جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

سه شنبه ، 13 خرداد 1399

جست و جوی 500 مفقود هر سال به هلال احمر سپرده می‌شود

 Mafghodan

سرپرست اداره کل عملیات بین الملل و برنامه های بشردوستانه جمعیت هلال احمر گفت: سالانه حدود 500 درخواست جست و جوی مفقودان و گمشدگان در ایران و سایر کشورها بر اساس تقاضای افراد و کمیته بین المللی صلیب سرخ سایر کشورها به هلال احمر ایران سپرده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از ایرنا، مهرداد اشراقی با بیان این مطلب گفت: جست و جوی ایرانیانی که در خارج از کشور به سر می برند، بنا به درخواست خانواده های آنها، شرایط منطقه و منوط به داشتن اطلاعات کافی و تکمیل فرم های پرسشنامه جست و جو ، که یک فرم استاندارد رایج در میان جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در سراسر دنیاست، انجام می‌شود.

وی افزود: همچنین جست و جوی اتباع خارجی سایر کشورها در داخل ایران بنا به در خواست متقاضیان خارجی از طریق تکمیل پرسشنامه جست و جو جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر و منوط به داشتن اطلاعات کافی از جمله مشخصات فرد مورد نظر، نام کامل (به زبان محلی)، نام پدر، نام مادر، نام مستعار، تاریخ تولد، سن، جنسیت، محل تولد، ملیت، شغل، آخرین آدرس محل کار، وضعیت خانوادگی (مجرد یا متاهل، مطلقه یا نامشخص) و مشخصات شناسنامه ای یا گذرنامه ای افراد مفقود شده، انجام می‌شود.

سرپرست اداره کل عملیات بین الملل و برنامه های بشردوستانه جمعیت هلال احمر اظهار کرد: وظیفه اداره جست و جوی مفقودان جمعیت هلال احمر، برقراری ارتباط میان افراد جدا افتاده از خانواده و تبادل پیام های خانوادگی میان ایرانیان زندانی در خارج از کشور با خانواده های خود در ایران و جست و جوی مفقودان و گمشدگان ایرانی در سایر کشورها است.

اشراقی افزود: بیشترین متقاضیان جست و جو در کشور را افغانستانی ها به دلیل جنگ های داخلی، حضور آمریکا و مهاجرت جمعی به سایر کشورهای دنیا تشکیل می دهند که در این زمینه 34 مورد از تقاضای جست و جوی درخواست شده از سوی افعانستانی های داخل ایران طی سال های 94 تا 97 با خانواده هایشان در خارج از کشور به نتیجه رسیده است.

وی گفت: در مراحل جست و جوی مفقودان، استفاده از سامانه های اطلاعاتی به خصوص بانک های اطلاعاتی اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور، اداره امور اجتماعی وزارت امورخارجه، اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی نیروی انتظامی، اداره ثبت احوال و پلیس بین الملل برای باز پیوند خانواده ها بسیار حیاتی و حائز اهمیت است.

سرپرست اداره کل عملیات بین الملل و برنامه های بشردوستانه جمعیت هلال احمر اظهار کرد: افرادی که از بستگان خود در خارج از کشور خبر ندارند یا مهاجرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند و اطلاعی از وابستگان خود در ایران ندارند، می توانند از طریق جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر کشورهایی که در آن ساکن هستند برای یافتن بستگانشان اقدام کنند.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی