برگزاری نوزدهمین نشست ستاد استانی هلال احمر خوزستان در مدیریت بیماری کرونا

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان، با حضور در نوزدهمین نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا بر لزوم جمع بندی پیشنهادهای کارشناسی متخصصین اپیدمیولوژی و پیش بینی دقیق شرایط در بازه زمانی نیمه دوم سال به ویژه فصل پاییز تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خوزستان ،علی خدادادی، با ارائه پیشنهاداتی در این نشست افزود: این پیشنهادها در سه محور پیشگیری، تشخیص و درمان قابل بررسی و اجرا خواهند بود و با توجه به شرایط پیش رو قطعاً نیازمند برداشتن گام هایی موثر در این زمینه ها هستیم.

خدادادی گفت: معمولاً در شرایط بحرانی بدترین شرایط در نظر گرفته می شود و باید آمادگی لازم برای آن ایجاد شود.

وی به تشریح مباحث پیشنهادی در بخش پیشگیری پرداخت و افزود: علاوه بر ضرورت تامین و ‌تهیه ماسک ارزان قیمت برای اقشار آسیب پذیر، موضوع استفاده از واکسن آنفولانزا را باید مد نظر قرار داد .

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان گفت: با توجه به شیوع ویروس آنفولانزا در فصل پاییز ،بدون شک نیازمند واردات واکسن های سه و یا چهار ظرفیتی جهت مصون سازی افراد به ویژه گروه‌های پر خطر از ابتلا به ویروس آنفولانزای تیپو تیپB هستیم که امیدواریم با آماده سازی و توزیع این واکسن ها تا اواسط شهریورماه امکان استفاده از آن در بهترین زمان میسر شود.

 خدادادی در بخش دیگری از سخنانش در فاز تشخیصی ویروس کرونا گفت:آماده سازی و در دسترس قرار دادن کیت های تست تشخیصی همزمان ویروس های آنفولانزا و کوید ۱۹ بسیار مهم است. اگر بخش های خصوصی نیز در این زمینه فعال شوند و این کیت ها با قیمت نازلتری توزیع شوند ،می‌توانند کمک شایانی در این عرصه ارائه دهنده.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان با اشاره به تست های رپید که در کشورهای اروپایی در حال طی مراحل اولیه هستند،گفت :احتمالا این تست ها تا ماه آینده با دریافت تاییدیه های لازم وارد بازار می شوند که باید جهت تهیه آنها نیز تلاش وافری داشت.

او در بحث تامین دارو نیز بیان کرد:ضروریست پیش بینی لازم در خصوص تهیه و توزیع مناسب داروی تامی فلو  به میزان لازم تا قبل از مهرماه به عمل آید.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر داروهای آویگان و رمدسیویر که در تخفیف عوارض ناشی از بیماری کرونا مطرح هستند و در لیست داروهای مورد قبول پروتکل های درمانی قرار گرفته و تایید شده اند متقاضیان بسیاری دارند و با عنایت به اینکه بخشی از این داروها توسط سازمان بهداشت جهانی تهیه و در اختیار بعضی از مراکز قرار گرفته و عدم تامین فراگیر آنها مشکلاتی را به وجود آورده است.

خدادادی در این زمینه از شرکت های دارویی خواست با توجه به تقبل تهیه و توزیع داروهای جدید، نسبت به رفع نیاز موجود در جامعه تلاش بیشتری صورت دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان به ظرفیت های پذیرش بیماران در بخش های مراقبت های ویژه نیز اشاره کرد و افزود: باید در کل کشور افزایش ظرفیت پذیرش بیماران در بیمارستان ها به ویژه توسعه بخش های مراقبت ویژه مورد توجه جدی قرارگیرد.

فریبا کاکاوند
تهیه کننده:

فریبا کاکاوند

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *