اخبار / ستادی

آموزش مبانی و اصول امدادی در دوره آموزشی امدادی نویسندگان/تجربه نگاری از حوادث، اصول پیمایش و کوه‌پیمایی و اجرای مانور امدادی

در نخستین روز از برگزاری اردوی آموزشی امدادی نویسندگان در پایگاه امداد و نجات جاده ای پلور شرکت کنندگان با مباحث امدادی، مدیریت بحران و مخاطرات آشنا شدند و روز دوم تجربه نگاری از حوادث، اصول پیمایش و کوهپیمایی و اجرای مانور امدادی در این دوره آموزش ‌داده شد.

۴ هفته قبل

آموزش مبانی و اصول امدادی در دوره آموزشی امدادی نویسندگان/تجربه نگاری از حوادث، اصول پیمایش و کوه‌پیمایی و اجرای مانور امدادی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر، شرکت کنندگان اردوی آموزشی امدادی ویژه نویسندگان با حضور کارشناسان ستادی، استانی و شهرستانی هلال احمر استان مازندران در نخستین روز این دوره ضمن آشنایی با نهضت صلیب سرخ و هلال احمر، مباحث امدادی، مدیریت بحران و کمک های اولیه را فرا گرفتند.

نویسندگان شرکت کننده پس از پذیرش در آئین آغازین این دوره حضور یافته و با نحوه برگزاری و ساعات آموزشی آشنا شدند.

در ادامه و در نخستین کارگاه آموزشی که در خصوص سرفصل آشنایی با نهضت صلیب سرخ و هلال احمر بود؛ تاریخچه تشکیل نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و فعالیت های اجرایی و چگونگی به رسمیت شناختن جمعیت های ملی توسط استاد اصغری برای شرکت کنندگان تشریح شد.

در دومین کارگاه نخستین روز، شرکت کنندگان با مفاهیم اصلی مدیریت بحران و مخاطرات با تدریس استاد شعاعی، از مدرسین حوزه مدیریت بحران آشنا شدند و در ادامه اصول آمادگی در برابر مخاطرات را فراگرفتند.

کارگاه پایانی روز نخست دوره آموزشی امدادی ویژه نویسندگان به آموزش اصول کمک های اولیه اختصاص داشت که شرکت کنندگان با اصول اساسی مفاهیم امدادی و نحوه برخورد با مصدوم و اصول احیای قلبی ریوی CPR آشنا شدند. این دوره با تدریس استاد نجفی برگزار شد.

بازدید از منطقه لاریجان پایان بخش نخستین روز این دوره در پایگاه امداد و نجات جاده ای پلور آمل برگزار شد.

در دومین روز برگزاری اردوی آموزشی امدادی نویسندگان در پایگاه امداد و نجات پلور، شرکت کنندگان اصول کمک‌های اولیه، تجربه نگاری از حوادث طبیعی با تاکید بر سیل و زلزله، اصول پیمایش و کوهپیمایی و مواجهه با خطرات طبیعی، بازدید از غار گل زرد، اصول اسکان اضطراری و چادرزنی و اطفاء حریق را فرا گرفتند.

شرکت کنندگان اردوی آموزشی امدادی نویسندگان، در دومین روز برگزاری این اردو در پایگاه امداد و نجات پلور، اصول کمک‌های اولیه، تجربه نگاری از حوادث طبیعی با تاکید بر سیل گلستان، لرستان و خوزستان و زلزله کرمانشاه، اصول پیمایش و کوهپیمایی و مواجهه با خطرات طبیعی، بازدید از غار گل زرد، اصول اسکان اضطراری و چادرزنی و اطفاء حریق را فرا گرفتند.

بر اساس این گزارش نخستین کارگاه آموزشی روز دوم این اردو به آموزش اصول کمک های اولیه در حوادث اختصاص داشت که در این کارگاه اصول کنترل خونریزی، شکستگی ها، آتل بندی، پانسمان و همچنین مواجهه با مسمومیت های ناشی از عوامل مختلف از جمله مارگزیدگی توسط استاد نجفی تشریح شد.

دومین کارگاه روز دوم اردوی آموزشی امدادی نویسندگان بیان تجربیات اساتید و مربیان و فعالان حاضر در عملیات های امدادی حوادث طبیعی بود که در این کارگاه استاد اصغری، استاد شعاعی و نیکزاد مدیر شعبه شهرستان آمل و همچنین حجت الاسلام و المسلمین پیروزفر به بیان خاطرات خود از حوادث طبیعی سیل گلستان، لرستان و خوزستان و زلزله کرمانشاه و حوادث غیر طبیعی مانند تصادفات و غریق جهت بهره گیری نویسندگان پرداختند.

در ادامه روند کارگاه های آموزشی روز دوم اردوی آموزشی امدادی نویسندگان، نجاتگران جمعیت هلال احمر شهرستان آمل با اجرای مانور امدادی در فضای این پایگاه، توان عملیاتی نجاتگران در عملیات های امدادی شامل تصادفات و حوادث کوهستان را به نمایش گذاشتند.

یادآور می شود که در در پایان این مانور تعدادی از نویسندگان عملیات اطفای حریق را زیر نظر اساتید دوره انجام دادند.

در بخش دوم نیز با حضور استاد لشکری اصول اولیه پیمایش در کوهستان شامل مسیریابی درکوهپیمایی و مواجهه با خطرات طبیعی تشریح شد و ادامه این کارگاه آموزشی در فضای آزاد کوهپایه دماوند به همراه اصول اسکان اضطراری و چادر زنی برگزار شد.

پایان بخش کارگاه های آموزشی در دومین روز اردوی آموزشی امدادی نویسندگان، صعود به ارتفاعات دماوند و بازدید از غار گل زرد در ارتفاع ۲۳۰۰ متری بود.