در هجدهمین سالگرد زلزله بم صورت گرفت

درس‌آموخته‌هایی از زلزله بم با 2 عنوان کتاب در انتشارات موسسه هلال ایران چاپ شد

به مناسب هجدهمین سالروز فاجعه زلزله بم دو کتاب با عناوین « زلزله بم؛ ارزیابی عملکرد اجتماع سازمانی مدیریت بحران» تالیف دکتر موسی عنبری، دانشیار جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و "اشتراک‌گذاری تجربیات زلزله بم» تالیف دکتر فخرالسادات هاشمی‌نسب توسط انتشارات موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران منتشر و در بازار نشر ایران در اختیار پژوهشگران، مدیران بحران و علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ این دو کتاب با هدف مستندسازی تجارب بزرگ زلزله بم چاپ و منتشر شده اند.

احمدسلطانی رئیس موسسه آموزش عالی هلال ایران گفت: زلزله مهیب دی ماه ۱۳۸۲ در شهرستان بم، به عنوان یک فاجعه ملی برون‌دادهای مختلفی داشت که همچون دانشگاه بزرگی برای علاقمندان به ایفای نقش در توسعه دانش مدیریت بحران به شمار می‌رود و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین سازمان امدادی کشور که خدمات شایان توجهی را به آسیب‌دیدگان فاجعه بم ارائه کرد؛ در راستای ایفای نقش در تولید دانش مدیریت بحران پژوهش‌های مختلفی را به انجام رسانده است که طرح تحقیقاتی بررسی عملکرد اجتماع سازمانی امداد و نجات کشور در مدیریت زلزله بم و همچنین پژوهش مستندسازی تجارب این زلزله، از آن جمله هستند.

وی افزود: این کتب خلاصه‌ای از نتایج پژوهش‌های مذکور است که در راستای فراهم نمودن زمینه بهره‌مندی علاقمندان از گوشه کوچکی از درس آموخته‌های فاجعه بم، منتشر شده‌اند.

موسی عنبری مولف کتاب اول در بخش از مقدمه آورده است: در این مطالعه که پژوهشی پیمایشی و وسیع با رعایت ضوابط پژوهشی و روش شناخت علمی درباره حادثه بم است؛ نحوه مدیریت حادثه و کمک‌رسانی به مردم ارزیابی می‌شود. هدف تحقیق فراتر از ثبت علمی تجربه مدیریت حادثه، بیان نقاط قوت، ضعف و عملکرد نهادهای متولی امداد و نجات کشور است. در این کار، بر نظرات مردم، کارشناسان و تحلیل‌های علمی و مطبوعاتی متمرکز شده‌ایم.

  کتاب « اشتراک‌گذاری تجارب زلزله بم» حاصل پژوهشی میدانی و مصاحبه محور به روش کیفی است که در جریان آن صدها ساعت مصاحبه ثبت و ضبط و نتایج آن‌ها در این کتاب منتشر شده است

گفتنی است؛ موسسه آموزش عالی هلال ایران در سال جاری ۲۲ عنوان کتاب را به چاپ رسانده‌است. این کتاب‌ها شامل موضوعات مرتبط با مدیریت بحران و حقوق بشردوستانه است

رضا واعظی
تهیه کننده:

رضا واعظی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *