تلاش‌ امدادگران برای نجات 2 کوهنورد در علم‌کوه بی‌نتیجه ماند/ سرمای شدید و یخ‌زدگی کوهنوردان را زمین‌گیر کرد

2 کوهنورد تهرانی که قصد صعود به علم‌کوه در استان مازندران را داشتند، به دلیل سرمای شدید در نزدیکی قله زمین‌گیر شده و در نهایت هر 2 کوهنورد جان خود را از دست دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ 2 کوهنورد تهرانی به نام‌های عباس کلهر (مربی برف) و حامد شاه‌حسینی (راهنمای سنگ) طی برنامه‌ریزی از قبل تعیین شده قرار بود سه‌شنبه ۲۱ دی، از مسیر گرده آلمان‌ها به قله علم کوه صعود کنند که به‌دلیل سرمای شدید زمین‌گیر شدند.

رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به آغاز عملیات امداد و نجات اظهار کرد: یک گروه پزشکی و تخصصی کوهستان ایران از ساعات ابتدایی صبح روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه، خبر گرفتار شدن ۲ کوهنورد در منطقه گرده آلمان‌ها و زیرسنگ سماور را دریافت کردند که به‌دلیل سرمای شدید و یخ‌زدگی یکی از کوهنوردان، درخواست امدادرسانی کرده بودند، بنابراین عملیات نجات با اعزام یک فروند بالگرد در دستور کار قرار گرفت.

مهدی ولی‌پور گفت: در ابتدا قرار بر اعزام یک تیم به ارتفاعات در عصر روز چهارشنبه بود که به‌دلیل سرعت بالای باد و ارتفاع زیاد پرواز، امکان اعزام نیرو با وجود آماده بودن تیم امداد و نجات، میسر نشد.

رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر افزود: با هماهنگی‌های انجام شده با کمیته جست‌وجو و نجات فدراسیون و همچنین امداد کوهستان سازمان امداد و نجات هلال‌احمر، یک تیم ۶ نفره از امدادگران کوهستان فدراسیون و هلال‌احمر به وسیله بالگرد هلال‌احمر به منطقه علم‌کوه اعزام شده و در ارتفاع ۴۶۰۰ خرسان پیاده شدند و عملیات امداد را آغاز کردند.

ولی پور ادامه داد: ساعت یک عصر روز گذشته، تیم امداد و نجات کوهستان متشکل از نیروهای تخصصی فدراسیون کوهنوردی و سازمان امداد و نجات هلال احمر به کمک 2 کارگاه فنی و فرود با طناب، به کوهنوردان حادثه دیده دسترسی پیدا کردند. آب و هوای منطقه ابری و با سرعت بالای باد همراه بود و امدادگران در حال بالاکشی حادثه‌دیدگان بودند. تیم پشتیبان نیز در منطقه رودبارک در حال آماده‌باش بود تا در صورت ضرورت، به ارتفاعات عزیمت کند.

وی افزود: به دلیلی شرایط جوی، این عملیات تا ساعت 21 به طول انجامید که امدادگران پس از رسیدن به تیم دو نفره کوهنوردان تهرانی با پیکر بی‌جان حامد شاه‌حسینی مواجه و وضعیت جسمانی عباس کلهر هم بحرانی گزارش شد که تلاش‌های امدادگران برای احیای او نیز بی‌نتیجه ماند.

ولی پور گفت: تیم امدادی در نهایت با شرایط هوایی متغیر و بارش برف و سرعت باد بالای ۶۰ کیلومتر در ساعت مواجه شد و جهت جلوگیری از حوادث بیشتر، پس از فیکس کردن هر دو پیکر، اقدام به صعود قله و مراجعه به جان‌پناه خرسان کردند.

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *