برای دلجویی از زلزله‌زده‌های سراب طلا گرفتیم/ ورزشکاران هلال احمری سراب در گیر و دار زلزله روی سکوهای قهرمانی ایستادند

 WhatsApp Image 2019 12 29 At 1.30.28 PM

ورزشکارند اما بعد از زلزله سراب و میانه لباس هلال احمر تن کرده اند و به روستاهای شهرستان خود سر زدهاند تا از مردم داغ دیده دلجویی کنند.«علی امینی کلک آبادی» و «جواد سخندان» در مسابقات کشوری جودو که در روزهای بعد از زلزله سراب و میانه برگزار شده بود مدال طلا کسب کردند و در میدان مسابقه خوش درخشیدند تا با دست پر به دلجویی از مردم زلزله زده بپردازند. اهل سراب از توابع استان آذربایجان‌شرقی هستند و چند سالی می‌شود که به جمع هلالی‌ها پیوسته‌اند. هم‌تیمی‌هایشان هم از آموزش‌های کمک‌های اولیه و امداد آنها در کنار ورزش بهره میبرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از پیام هلال؛‌ حضورشان در تمرینات برای اعضا دیگر تیم دلگرمی است. وقت آزادشان را به مشارکت در طرح‌های هلال‌احمر اختصاص می‌دهند. با همت و تشویق‌هایشان دیگر اعضا هلال‌احمر را هم به جودو علاقه‌مند کرده‌اند و حالا هشت نفری از جوانان سراب هستند که جودو را به صورت حرف‌های دنبال می‌کنند. جوانان تیم جودو جمعیت هلال‌احمر شهرستان آذربایجان‌شرقی در مسابقات کشوری خوش درخشیدند و مدال طلا برای شهرشان به ارمغان آوردند و حالا دو نفر از آنها عضوی از تیم ملی جودوکاران کشور هستند.

باخت،آغاز تمام موفقیت‌ها بود

لباس  سفید و آبی جودو به تن کرده‌اند و گروه گروه در حال تمرین هستند. با هر فنی که اجرا می‌کنند حریف را به زمین می‌زنند. نور خورشید آخرین اشعه‌های خود را از پنجره کوچک «سالن تخصصی جودو» شهرستان سراب به داخل می‌تابد. سالنی که این روزها شاهد تمرین جودوکاران هلال‌احمر شهرستان سراب است. «جواد سخندان» جوان 20 ساله‌ایی است که دو سالی می‌شود به جمع هلالی‌ها پیوسته است و زیر پرچم هلال‌احمر به مصاف حریفانش می‌رود.

او که در وزن 73- کیلوگرم مسابقه می‌دهد می‌گوید:« همه‌چیز از یک باخت شروع شد. 16 سالم بود که برای اولین بار طعم تلخ شکست را چشیدم. اما ناامید نشدم. تمام حواشی را کنار گذاشتم و ورزش را ادامه دادم. «جودو» یک روش آرام ورزشی برای تربیت ذهن و جسم انسان است که برایم با معنای هلال‌احمر و فعالیت‌هایی که در آن صورت می‌گیرد یکی است. با پیوستن به جمعیت هلال‌احمر و تماشای اراده و تلاش افراد برای بهبود زندگی دیگران من هم تلاش‌هایم را بیشتر کردم تا سهمی در شادی مردم شهرم داشته باشم.» ماساژ قلبی، امداد و کمک‌های اولیه، اندازه‌گیری فشار خون و... از فعالیت‌هایی است که اعضای جودوکار هلال‌احمر سراب به وقت نیاز در اردوها برای هم تیمی‌هایشان انجام می‌دهند.

او که یک مدال طلا برای هلالی‌ها کسب کرده است، می‌گوید:«‌وجود یک سالن تخصصی برای هلال‌احمر باعث تشویق اعضا برای انجام فعالیت‌های ورزشی می‌شود و آن‌ها را از لحاظ جسمی و روحی آماده انجام عملیات-های امداد و نجات می‌کند.»

جای خالی ورزشگاه هلال

بادکنک‌های آرزوها در آسمان در حال پرواز هستند و اوج می‌گیرند و روی تک‌تکشان آرزوهای کودکانی نوشته شده است که زلزله خانه‌هایشان را ویران کرده است. بچه‌ها برای ساعتی فارغ از مشکلات همراه با دیگر اعضا کانون جوانان هلال‌احمر به آسمان آبی خیره شده‌اند. هلال‌احمر شهرستان سراب 33 کانون فعال در حوزه‌های دانشجویی، دانش‌آموزی، طلاب، آزاد، جوانان، غنچه‌های هلال و روستایی و600 عضو فعال دارد. تشویق اعضای این کانون‌ها به ورزش یکی از برنامه‌های همیشگی معاونت جوانان این شهرستان است.

«مریم عسگریزادگان» کارشناس مسئول امور جوانان هلال‌احمر شهرستان سراب می‌گوید:«صفر تا صد فعالیت‌های کانون‌ها به دست اعضا انجام می‌شود. از برگزاری مسابقات ورزشی و نقاشی گرفته تا توزیع لوازم‌ تحریر و لوازم بهداشتی بین دانش‌آموزان نیازمند در روستاهای اطراف. برگزاری مسابقات ورزشی چون فوتبال و والیبال ... جوانان را برای انجام عملیات‌های مختلف و حضور فعال در حوادث آماده می کند و ورزش های چون جودو که یک ورزش رزمی پویا و قدرتی است به نیروی فیزیکی و نظم ذهنی بالایی نیاز دارد، این نظم و آرامش ذهنی به جوانان کمک می‌کند تا به اهداف هلال‌احمر که مدیریت بحران‌هاست دست پیدا کنند.»

 او از امکاناتی می‌گوید که جایشان در شهرستان خالی است. با این حال جودوکاران دست از تلاش برای کسب افتخارات بیشتر برای جمعیت هلال‌احمر شهرستان سراب بر نمی‌دارند:«هلال‌احمر شهرستان سراب یک سالن برای تمرین اعضا ندارد و نیاز به داشتن سالن چند منظوره برای آقایان و بانوان بسیار محسوس است. تعدادی از اعضا کانون با هزینه شخصی خودشان تمرین می‌کنند اما برای هلال‌احمر مسابقه می‌دهند. هزینه‌های ورزشی بالاست. وجود سالن مخصوص اعضا هم باعث جذب جوانان و نوجوانان بیشتری به هلال‌احمر می‌شود و هم کمکی برای پیشرفت جوانانی ایست که به خاطر مشکلات مالی از ادامه ورزش محروم می‌مانند.»

دلجویی از زلزله‌زده‌های سراب

کمربند مشکی را روی لباس جودو خود محکم می‌کند و وارد گود می‌شود. فینال مسابقات قهرمانی کشور است. 5 دقیقه طاقت فرسا را پشت سر می‌گذارد و با حریفی از استان تهران مسابقه می‌دهد. شور و هیجان هم تیمی‌هایش با تشویق تماشاچی‌ها او را برای کسب مدال طلا مصمم‌تر می‌کند. آخرین ضربه را می‌زند و سوت پایان. «علی امینی» جوان 19 ساله‌ایی که هلال‌احمری‌ها را ناامید نکرد و یک مدال طلا در وزن 100+ کیلوگرم برای هلال‌احمر شهرستان سراب به ارمغان آورد.

 او می‌گوید :« از زمانی که به یاد دارم عضو هلال‌احمر شهرستان سراب بوده‌ام و هشت سالی می‌شود که ورزش جودو را انجام می‌دهم. از زمان دانش‌آموزی به کارهای خیر و عام‌المنفعه علاقه داشتم و با هر فراخوان هلال‌احمر در اردوها شرکت می‌کردم بعدها هم به عنوان یکی از اعضا تیم جودو هلال‌احمر شهرستان سراب به جمع هلالی‌ها پیوستم.» دو ماه پیش بود که زمین لرزه‌ به بزرگی 4.4 ریشتر شهرستان سراب و روستاهای اطرافش را لرزاند. بسیاری از خانه‌ها در روستاهای اطراف ویران شدند. جودوکاران هلالی هم با بقیه اعضا راهی روستاها شدند.

علی امینی می‌گوید:« چند روزی را همراه تیم سحر به روستاهای اطراف مثل سنزیق سر زدیم و با مردم گفت‌وگو کردیم. بسیاری از خانه‌ها خشت و گلی بود و اکثرا ویران شده بودند. از اهالی دلجویی کردیم و به بچه‌ها جودو آموزش دادیم و ساعتی با آن‌ها بازی کردیم تا شاید بتوانیم از غم آن‌ها کم کنیم. مجال با هم بودنمان کم بود و باید سریع به اردو برمی‌گشتیم.»

کلمات کلیدی