تشریح اقدامات هلال‌احمر در بحران شیوع کرونا با حضور دبیرکل جمعیت در برنامه زنده تهران 20/ اعلام آمادگی هلال‌احمر برای توسعه آموزش‌های همگانی در جامعه با همکاری صدا و سیما

دبیرکل جمعیت هلال احمر با حضور در برنامه زنده تهران 20، اقدامات و ماموریت‌های هلال‌احمر در بحران شیوع ویروس کرونا را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛  دکتر محمودرضا پیروی در تشریح ماموریت های هلال احمر در زمینه شیوع ویروس کرونا گفت: سازمان های موظف در حوزه بحران، در سه مرحله قبل، حین و پس از بحران فعالیت‌ دارند. جمعیت هلال احمر هم قبل از شیوع ویروس کرونا در کشور و به عنوان سازمانی که وظیفه آموزش همگانی را برعهده دارد، فعالیت خود در زمینه آموزش همگانی و اطلاع رسانی به منظور پیشگیری از شیوع این ویروس را خیلی سریع و در دهه اول بهمن ماه آغاز کرد.


دکتر پیروی گفت: آموزش همگانی درخصوص پیشگیری از شیوع کرونا در هلال احمر با تولید محتواهای آموزشی متنوع، همکاری با سازمان نظام پزشکی و تولید اپلیکیشن و نرم افزار آموزش آنلاین پیشگیری از ابتلا به کرونا شکل گرفت که این محتواهای آموزشی آماده شده، علاوه بر انتشار در سایت هلال احمر، در شبکه های اجتماعی نیز منتشر شد. ضمن اینکه همکاران ما در حوزه آموزش هلال احمر با سازمان نظام پزشکی در طراحی و راه اندازی سایت آموزشی corona.ir هم همکاری داشتند.


 وی در ادامه و در پاسخ به انتقاد مجری برنامه که ارائه آموزش های همگانی در خصوص شیوع ویروس کرونا با تاخیر آغاز شده و به میزان کافی در جامعه انعکاس نداشته، گفت: بنا بر بررسی های موجود، تا پایان بهمن ماه، محتواهای آموزشی که هلال احمر در زمینه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تولید کرده بود 5 میلیون بازدید کننده در شبکه های اجتماعی داشت.
وی با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر، آمادگی کامل و تمایل بالایی برای همکاری با صدا و سیما برای ارائه آموزش های همگانی از طریق رسانه ملی در جامعه دارد، گفت: برای دیده شدن بیشتر و گسترش تاثیرگذاری آموزش ها، اگر سازمان صدا و سیما زمان و فرصت لازم را به هلال احمر بدون دریافت هزینه در این خصوص، بدهد هلال احمر هم آمادگی دارد تا در زمینه کارشناسان و مربیان و تهیه محتوای آموزشی لازم برای توسعه آموزش های همگانی و رفع نواقص موجود با صدا و سیما همکاری کند.


دبیرکل جمعیت هلال احمر در ادامه و در تشریح فاز دوم فعالیت های هلال احمر در زمان بحران شیوع کرونا در کشور گفت: هلال احمر در حین بحران، با ایجاد پست های بازرسی سلامت در ورودی های استان ها، وظیفه غربالگری و شناسایی موارد مشکوک مبتلا به ویروس و معرفی به تیم های بهداشتی را برعهده داشت. این فعالیت در برخی استان های با شیوع بالاتر ویروس همچون مازندران و گیلان از حدود ششم و هفتم اسفند 98 آغاز شده بود.


دکتر پیروی افزود: پس از پایان فعالیت پست های بازرسی سلامت، در حال حاضر جمعیت هلال احمر به عنوان عضوی از ستاد ملی مدیریت کرونا و براساس تصمیم این ستاد، به مبحث حمایت از بیماران مبتلا به سرطان و همچنین بیماران خاص ورود کرده است. برمبنای این تصمیم و طبق لیست وزارت بهداشت، حدود 480 تا 500 هزار بسته بهداشتی برای اهدا به بیماران خاص تهیه و توزیع خواهد خواهد شد.
وی با تاکید براینکه حمایت از بیماران به عنوان طرح مکمل از سوی هلال احمر انجام خواهد شد، اظهارکرد: پیش از این نیز هلال احمر در اماکنی چون گرمخانه ها، محلات و مناطق حاشیه نشین مثل محله هرندی تهران و ... بسته های بهداشتی توزیع کرده، علاوه بر این در زمینه تولید گان پزشکی، ماسک، و واردات داروی مورد نیاز بیماران همچنان فعالیت دارد. همچنین با تاسیس 2600 تخت نقاهتگاهی و با استفاده از ظرفیت داوطلبان، به بیماران بهبود یافته از کرونا نیز خدمت می کند.


وی در پایان سخنان خود با تقدیر از خدمات نجاتگران و امدادگران داوطلب هلال احمر که در حوادث و بحران ها با این جمعیت همکاری دارند، افزود: امدادگران و نجاتگران از هلال احمر هزینه ایاب و ذهاب و تغذیه دریافت می کنند اما برای امدادگران عزیز که به عنوان داوطلب با هلال احمر همکاری دارند و عمر خود را در این راه گذاشتند یک طرح ساماندهی، آماده شده که باید در شورای عالی هلال احمر و سازمان امور اداری و استخدامی بررسی های لازم درباره آن انجام شود تا به مرحله اجرا برسد.

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *