امدادگران هلال‌احمر پای کار آمدند؛ نذر آب برای روستاهای تشنه خراسان جنوبی

 4342201

چهار کاروان سلامت در قالب طرح نذر آب از دهم مرداد سال جاری به روستاهای محروم و تشنه خراسان جنوبی اعزام می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از مهر؛ حاکمیت ۲۰ ساله خشکسالی بر عرصه‌های خراسان جنوبی از دیرباز روایت قصه گویان پیر کویر برای نسل جدید شده و رمان نویس روزگار ۲۱ امین سریال خساست آسمان کویر را قلم می‌زند. اگرچه سیلی از باران در بهار سال جاری عطش کویر را فروکش کرد اما هنوز هم افراد زیادی از روستاییان برای نوشیدن جرعه‌ای آب در انتظار تانکرهای آبرسانی هستند.

گذشته از مشکلات آب در روستاها، رد پای خشکسالی بسیاری از مزارع کشاورزی را از بین برده و مردمان این دیار را با فقر گلاویز کرده و فریاد کمک‌خواهی آن‌ها بلند شده است.

جمعیت هلال‌ احمر که همواره در بدترین حوادث طبیعی و غیرطبیعی در کنار مردم کشور حضور داشته، این بار قدم به راه طولانی‌ای گذاشته تا با کاروان «نذر آب» غبار محنت و بی‌آبی را از چهره محنت‌کشیدگان خشکسالی در این دیار کویری بزداید. از این رو چهار کاروان از استان‌های همدان، گیلان، اردبیل و خراسان رضوی مهمان خراسان جنوبی می‌شوند تا با فعالیت‌های بی‌شائبه خود، آلام کویرنشینان را مرهم شوند.

جمعی از مسئولان خراسان جنوبی هم طی جلسه‌ای گرد هم آمدند تا با همفکری و هماهنگی، مقدمات حضور این داوطلبان و خیرخواهان را به استان فراهم کنند.

اعزام چهار کاروان سلامت در طرح نذر آب

مجید رضا لطیفی، جانشین مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان در این جلسه گفت: جمعیت هلال احمر طی فعالیت‌های خویش همواره به اجرای طرح‌های بشر دوستانه و داوطلبانه و کمک‌های خیریه با تکریم انسان‌ها می‌پردازد.

وی با بیان این که طی سال گذشته ۴۲ کاروان سلامت به شهرستان‌های استان اعزام شده‌اند، افزود: دو هزار و ۸۱ نفر از خدمات این کاروان‌ها در زمینه ویزیت، داروی رایگان، مشاوره زنان و زایمان، روانشناختی و غربالگری تست قند خون و فشار خون بهره‌مند شدند.

لطیفی گفت: در سه ماهه سال جاری هم هفت کاروان سلامت به شهرستان‌های سربیشه، طبس، زیرکوه، فردوس و درمیان اعزام شده و خدمات متعددی را به ۴۹۴ نفر ارائه کرده‌اند.

وی با اشاره به اعزام کاروان‌های سلامت به اقصی نقاط روستایی و محروم خراسان جنوبی افزود: هدف از اعزام این کاروان‌ها صرفاً ویزیت یک بیمار نبوده بلکه ارتقاء سلامت را در دستور کار خویش قرار می‌دهد.

لطیفی از میزبانی خراسان جنوبی از چهار کاروان سلامت از استان‌های گیلان، همدان، اردبیل و خراسان رضوی در قالب طرح "نذر آب" از دهم مرداد سال جاری خبر داد و گفت: این کاروان‌ها تا ۲۰ شهریور در شهرستان‌های زیرکوه، طبس، نهبندان و سربیشه به فعالیت می‌پردازند.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: بخشی از فعالیت این کاروان‌ها در قالب خدمات پزشکی و بخشی هم در زمینه مشکلات آب مناطق انجام می‌شود.

وی با بیان این که حضور اینگونه از کاروان‌ها پلی برای رسیدن به خیرین جدید در حوزه‌های مختلف است، افزود: همچنین بسیاری از خیران در قالب این کاروان‌ها و جدا از فعالیت‌های تعریف شده، کارهای خیرخواهانه دیگری را انجام می‌دهند.

لطیفی خواستار همکاری دستگاه‌ها در راستای تأمین تجهیزات مورد نیاز این کاروان‌ها شد و گفت: آموزش مادران باردار و آموزش‌های مبتنی بر نیاز محلی و راه‌های پیشگیری و درمان بیماری‌ها از جمله محور فعالیت کاروان‌های سلامت است.

آبرسانی سیار به ۴۰۰ روستای خراسان جنوبی

فرزاد خسروی بیژائم، نماینده آبفار روستایی خراسان جنوبی هم در این جلسه با بیان این که در حال حاضر بیش از ۴۰۰ روستای استان آبرسانی سیار می‌شوند، گفت: از این تعداد قریب به ۳۰۰ روستا شبکه آبرسانی نداشته و دارای مخزن ثابت فلزی هستند.

وی با بیان این که بسیاری از این مخازن ثابت فرسوده شده است، افزود: شرکت آبفای روستایی هم در زمینه تانکرهای حمل آب و هم در زمینه مخزن‌های نگهداری نیازمند توجه خیرین است.

اسماعیل اسماعیلی، نماینده دفتر روستایی استانداری خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: تمام دهیاری‌ها و شوراهای جامعه هدف آمادگی اسکان کاروان‌های سلامت را دارند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان جنوبی هم در این جلسه افزود: حضور این کاروان‌ها علاوه بر حذف مسائل و مشکلات بهداشتی در مناطق محروم، باعث پیشرفت منطقه در دیگر جنبه‌ها نیز می‌شود.

علی اصغر موسوی کیا خواستار استفاده از متخصص زنان در این کاروان‌ها شد و گفت: بر اساس آمارها قریب به ۵۰ درصد از جمعیت را زنان تشکیل داده بنابر این توجه به این قشر هم باید در دستور کار باشد.

وی بیان کرد: با کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان رایزنی‌های لازم انجام می‌شود تا با کاروان‌های سلامت همکاری داشته باشند.

موسوی کیا افزود: همچنین سازمان‌های مردم نهاد زیادی در حوزه بهداشت و درمان استان شکل گرفته که با کاروان‌های سلامت همکاری خواهند داشت.

وی با بیان این که پراکندگی جمعیت در خراسان جنوبی ارائه خدمات را دچار مشکل می‌کند، افزود: با وجود تمام اقدامات مطلوبی که انجام شده رتبه خوبی در بیماری‌های غیر واگیر نداریم و جای کار دارد.

کلمات کلیدی