اخبار / استانی

آموزش؛ رکن مهم در مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در تهدیدات است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم در جلسه پدافند غیرعامل استان گفت: آموزش آحاد جامعه، رکن مهمی در مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در تهدیدات است.

۶ ماه قبل

آموزش؛ رکن مهم در مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در تهدیدات است

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم؛ محمد گل فشان در جلسه کارگروه امداد و نجات پدافند غیر عامل استان قم که به میزبانی جمعیت هلال احمر استان برگزار شد، با اشاره به اهمیت بهره گیری از دانش روز و تجربیات کشورهای پیشرفته در مدیریت بحران عنوان کرد: در سال ۸۴ در سفری به ژاپن در بازدید از شهر توکیو، پیشرفت های خوبی را در این کشور شاهد بودم. پیشرفت و توسعه به گونه ای بود که می توانستند در کمترین زمان به مدیریت بحران ها و خنثی کردن خطرات و تهدیدات بپردازند. ساختمان صلیب سرخ نزدیک ترین ساختمان نسبت به ساختمان های اصلی شهر بود تا در زمان خطر و بحران بتوانند به خوبی بر روی امدادرسانی و کمک رسانی متمرکز شوند.

وی بیان کرد: انبارهای صلیب سرخ ژاپن از نظر وسعت، یک بیستم انبارهای قم هم نبود اما از زیر زمین به استانداری ها متصل بودند و در زمان بحران ارتباط خوبی برای کمک رسانی داشتند. در این کشور تمامی پرسنل در واقع نیروهای آموزش دیده و کارمند جای دیگری بودند و به طور بهینه از کارمندان استفاده می شد و هر یک به وظایف خود در زمان بحران ها واقف بودند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم بیان کرد: در ژاپن و دیگر کشورهای پیشرفته بسیاری از دستگاههای امدادی، اورژانس و امداد و نجات زیر مجموعه صلیب سرخ هستند.

گل فشان تاکید کرد: باید آموزش را جدی بگیریم و هر دستگاهی یک خانه هلال باشد، خانه های هلال نقش مهمی در مدیریت بحران ها دارند.

وی تصریح کرد: آموزش آحاد جامعه، رکن مهمی در مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در تهدیدات است. همه باید اعلام آمادگی داشته باشیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم عنوان کرد: قبل از اینکه نیروهای امدادی را اعزام کنیم مردم در صحنه هستند به همین دلیل باید آموزش ببینند. برای کارمندان هلال احمر دوره های آموزشی برگزار کرده ایم تمامی کارمندان باید بتوانند پشت خودروهای آمبولانس و امداد بنشینند و برای این امر باید گواهی نامه ها را از ۳ به ۲ تغییر دهند در ادارات نیز این رویکرد باید دنبال شود.

گل فشان اظهار کرد: کارمندان نیز باید امداد و نجات و چادرزنی و بستن زنجیر چرخ و اطفای حریق را آموزش دیده باشند. این آموزش ها زمان زیادی نیاز ندارد اما کم توجهی هایی وجود دارد.

وی تصریح کرد: شاخص ها و برنامه های زیادی در پدافند غیر عامل وجود دارد و باید با کارشناسی یک تقسیم کار انجام شود هر یک از حوزه های پدافند غیر عامل اهمیت زیادی دارد و باید به طور تخصصی مورد توجه باشد.

قم رتبه دوم در مقابله با تهدیدات سایبری دارد

فرماندهی نیروی انتظامی استان قم گفت: قم رتبه دوم در مقابله با تهدیدات سایبری دارد و این نشان از ظرفیت های مهمی در پدافند غیر عامل دارد.

عبدالرضا آقاخانی آموزش را رکن مهمی در کاهش تهدیدات دانست و عنوان کرد: تعامل و همراهی دستگاها می تواند در پدافند غیر عامل موثر باشد.

مدیرکل پدافند غیر عامل استان قم هم در این جلسه گفت: ظرفیت های مردمی نقش مهمی در مدیریت بحران و پدافند غیر عامل دارند و باید از طریق آموزش به این ظرفیت ها، جهت داد. 

لازم به ذکر است جلسه کار گروه امداد و نجات پدافند غیر عامل استان قم با حضور سردار عبدالرضا آقاخانی فرمانده نیروی انتظامی استان قم، مهدی متقیان مدیرکل پدافند غیرعامل استان قم و جمعی از نمایندگان دستگاه های اجرایی استان به میزبانی جمعیت هلال احمر استان برگزار شد.