اخبار / ستادی

تدوین برنامه آمادگی هلال‌احمر دربرابر زلزله احتمالی تهران/ آمادگی شبانه‌روزی ۶ هزار نیروی امدادی برای پاسخگویی به حوادث

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در حاشیه جلسه نهایی تدوین برنامه مواجهه جمعیت هلال احمر با زلزله احتمالی تهران گفت: ۶ هزار نیرو در کشور به شکل شبانه روزی آماده پاسخگویی به حوادث هستند.

۲ ماه قبل

تدوین برنامه آمادگی هلال‌احمر دربرابر زلزله احتمالی تهران/ آمادگی شبانه‌روزی ۶ هزار نیروی امدادی برای پاسخگویی به حوادث

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان تهران؛ جلسه نهایی تدوین برنامه مواجهه جمعیت هلال احمر با زلزله احتمالی تهران، در پایگاه امداد و نجات بین شهری آبعلی شهرستان دماوند برگزار شد.

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در این جلسه گفت: یکی از رئوس برنامه پنج ساله جمعیت هلال احمر، تدوین برنامه آمادگی هموطنان در برابر زلزله احتمالی تهران است و براساس برنامه ریزی های انجام شده، آمادگی در برابر زلزله و ترس های آن ایجاد می شود.

سلیمی با اشاره به اینکه در قالب طرح های مختلف، از توان و تجربه اساتید و پیشکسوتان عرصه امداد و نجات استفاده شده و هلال احمر استان تهران مقدمات تدوین برنامه آمادگی جمعیت برای مواجهه با زلزله احتمالی تهران را فراهم کرده است، گفت: در این طرح، برنامه های مدونی برای بهره گیری از استان های معین و پیشتاز، اقلام و تجهیزات، تیم های سگ های تجسس، تیم های تخصصی و تمام ظرفیتی که کشور برای پاسخگویی به زلزله احتمالی تهران مد نظر دارد پیش بینی شده و امیدواریم بتوانیم جمعیت هلال احمر استانهای کشور را برای این طرح ویژه آماده کنیم.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تاکید بر ضرورت ارتقاء آمادگی نیروهای عملیاتی امداد و نجات در استان تهران و استان های پیشتاز و معین، تصریح کرد: هر حادثه و بخصوص در حوادث طبیعی، تیم های تخصصی ویژه همان حادثه را لازم دارد و چون سناریوهای مختلفی برای حوادث احتمالی در نظر گرفته شده، نمی توان درصد آمادگی نیروهای عملیاتی را برای هر سناریو به شکل قطعی اعلام کرد اما در برنامه تدوین پاسخگویی هلال احمر به زلزله احتمالی تهران، بدترین شرایط پیش بینی شده و بر اساس همین شرایط، سطح آمادگی نیروها، تجهیزات و ماشین آلات هلال احمر ارتقاء می یابد.

سلیمی افزود: طبق پیش بینی های انجام شده، در ساعات اولیه زلزله احتمالی تهران و در بدترین شرایط؛ یک میلیون نفر نیاز به اسکان اضطراری و ۲۵۰ هزار مصدوم نیاز به امدادرسانی خواهند داشت.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: یک هزار و ۴۰۰ پایگاه مختلف امداد و نجات در سراسر مستقر هستند تا امدادگران و نجاتگران بتوانند در زمان بحران، بهترین و سریع‌ترین خدمات را به هموطنان ارائه دهند.

سلیمی افزود: در پایگاه های امداد و نجات جمعیت هلال احمر ۶ هزار نیرو به شکل شبانه روزی آماده پاسخگویی به حوادث هستند و هموطنان می توانند برای دریافت خدمات امدادی با شماره ۱۱۲ تماس بگیرند.