از کجا بدانیم ابتلاء خفیف یا شدید به کرونا پیدا کرده‌ایم و چه زمانی به بیمارستان مراجعه کنیم؟

علائم ابتلا به ویروس کرونا را کم و بیش همه ما می دانیم، اما لازم است تفاوت این ویروس در ابتلای خفیف تا شدید را بدانیم و اینکه چه زمانی برای درمان بیماری، به بیمارستان مراجعه کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر براساس آخرین یافته‌های علمی در مورد ویروس کووید 19، تفاوت ابتلای خفیف تا شدید به این بیماری و زمان مراجعه به بیمارستان را برای بیماران مبتلا تشریح کرد.

بنا براین گزارش، طبق مطالعه مشترک چین و سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کووید 19، از تاریخ اول اسفند 98، ۸۰ درصد از موارد تایید شده آزمایشگاهی کووید-19 خفیف تا متوسط بودند، ۱۶ درصد شدید و ۶ درصد بحرانی بودند.

چیزی کمتر از نیاز به دریافت اکسیژن خارجی، شما را در طبقه بندی بیماری خفیف تا متوسط قرار می‌دهد و موارد ابتلای شدید نیازمند اکسیژن خارجی هستند. موارد بحرانی به صورت آسیب به اندام های تنفسی و یا ایجاد آسیب در چندین اندام بدن توصیف می‌شوند.

بروز اولین نشانه‌های بیماری

بعد از قرار گرفتن در معرض این ویروس جدید، ممکن است 2 تا 14 روز طول بکشد تا اولین نشانه بیماری کووید ۱۹ نمود پیدا کند.

88 درصد افراد مبتلا در مراحل اولیه از خودشان تب نشان می دهند اما برخی از بیماران علائم ناراحتی دستگاه گوارش را از خود نشان دادند؛ در این بیماران اسهال و حالت تهوع و استفراغ و ناراحتی شکمی ممکن است چند روز قبل از علائم تنفسی خود را نشان دهد. البته این علائم رایج نیست.

کووید 19، بیماری تنفسی است با علامت سرفه خشک

بیماری کووید ۱۹ یک بیماری تنفسی است. به این معنی که برای بیشتر بیماران ویروس از ریه ها شروع می شود و به همانجا هم ختم می شود. در روزهای اولیه عفونت، ویروس به سلول های ریوی حمله می کند. می تواند به طور خاص به سیلیوم ها آسیب بزند؛ مواد مو شکل که به اطراف حرکت می کنند تا راه‌های هوایی را از مخاط و مواد مزاحم پاکسازی کنند. وقتی سلول ها عفونی می شوند می میرند و ریزش می کنند، با این کار مواد مزاحم موجود در راه های هوایی را افزایش می‌دهند و جلوی توانایی بدن برای دور نگه داشتن مواد مزاحم از ریه ها را می‌گیرند. التهاب موجب آسیب و آسیب هم، موجب التهاب بیشتر می‌شود و این چرخه می تواند تا زمانی که هیچ بافت سالمی باقی نمانده باشد ادامه پیدا کند.

این التهاب ممکن است دلیل اینکه چرا رایج ترین نشانه این بیماری سرفه خشک است را توضیح دهد. در مورد نفس تنگی و تولید خلط هم همینطور است. دیگر علائم ویروس کرونا که می‌تواند در این زمان ظاهر شود خستگی، گلو درد، سردرد، درد مفصل یا ماهیچه، لرز و آبریزش بینی هستند. در روز پنجم بیماران دارای شرایط قبلی ممکن است احساس کنند که مشکل تنفسی دارند. معمولا ۷ روز طول میکشد تا یک نفر به بیمارستان برود.

موارد خفیف معمولا تا این زمان خوب می شوند. اما در موارد متوسط تا بحرانی در این زمان ذات‌الریه ایجاد شده که ممکن است شدت آن از غیرتهدیدآمیز تا بحرانی متفاوت باشد. زمان بهبود برای این بیماران می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد. برای بعضی از موارد شدید و بحرانی علائم ویروس کرونا می تواند تا سندروم اختلال حاد تنفسی یا ARDS پیشرفت کند و این زمانی است که بیماران به احتمال خیلی زیاد نیاز دارند که به ICU بروند.

در صورت ابتلا به کرونا با چه علائمی باید به بیمارستان مراجعه کنیم؟

بیماری کرونا در بسیاری از کسانی که بیماری زمینه‌ای ندارند، شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی است و معمولا پس از دو هفته بهبود می‌یابد. مهم آن است که زنجیره انتقال بیماری به دیگران را با قرنطینه خود در خانه بشکنید.

اگر علائم خفیف دارید، خود و خانواده را در خانه قرنطینه کنید و وضعیتتان را تحت نظر داشته باشید.

کی به نزدیکترین مرکز درمانی برویم؟

اگر علائم سرماخوردگی (سرفه، لرز، گلودرد و...) همراه با تنگی نفس شدید دارید.

جزء گروه پرخطر هستید و علائم سرماخوردگی و تب بالای ۳۷.۸ درجه با دماسنج دارید.

جزو دسته نقص ایمنی هستید و علائم سرماخوردگی دارید، ولی تب یا تنگی نفس ندارید. افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی ممکن است علی‌رغم عفونت، تب نداشته باشند.

افراد پر خطر: گروه بیماری زمینه‌ای

گروه پرخطر دارای بیماری زمینه‌ای شامل افراد دارای بیماری قلبی، فشارخون بالا، دیابت، بیماری‌های تنفسی زمینهای (آسم، مصرف طولانی سیگار)، افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار، نارسایی مزمن کبد، نارسایی کلیه و دیالیز، چاقی مفرط

افراد پر خطر: گروه نقص ایمنی

گروه نقص ایمنی شامل بیماران تحت درمان با داروی کورتونی، شیمی درمانی، بدخیمی‌ها، پیوند اعضا، مبتلایان به HIV ایدز، بیماریهای خود ایمنی مانند لوپوس، ام اس هستند.

تا رسیدن به بیمارستان چه اقداماتی لازم است؟

حتی‌الامکان با وسیله نقلیه شخصی یا پیاده به بیمارستان بروید.

در صورتی که مجبورید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، بیش از یک متر از دیگران فاصله بگیرید.

ماسک پزشکی معمولی بزنید.

اگر ماسک ندارید هنگام عطسه و سرفه، بینی و دهانتان را با آرنج خم شده یا دستمال کاغذی بپوشانید و بلافاصله دستمال را در سطل در بسته بیاندازید.

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *