امداد و نجات/ آمادگی هلال احمر خوزستان برای اسکان اضطراری در محل‌های مشخص شده

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تشریح آخرین جزئیات زلزله ۵٫۷ ریشتری مسجد سلیمان و آخرین نتایج ارزیابی های انجام شده گفت که این زلزله تا ساعت ۲۰ ، ۱۱۰ مصدوم به جا گذاشته و همچنین اقدامات لازم برای اسکان و تغذیه اضطراری انجام شده است.

۱ ماه قبل

آخرین جزئیات زلزله ۵٫۷ ریشتری در مسجد سلیمان به روایت رئیس سازمان امداد و نجات/ آمادگی هلال احمر خوزستان برای اسکان اضطراری در محل‌های مشخص شده

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مرتضی سلیمی با تشریح جزئیات زلزله امروز مسجد سلیمان به ارائه گزارشی از آن پرداخت و گفت: زلزله در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه و ۳۳ ثانیه در ۱۹ کیلومتری مسجد سلیمان با بزرگی “۵٫۷” ریشتر و عمق ۱۷ کیلومتر رخ داد. نزدیک ترین شهرستان های به کانون زلزله ۲۹ کیلومتری قلعه خواجه و ۳۷ کیلومتری ایذه بود. همچنین جمعیت ساکن در شعاع ۳۰ کیلومتری کانون زلزله حدود ۳۰ هزار حدود ۳۰ هزار خانوار است. در این زمین لرزه تا ساعت ۲۰، جمعه ۱۱۰ نفر مصدوم و یک نفر کشته شده است.

یک فوتی(بر اثر سکته قلبی) و ۹۷ مصدوم در مسجد سلیمان تا ساعت ۲۰

رئیس سازمان امداد و نجات گفت: این زلزله در اکثر شهرستان های استان خوزستان احساس شد. بر اساس گزارش تیم های ارزیاب جمعیت هلال احمر که به مناطق متاثر از زلزله اعزام شدند، در شهرستان مسجد سلیمان تا ساعت ۲۰ ، مصدومیت ۹۷ نفر گزارش شد که ۴ نفر آنها دچار جراحات شدید شده بودند و توسط آمبولانس های هلال احمر به بخش حراحی منتقل شدند.

وی با اشاره به آمار فوتی ها گفت: پس از زلزله فوت یک نفر به ثبت رسید که مربوط به شهرستان مسجد سلیمان بود و این فرد نیز در اثر هیجانات شدید زلزله دچار ایست قلبی شد و فوت کرد.

۱۰ مجروح در ایذه و ۳ مصدوم در باغملک

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به آخرین آمار در شهرستان ایذه، دیگر شهرستان متاثر از زلزله گفت: در این شهرستان نیز ۱۰ نفر در اثر زلزله مجروح شدند که ۷ نفر آنها به صورت سرپایی درمان شدند و ۳ نفر دیگر در بیمارستان بستری شدند. همچنین در باغملک نیز ۳ نفر مصدوم شدند.

ترک خوردگی ۳۰ باب منزل در ایذه/ خساراتی در مسجد سلیمان هم گزارش شده است

سلیمی در مورد جزئیات تخریب زلزله نیز گفت: گزارش های تیم های ازریاب حاکی از ترک خوردی ۳۰ باب منزل در ایذه دچار ترک خوردگی شد. همچنین در مسجد سلیمان نیز خسارات مالی و تخریب تعدادی منازل و ابنیه و خودرو گزارش شده است.

وی در مورد اینکه آیا بیمارستان نفت مسجد سلیمان دچار آسیب شده است یا خیر گفت: این بیمارستان دچار آسیب جزئی شده است.

 

کدام مناطق بیشترین آسیب را دیده اند؟

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در مورد اینکه کدام مناطق بیشترین آسیب را از زلزله دیده اند گفت: بیشترین آسیب ها در منطقه گلگیر و در بخش مرکزی آن شامل مناطق پزشکان، بی بیان، کلگه و پشت کوه شهرستان مسجد سلیمان گزارش شده است.

جزئیات آسیب های زیر ساختی

وی در مورد وضعیت زیرساخت های شهری نیز گفت مسیر ارتباطی، آب و گاز شهرستان مسجد سلیمان آسیبی ندیده است و برق منطقه بی بیان مسجد سلیمان {تا لحظه تنظیم این گزارش} قطع است.

ارزیابی مناطق حادثه دیده با حضور ۲۳ تیم

سلیمی در مورد اقدامات جمعیت هلال احمر در فاز پاسخگویی گفت: پس از زلزله ۲۳ تیم ارزیاب در شهرستان های مسجد سلیمان، اندیکا، لالی، شوشتر، ایذه و هفتکل جهت ارزیابی اولیه سانحه اعزام شدند. همچنین در ادامه دو تیم پشتیبان نیز از شهرستان اندیکا و لالی به مسجد سلیمان اعزام شدند.

ارزیابی هوایی با یک فروند بالگرد

وی اضافه کرد: پس از بروز حادثه بلافاصله یک فروند بالگرد جمعیت هلال احمر نیز برای ارزیابی هوایی به مسجد سلیمان اعزام شد.

اسکان اضطراری حادثه دیدگان در بیمارستان ۲۲ بهمن مسجد سلیمان و انتقال اقلام غذایی به منطقه

رئیس سازمان امداد و نجات در مورد وضعیت اسکان و تغذیه حادثه دیدگان در مناطق زلزله زده گفت: اسکان اضطراری در بیمارستان ۲۲ بهمن مسجد سلیمان صورت گرفت. همچنین اقلام زیستی و مواد غذایی مورد نیاز از مجتمع امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اهواز به شهرستان مسجد سلیمان ارسال شد.

وی  در پایان گفت: ارزیابی مناطق آسیب دیده همچنان ادامه دارد. جمعیت هلال احمر استان خوزستان جهت اسکان اضطراری مردم در سالن های ورزشی، مدارس و مجموعه هایی که از قبل تعیین شده، آمادگی لازم را دارد. در صورت نیاز مردم می‌توانند امشب را در این اماکن اسکان داشته باشند.