اخبار / حج 98 / ستادی

آمادگی کادر درمانی در مطب‌ها و درمانگاه‌ها قبل از ورود زائران به مکه  

مسئول سلامت پزشکان مجموعه‌های بیمارستان مکه مکرمه از آمادگی مطب‌ها  و درمانگاه‌های مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه مکرمه خبر داد .

۱ ماه قبل

آمادگی کادر درمانی در مطب‌ها و درمانگاه‌ها قبل از ورود زائران به مکه  

به گزارش روابط عمومی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر، دکتر سید محمد طبا طیایی با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار با برنامه‌ریزی مقرر شد قبل از ورود زائر به مکه، مطب‌ها راه‌اندازی شود، گفت: فعالیت مطب‌ها ۸ و ۱۶ ساعته بوه و در مجموعه های بزرگ؛ شبانه‌روزی به زائران خدمت می دهند.

وی با بیان اینکه با توجه به حضور زائران در شهر مکه، مناطق استقرار و تعداد مطب ها افزایش یافته و شبانه‌روزی توسط پزشک  اداره می‌شود، اظهار کرد: تلاش شده است در بیشتر مطب‌ها یک شیفت به پزشک خانم اختصاص بدهیم تا زائرین خانم راحت‌تر به پزشک مراجعه کنند.

مسئول سلامت پزشکان مجموعه های بیمارستان مکه مکرمه گفت: علاوه بر مطب‌ها، شهر مکه را به ۵ منطقه تقسیم و در هر منطقه یک درمانگاه راه‌اندازی شده است. در این درمانگاه‌ها علاوه برحضور ۲۴ ساعته پزشک عمومی، پزشک متخصص داخلی،  متخصص طب اورژانس و پزشک متخصص زنان با ۳ کادر پرستاری خدمات درمانی را به زائران ارائه می‌کند.

وی به حضورپزشکان مجرب و متعهد در حج امسال اشاره و اظهار کرد: حدود ۳۱۰  پزشک عمومی و متخصص، ۲۰  پرستار ، ۱۰ تکنسین فوریت های پزشکی و ۱۰ تکنسین دارویی در  ۸۰ مجموعه  مطب در هتل ها و پنج درمانگاه  المیدان، الموزن، الدانه، البرج الصقریه و راحه بکه که زائران ایرانی مستقرهستند، فعالیت می‌کنند.

دکتر طباطبایی افزود: در درمانگاه‌های  پنجگانه ۲ تکنسین فوریت های پزشکی  با یک دستگاه آمبولانس مجهز برای نقل و انتقال بیماران وجود دارد و درصورت اعزام به بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه، امکاناتی چون سیستم خط تلفن همراه در اختیار تکنسین ها قرار دارد تا با بیمارستان یا پزشک متخصص طب اورژانس برای راهنمایی در حین انتقال بیمار به بیمارستان ارتباط داشته باشند .

وی به تیم کارشناسان بهداشتی بیمارستان مرکز پزشکی اشاره کرد و گفت: ناظرین بهداشتی در بیمارستان وظیفه کنترل و نظارت بر اماکن تهیه و توزیع غذا، آشپزخانه مرکزی، انبارهای نگهداری مواد غذایی در مجموعه هتل ها ، محل توزیع غذا در رستوران هتل‌ها را بر عهده دارند.

مسئول سلامت پزشکان مجموعه های بیمارستان مکه مکرمه گفت:  تیم کارشناسان بهداشتی مجرب همچنین مراقب سلامت آب و مواد غذایی زائران در مجموعه هتل‌ها و فعالان تهیه و توزیع مواد غذایی زائران هستند و البته معاینات و آزمایش های سلامت این افراد در ایران کنترل و مجوز حضور در تامین زنجیره غذایی صادر شده است .