جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

جمعه ، 16 خرداد 1399

تجلیل از امدادگران،‌ نجاتگران و جوانان هلال‌احمر خوزستان

 00

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: امدادگران، جوانان و عوامل جمعیت هلال احمر در جریان سیل فروردین امسال در استان، محدودیت‌های احتمالی تجهیزات و امکانات را با تلاش مضاعف خود جبران کردند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خوزستان، دکتر علی خدادادی در آیین تجلیل از امدادگران،‌ نجاتگران و جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان فعال در امدادرسانی به مناطق سیل‌زده خوزستان و طرح امداد و نجات و ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی که امروز (23 تیرماه) در سینما هلال اهواز برگزار شد، گفت: در سیل، خوزستان با بحران بی‌سابقه‌ای مواجه شد و ورود چنین حجم آبی به استان را پیش از این نداشتیم و در چند سال گذشته با چنین شرایطی روبه‌رو نشده بودیم. البته این موضوع برای ما غیرمنتظره نبود.

وی افزود: سیل خوزستان به صورت تدریجی رخ داد و زمانی که مساله‌ای به تدریج رخ دهد حل آن دچار مشکل می‌شود. سیل خوزستان تدریجی بود و شرایط خاصی را فراهم کرد. از طرفی مدیریت بحران در خوزستان شرایطی را فراهم کرد با بحران‌های اجتماعی و مسائل پس از سیل مواجه نشویم. اگر مدیریت خوبی در زمینه هدایت آب‌های سطحی انجام نمی‌شد، قطعا شهرهای سوسنگرد، حمیدیه و سایر مناطق با بحران‌های غیرقابل کنترل مواجه می‌شدند که تبعات آن بسیار بیشتر از شرایط کنونی بود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: در حوزه امدادرسانی علی‌رغم شرایط، تنگناها و محدودیت امکانات امدادی این جمعیت، تلاش خوبی شد و محدودیت تجهیزات و امکانات را امدادگران و عوامل جمعیت با تلاش و مضاعف خود جبران کردند.

وی با اشاره به ایجاد انسجام ملی در سیل اخیر خوزستان، گفت: حمایت‌های بی‌شائبه مردم در سیل خوزستان بسیار اهمیت داشت و باعث شد بتوانیم زمینه افزایش تاب‌آوری افراد متاثر از سیل را فراهم کنیم. در سیل خوزستان حجم حادثه به گونه‌ای بود که امکانات و توان جمعیت هلال احمر پاسخگوی این حادثه نبود و تلاش مضاعف نیروهای جمعیت باعث شد که بتوانیم پرونده خوبی در این سیل داشته باشیم.

خدادادی گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی سایر بخش‌ها، بتوانیم از این تجربیات مستنداتی تهیه کنیم و در آینده به عنوان پروتکل آموزشی مورد استفاده قرار گیرد. در این سیل سه بخش جوانان، نیروهای داوطلب و امدادگران توانستند شرایطی مطلوب را در راستای امدادرسانی و پاسخگویی فراهم کنند و زمینه‌ساز مقابله با این بحران شوند.

خدادادی گفت: آنچه حائز اهمیت بود حضور تیم‌های بین‌المللی در خوزستان بود که حمایت و حضور آنها موجب دلگرمی جمعیت هلال احمر می‌شد. ارزیابی آنها نیز مثبت بود و علی‌رغم کاستی‌ها، ناظران رضایت‌مندی نسبی از اقدامات انجام شده داشتند و همه مجموعه‌ها واقف شدند که جمعیت هلال احمر تلاش خوبی در این سیل داشت.

وی افزود: سیل باعث شد که همه مجموعه‌های اداری واقف شوند فعالیت‌های جمعیت هلال احمر نیازی ضروری برای جامعه است و اکنون ضرورت وجود دفتر نمایندگی هلال احمر در شهرستانی مثل حمیدیه برای همه احساس شده است و تلاش می‌کنند این خلاء را پر کنند. پس از بحران سیل، زلزله مسجدسلیمان رخ داد که زمینه دیگری برای تبیین بیش از پیش این ضرورت‌ها ایجاد کرد. امیدواریم این سیل فرصتی برای توسعه زیرساخت‌ها و ارائه آموزش‌های لازم باشد و بتوانیم از پشتوانه اجتماعی که نصیب جمعیت هلال احمر خوزستان شده است، صیانت کنیم. 

کارنامه درخشان هلال احمر خوزستان در خدمت رسانی به سیل زدگان

حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن حسن‌زاده، امام جمعه موقت اهواز نیز در این آیین گفت: سیل اخیر بی‌سابقه بود اما مردم و مسئولان خوزستان مانند دوران دفاع مقدس کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشتند. در زمان سیل کمبود خوراک، پوشاک و پتو نداشتیم که هلال احمر خوزستان در زمینه خدمت رسانی از بین دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی و مردمی درخشید که جای قدردانی دارد. در این سیل برای نخستین بار نه ‌تنها در بحث تامین چادر و مواد غذایی بلکه در زمینه‌های ارائه خدمات روانشناسی و سایر موارد کارهای خوبی انجام دادند.

وی گفت: سیل که رخ داد مردم آواره شدند و معلوم است که در این شرایط، سختی‌هایی وجود دارد اما خدمات به بهترین نحو ارائه شد. اگر این تلاش‌های شبانه‌روزی نبود، آسیب‌های سیل بسیار بیشتر از آنچه مشاهده کردیم، می‌شد. در زمان سیل به دلیل خطر ورود آب به شهرها اعلام شده بود که برخی شهرها باید تخلیه شوند اما با اقدامات انجام شده آب وارد شهرها نشد.

 

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی

تصاویر

09 000 0000 00 00