دانشجویان دزفولی در روستاهای محروم کتابخانه راه‌اندازی کرده‌اند؛ دست در دست یار مهربان

 59a5f72f 3cf6 45b8 Aa4f 98f07a40db5c

نهالی که امروز دانشجویان دلسوز دزفولی در روستاهای محروم شهرشان کاشته‌اند، خیلی زود برگ و بار می‌دهد. آنها برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در روستاهای محروم شهر قدم بزرگی برداشته‌ و در هفته کتاب، دست کودکان محروم روستا را در دست یار مهربان گذاشته‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از پیام هلال؛ حالا به همت این جوانان خوشفکر، دو روستای «انجیرک» و «حمزه» از توابع شهر دزفول، صاحب کتابخانه شده‌‌ و مسابقه کتابخوانی به سرگرمی تازه بچه‌های روستا تبدیل شده است. اکنون آنها شانه به شانه هم و با همراهی کارکنان شعبه هلال‌احمر دزفول، طرح ابداعی خود را با نام «تبلور مهرورزی با گسترش فرهنگ کتابخوانی» در دو روستای انجیرک و حمزه اجرا کرده‌اند و امیدوارند به زودی در دیگر روستاهای محروم شهرشان نیز کتابخانه‌ای پر و پیمان راه‌اندازی کنند.

دبیر کانون دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای عصاریان دزفول و دبیر مجمع کانون‌های دانشجویی استان خوزستان

مطالعه علیه آسیب‌های اجتماعی

سید ابراهیم موسویان-  در 8 کیلومتری جنوب دزفول، جایی که جاده خاکی پیش رو به باغ‌های مرکبات و مزارع کشاورزی می‌رسد، خانه‌های روستای انجیرک در  حصار باغ مرکبات، خودی نشان می‌دهند. از مقابل خانه‌های یک طبقه‌ با نمای آجری و سیمانی که انگار در دو سوی کوچه‌های خاکی انجیرک به  یکدیگر تکیه کرده‌اند می‌گذریم و به حسینیه قدیمی روستا می‌رسیم. بچه‌های روستا، دانش‌آموزان مشتاق و نوجوان‌هایی که امروز شوق ملاقات با یار مهربان آنها را به اینجا کشانده، محوطه حسینیه روستا را قرق کرده‌اند.

دانشجویان کانون‌های دانشجویی دزفول، با کمک کارکنان شعبه هلال‌احمر این شهر، بسته‌های پر از کتاب را به سوی کتابخانه تازه تاسیس حسینیه می‌برند تا بچه‌های انجیرک هم از امروز صاحب یک کتابخانه پر و پیمان شوند. این‌ میان دانش‌آموزان روستا هم دست به کار می‌شوند تا هر چه زودتر قفسه‌های خالی کتابخانه پر شود.‌‌ کتاب‌ها به همت دانشجویان دزفولی که مدت‌هاست برای شادی بچه‌های روستا زحمت‌ کشیده‌اند از چند روز قبل دسته بندی شده تا برای اهالی انجیرک با هر سلیقه‌ای در کتابخانه، کتاب پیدا شود.

 وقتی کار چیدن کتاب‌ در قفسه‌های کتابخانه شروع می‌شود، با «سید ابراهیم موسویان» دبیر کانون دانشجویی دانشگاه فنی حرفه‌ای دزفول که ایده اجرای این طرح را مطرح و دیگر دانشجویان هلالی شهر را با خود همراه کرده‌است، هم‌کلام می‌شویم. او می‌گوید:« باور داریم برخی از آسیب‌های اجتماعی، به دلیل کمبود مطالعه و آگاهی است و اینکه سرانه کتابخوانی در کشور ما بسیار پایین است. بنابراین تصمیم گرفتیم در هفته کتابخوانی کاری نو برای ترویج کتابخوانی انجام دهیم. به این فکر کردیم شاید برخی از علاقمندان به کتاب، امکان دسترسی آسان به آن را ندارند. بنابراین هدف‌مان را راه اندازی کتابخانه در برخی روستاهای دزفول قرار دادیم که به کتاب و کتابخانه دسترسی ندارند.» بچه‌های روستا، بیش از دیگران برای راه‌اندازی کتابخانه، اشتیاق دارند.

«محمد» یکی از دانش‌آموزان مقطع متوسطه روستا که امروز او هم برای راه‌اندازی کتابخانه کمک‌ حال دانشجویان شده است، می‌گوید:« از امروز در روستایمان یک کتابخانه کوچک داریم و مجبور نیستیم برای پیدا کردن بعضی از کتاب‌ها به کتابخانه شهر برویم.»

طولی نمی‌کشد که قفسه‌های کتابخانه مملو از کتاب می‌شود. از کتاب قصه برای کودکان تا کتاب‌های دینی و رمان‌های خواندنی. اهالی انجیرک، از همین حالا علاقه‌ خود را به کتاب نشان داده‌اند. در گوشه‌ای از حسینیه چند نفری از دانش‌آموزان دبستانی، کتاب قصه مورد علاقه خود را از قفسه برداشته و چند نفری سرگرم قصه خواندن شده‌اند. موسفیدان روستا هم از ره‌آورد دانشجویان بی نصیب نمانده و آنها هم کنار قفسه کتاب‌ها به دنبال کتاب مورد علاقه خود می‌گردند.

موسویان از نحوه تامین کتاب‌ها و اجرای گام‌های بعدی این طرح در دیگر روستاهای دزفول می‌گوید:« می‌‌خواهیم این طرح را در سه گام اجرا کنیم. در مرحله اول روستاهای انجیرک و حمزه را که کتابخانه نداشتند انتخاب کردیم. مدت‌هاست در تعمال با معاونت جوانان هلال‌احمر استان، پیگیر اجرای این طرح بودیم و با مشارکت معاونت قول توزیع 15 هزار جلد کتاب در روستاهای محروم دزفول را گرفته‌ایم. اکنون 5 هزار جلد کتاب با کمک معاونت تامین شده و در گام‌های بعدی اجرای طرح، پس از تامین 10 هزار جلد دیگر، کار توزیع و راه‌اندازی کتابخانه در دیگر روستاهای محروم دزفول را ادامه می‌دهیم.»

دانشجویان دلسوز دزفولی، با هماهنگی اعضای شورای روستا، برنامه‌های متنوعی هم برای علاقمندان به کتاب تدارک دیده‌اند. قرار است پیوند دانشجویان با کتاب‌‌خوان‌های روستا قطع نشود. موسویان در اینباره می‌گوید:« قرار است با هماهنگی دهیاران و اعضای بسیج روستا، به صورت ماهانه مسابقه کتابخوانی میان علاقمندان به کتابخوانی برگزار شود تا پیوند عمیق‌تری میان اهالی روستا و کتاب و کتابخوانی ایجاد شود.»

اولین کتابخانه روستا

نگین پاک طینت- دانشجویان دزفولی، برنامه‌های متنوعی برای دانش‌آموزان انجیرک در نظر گرفته‌اند. کار راه‌اندازی کتابخانه که تمام می‌شود، بچه‌ها در محوطه حسینیه دور هم جمع می‌شوند تا اولین حلقه کتاب‌خوانی روستا تشکیل شود. بچه‌ها در حلقه‌های چند نفره دور هم می نشینند و هر کدام از دانشجویان هم مسئولیت قصه‌خوانی را برای بچه‌های روستا برعهده می‌گیرد.

 در گوشه دیگری از حسینیه روستا، «نگین پاک طینت» دبیر کانون دانشجوی دانشگاه فرهنگیان دزفول، دانش‌آموزان دبیرستانی انجیرک را دور هم جمع کرده تا به آنها برای انتخاب رشته متناسب با علایق و توانایی‌هایشان مشاوره بدهد. پاک طینت پس از پایان جلسه کاربردی‌اش برای دانش‌آموزان دبیرستانی روستا، می‌گوید:«‌من دانشجو‌معلم هستم و اطلاعات خوبی درباره موفقیت در کنکور سراسری دارم. امروز که قرار شد به روستای انجیرک بیاییم، تصمیم گرفتم اطلاعاتم را با دانش‌آموزان این روستا، به ویژه آنهایی که علاقه دارند در آینده شغل معلمی را انتخاب کنند در میان بگذارم. یکی دلش می‌خواهد پزشک شود و دیگری هم مثل من به تدریس علاقه دارد. چند نفری از آنها مصمم شده‌اند در روزهای باقیمانده تا کنکور تلاش بیشتری برای رسیدن به آرزوهای‌شان انجام دهند.»

برنامه امروز، از تفریح و سرگرمی خالی نیست. اعضای کانون، مسابقه‌ای برای دانش‌آموزان دبستانی روستا ترتیب داده‌اند. هدایایی هم برای نفرات برنده در نظر گرفته شده تا همه چیز برای یک روز شاد و متفاوت در روستای انجیرک مهیا شود. کارت‌های رنگی، میان بچه‌ها توزیع می‌شود و آنها باید با سلیقه خودشان ابتدا روی کاغذ نقاشی کرده و کاردستی‌های متنوع بسازند. مسابقه که تمام می‌شود، همه بچه‌های روستا برنده بازی هستند. جایزه آنها همان کتاب‌های قصه جذابی است که چند دقیقه پیش، دانشجویان مهربان دزفولی برای‌شان خوانده بودند.

بهترین هدیه

مریم رادمهر- مقصد بعدی دانشجویان دزفولی، روستای 6 هزار نفری حمزه از توابع بخش سردشت دزفول است. در حسینیه حمزه نیز با همکاری دهیاران، کتابخانه کوچکی مهیا شده است تا بچه‌های روستا انس بیشتری با یار مهربان پیدا کنند. اینجا هم با رسیدن خودروی حامل کتاب‌ها، دانش‌آموزان روستا به استقبال دانشجویان آمده‌اند تا با کمک هم اولین کتابخانه روستا را راه‌اندازی کنند.

قفسه‌ کتابخانه، در چشم برهم‌زدنی با همکاری دانشجویان و دانش‌آموزان روستا پر می‌شود از کتاب‌های خواندنی و سودمند. از کتاب داستان برای کودکان و نوجوانان تا رمان‌ها و کتاب‌های دینی. در روستای حمزه هم بازار کتابخوانی برای کودکان روستا داغ است. دانشجویان کتاب‌های مناسب کودکان را از دل قفسه‌هایی که تازه از کتاب پر شده‌اند برمی‌دارند و در گروه‌های چند نفره برای بچه‌ها قصه می‌خوانند.

در حسینیه روستا، برنامه دیگری هم در حال اجراست. اعضای کانون‌های دانشجویی، کودکان دبستانی روستا را دور هم جمع کرده اند تا با انجام بازی‌های فکری پیوند آنها را با کتابخانه تازه تاسیس روستا بیشتر کنند.در روستای حمزه اما دانشجویان دزفولی برنامه دیگری هم دارند. در گوشه‌ای از محوطه مسجد، چند نفری از دانشجویان، شروع می‌کنند به گرفتن فشارخون و قندخون مراجعه کنندگان. پای موسفیدان روستا هم به برنامه راه‌اندازی کتابخانه باز می‌شود و دانشجویانی که دوره‌های کمک‌های اولیه را گذرانده‌اند، با صبوری تست‌های لازم را انجام می‌دهند.

در پایان برنامه امروز، با «مریم رادمهر» عضو کانون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول، هم‌کلام می‌شویم. او که تمام مدت مشغول گفتگو با دانش‌آموزان روستای حمزه درباره کتاب بود، می‌گوید:« امروز در میان بچه‌های روستا چشمم به دختر 12 ساله‌ای افتاد که وارد جمع دانش‌آموزان نمی‌شد. همه با اشتیاق کتاب می‌گرفتند و قصه‌هایش را برای هم تعریف می‌کردند اما او گوشه حسینیه ایستاده و تنها تماشاگر این شور و علاقه بود. وقتی سراغش رفتم، گفت سواد خواندن و نوشتن ندارد و به دلیل مشکلات مالی نتوانسته درس بخواند. به او هم چند کتاب هدیه دادیم. وقتی می‌رفتیم با اشتیاق گفت می‌خواهد هر طور شد در مدرسه روستا ثبت نام کند.»

 

کتابخانه‌هایی که به زودی ساخته می‌شوند

امدادگران و کارکنان شعبه هلال‌احمر شهرستان دزفول نیز دانشجویان خیرخواه شهر را برای توزیع کتاب در روستاهای محروم «انجیرک» و «حمزه» یاری کردند.

«مصطفی طحان» رئیس شعبه هلال‌احمر دزفول دراین‌باره می‌گوید: «برای اجرای این طرح در ابتدا نیاز به کتاب داشتیم. با کمک معاونت جوانان استان، 5 هزار جلد کتاب در گام اول تهیه و توزیع شد. همچنین با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول نیز هماهنگی‌هایی انجام داده‌ایم تا این اداره نیز در دیگر مراحل اجرای طرح برای تامین کتاب‌ها کمک حال ما شود. وقتی دانشجویان با انگیزه دزفول، موضوع طرح‌شان را با ما درمیان گذاشتند، در ساختمان شعبه هلال‌احمر دزفول محلی در اختیارشان قرار دادیم تا کتاب‌های تهیه شده را ابتدا دسته‌بندی و سپس برای انتقال به روستاهای محروم، بسته‌بندی کنند.»

 طحان از همکاری شعبه هلال‌احمر دزفول با اعضای کانون‌های دانشجویی، در اجرای مراحل بعدی توزیع کتاب و راه‌اندازی کتابخانه در روستاهای دزفول می‌گوید:«در مراحل بعدی سراغ دیگر روستاهای محروم دزفول می‌رویم. شناسایی دیگر روستاهایی که نیاز به کتابخانه دارند، هماهنگی با دهیاری‌ها و خانه‌های هلال در این روستاها انجام شده و شعبه دزفول نیز مسئولیت حمل و نقل کتاب‌ها به این روستاها را برعهده خواهد گرفت.»

 

کلمات کلیدی

تصاویر

2466733d 34c5 47cb A9e6 2f510a3df2d2 WhatsApp Image 2019 11 26 At 12.34.18 WhatsApp Image 2019 12 01 At 11.50.41 AM