دغدغه‌های‌ رزمی‌کاران طلایی خوزستان درباره خدمت‌ با لباس هلال‌احمر

 Soha Karatte

قهرمانی در میادین ورزشی را بهانه کرده اند برای قهرمانی‌های بزرگتر. برای ورزشکاران فداکار هلالی، ایستادن روی سکوی قهرمانی و کسب گردن آویزهای رنگارنگ، نقطه پایان همه آرزو‌های‌شان نیست. آنها توان بدنی‌شان را برای کمک به هم‌نوع به کار گرفته‌اند تا در مواقع لزوم مثل یک امدادگر دلسوز در کنار حادثه دیدگان باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از پیام هلال؛ یکی هم‌زمان با روزهای پراضطراب مسابقات، با حضور در ایستگاه‌های سلامت هلال‌احمر شهرش، از خدمت‌رسانی به مردم روحیه می‌گیرد و دیگری هم امداد رسانی به زائران اربعین حسینی را مدال طلای دیگری در ویترین افتخاراتش می‌داند. در این گزارش سراغ جمعی از ورزشکاران طلایی استان خوزستان رفتیم.

جوانان پرافتخاری که با عضویت در جمعیت، پا به پای دیگر جوانان و داوطلبان برای مشارکت در فعالیت‌های بشردوستانه و نیز کشف و پرورش استعدادهای ورزشی شهر‌شان دغدغه دارند.

 

این مدال‌آوران دلسوز

امیر حسین بهاروند - تنها 4 سال است که ورزش حرفه‌ای را شروع کرده اما همین زمان اندک هم برای جوان مصمم اندیمشکی کافی بود تا لباس تیم ملی امید کاراته کشور را به تن کند.

«امیرحسین بهاروند» این روزها برای شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا آماده می‌شود و امیدوار است تجربیاتش در مسابقات کشوری او را برای ایستادن روی سکوی قهرمانی قاره کهن یار کند. بهاروند از از مدال‌های قهرمانی‌ و لذت پوشیدن پیراهن تیم ملی امید کیوکوشین کان کارته کشور می‌گوید:« نخستین بار دو سال پیش، در مسابقات قهرمانی نوجوانان کشور بود که روی سکو ایستادم و توانستم مدال نقره قهرمانی کیوکوشین کان کارته کشور را کسب کنم. از همان روز بود که تصمیم گرفتم با تمرین های جدی‌تر و سخت‌تر، در رده‌های سنی بالاتر هم موفق شوم. نتیجه آن تمرین‌ها کسب مدال برنز رده سنی امید بود که مهر ماه امسال در تهران برگزار شد. این مسابقات حکم انتخابی نفرات اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا را داشت و نفرات تیم ملی امید هم از دل همین رقابت‌ها انتخاب می‌شدند. من هم توانستم سهمیه شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا را کسب کنم و افتخار پوشیدن لباس تیم ملی را به دست بیاورم.» اگرچه 5 ماه تا مسابقات قهرمانی آسیا باقی مانده اما بهاورند از همین حالا خودش را برای موفقیت در مسابقات آسیایی آماده می‌کند.

وقتی از قهرمانی آسیا حرف ‌می‌زنیم، برای‌مان از انگیزه‌های و اشتیاقش برای کسب مدال خوش‌رنگ آسیایی می‌گوید:« اسفندماه امسال مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی کشور ژاپن برگزار می‌شود. حالا که مجوز حضور در این مسابقات‌ را به عنوان یکی از نماینده‌های ایران به دست آورده‌ام می‌خواهم بهترین عملکردم را در دوران ورزشی‌ام به نمایش بگذارم و با همراهی و راهنمایی مربیان تیم ملی برای کشور مدال کسب کنم.»

 

توانايي جسمي‌ام را وقف هلال مي‌کنم

اميرحسين بهاروند يکي از جوانان فعال استان خوزستان و شهرستان انديمشک در فعاليت‌هاي بشردوستانه هلال‌احمر است. او هم با گذراندن دوره‌هاي کمک هاي اوليه و يادگيري آموزش‌هاي امدادي پاي ثابت امدادرساني به زائران اربعين حسيني بوده و در ديگر برنامه‌هاي مختلف هلال‌احمر هم حضور فعال داشته است. وقتي حرف هلال احمر و انگيزه‌ه‌ايش براي پوشيدن لباس سازمان جوانان جمعيت مي‌شود، بهاورند يکي از آخرين خاطرات امدادياش را اينطور برايمان تعريف مي‌کند:« در کنار انگيزههاي زيادي که براي قهرماني در کاراته دارم و مي‌خواهم مدال‌هاي بيشتري در اين رشته ورزشي کسب کنم، از ورزش کردن هدف ديگري هم دارم. مي‌خواهم توانايي جسمي و آمادگي بدنيام را وقف امدادرساني کنم و هرجايي که به حضور من و مهارت‌هاي امدادي‌ام نياز باشد، از هيچ کمکي دريغ نکنم. امسال هم توانستم در امدادرساني به زائران اربعين نقش داشته باشم. معمولا علاوه بر کمک به موکب‌ها، به عنوان يک داوطلب هلال‌احمر، مسئوليت پانسمان زخم‌ها و اقدامات کمک‌هاي اوليه را برعهده مي‌گيرم. به موکب‌هايي که در مسير محدوده شهداي گمنام انديمشک قرار دارد سر مي‌زنم تا اگر کسي نياز به کمک داشت، داوطلب شوم. در يکي از همين موکب‌ها، دست زائري به دليل ريخته شدن آب جوش به شدت دچار سوختگي شد. از آنجايي که در دوره‌هاي آموزشي هلال‌احمر، نحوه امدادرساني به اين موارد را ياد گرفته بودم، دست فرد آسيب ديده را پانسمان کردم. اقدامات اوليه را انجام دادم و با کمک خادمان موکب او را به مرکز درماني انديمشک منتقل کرديم.»

 

پارو به پارو تا سکوی قهرمانی

سارا حاجی‌پور - ویترین افتخارات ورزشی‌اش مملو از مدال‌های رنگارنگ استانی است. از موفقیت در والیبال و بسکتبال تا کسب مقام‌ در رشته‌های ژیمناستیک و شنا. با این وجود « سارا حاجی‌پور» با افتخاراتی که در قایقرانی کسب کرده برای خوزستانی ها و همشهریانش چهره‌ای شناخته شده است.

 مدال برنز قایقرانی در رشته رفتینگ و مدال نقره المپیاد ورزش‌های آبی، حاصل کار این بانوی قایقران است. حاجی پور از علاقه‌اش به قایقرانی و موفقیت‌های متعدد در این رشته ورزشی می‌گوید:« از کودکی به ورزش علاقه داشتم و همین مسئله هم باعث شد رشته‌های ورزشی بسیاری را امتحان کنم. از ورزش‌های توپی تا ورزش‌های آبی و و رشته‌های مثل ژیمناستیک و حتی تنیس روی میز. در بیشتر این رشته‌ها هم در سطح استانی مدال گرفته‌ام اما قایقرانی همیشه برایم فرق داشت. زحمت زیادی برای موفقیت در قایقرانی کشیدم و توانستم در سال‌های 1395 و 1397 مدال برنز قهرمانی کشور در رفتینگ و مدال نقره المپیاد کشوری ورزش‌های آبی را کسب کنم.»

حاجی پور در کنار ورزش‌ حرفه‌ای و آمادگی برای شرکت در مسابقات قهرمانی، نیم نگاهی هم به آموزش قایقرانی به دختران نوجوان شهرش دارد. او این روزها تلاش می‌کند، به عنوان مربی قایقرانی، نخستین باشگاه قایقرانی بانوان شهرستان لالی را هم راه اندازی کند:« آنقدر به قایقرانی علاقه داشتم که علاوه بر گذراندن دوره‌های داوری رشته رفتیگ و کسب مدرک داوری این رشته، با حضور در دوره‌های مربی گری، مدرک مربی گری آب ‌های آرام و قایقرانی را نیز کسب کرده‌ام. می‌خواهم در صورت همکاری نهادهای مسئول، نخستین باشگاه قایقرانی بانوان لالی را راه اندازی کنم تا دختران مستعد شهرم را شناسایی و آنها را بر کسب افتخار آماده کنم. همچنین لالی یکی از آن شهرهای استان خوزستان است که با آب محاصره شده است. مسئله‌ای که امکان وقوع سیلاب را در این شهر افزایش می‌دهد. راه اندازی این باشگاه، می‌تواند علاوه بر پرورش استعدادهای قایقرانی کمکی هم برای بحث امداد و نجات باشد. امیدوارم بتوانم پس از راه اندازی این باشگاه، با کمک هلال‌احمر برای امدادگران و افراد علاقمند به قایقرانی دوره آموزشی برگزار کنم.»

 بانوی قایقران شهرستان لالی، از دوران دانش آموزی به عضویت هلال‌احمر درآمده و در فعالیت‌های بشردوستانه مختلفی هم حضور داشته است. او این روزها مشغول آموزش کمک‌های اولیه به غنچه‌های هلال است. خودش در این‌باره می‌گوید:« من معلم هستم و مثل هر معلم دیگری برای آموزش درس‌های مفید و کاربردی به دانش‌آموزانم احساس مسئولیت می‌کنم. از طرفی به عنوان یک داوطلب هلال‌احمر، می‌خواهم همه کودکان در شرایط اضطراری توان خودامدادی داشته باشند. برای همین دانش‌آموزان مدرسه‌ام را با درس‌های امدادی و کمک‌های اولیه آشنا می‌کنم تا درآینده مثل یک امدادگر برای دیگران مفید باشند.»

 

به امید قهرمانی

لیلا فتحی - از همان دوران کودکی که ورزش رزمی را شروع کرد تا امروز که در آستانه 20 سالگی است، بارها روی سکوی قهرمانی استانی و کشوری ایستاده و امیدهای زیادی برای عضویت در تیم ملی و قهرمانی در رقابت‌های بزرگتر دارد. فتحی از قهرمانی‌های متعددش در رشته رزمی کاراته می‌گوید:« از 9‌سالگی وارد رشته رزمی کاراته شدم و اکنون بعد از 10 سال حضور در رقابت‌های مختلف، مقام‌های زیادی در سبک‌های کاتا و کمیته دارم. در رده سنی نوجوانان، جوانان و امید، 6‌بار روی سکوی قهرمانی کمیته سبک شوتوکان ایستاده‌ام. دو بار هم درسال‌های 95 و 96 در مسابقات بین‌المللی کاراته سبک کمیته که با حضور ورزشکاران مطرحی از کشورهای مختلف جهان برگزار شد، شرکت داشتم که سهمم از آن مسابقات دو مدال برنز بود.» فتحی از آن ورزشکاران مصممی است که حتی مصدومیت هم جلودار اراده‌اش نیست و به گفته خودش نمی‌تواند سدی در برابر آرزوهایش شود. او این روزها سخت مشغول تمرین است تا دوباره روی تاتمی بایستد و یکی پس از دیگری مدال‌های رنگارنگ را به ویترین افتخاراتش اضافه کند.

خودش می‌گوید:« در بهترین روزها و شرایط جسمی‌ام، در یکی از تمرین‌ها ناگهان دچار پارگی رباط صلیبی و مینیسک زانوی راست شدم. با این وجود تمام یک سال گذشته را پس از طی دوره درمان، سخت تمرین کرده‌ام و حالا برای شرکت در مسابقات قهرمانی دانشجویان کشور و کسب مدال طلای این مسابقات آماده می‌شوم. می‌خواهم یک سال دوری‌ام از مسابقات قهرمانی را در این رقابت‌ها جبران کنم و به عنوان یک داوطلب جوان هلال‌احمری افتخار دیگری برای جمعیت کسب کنم.»

طعم شیرین امدادرسانی

دختر قهرمان دزفولی، در کنار موفقیت‌های متعددش در مسابقات قهرمانی کشور و رقابت‌های بین‌المللی کاراته، 3 سالی است که لباس داوطلبی هلال‌احمررا هم به تن کرده و در عرصه فعالیت‌های بشردوستانه هم حضور پررنگی داشته است. او همراه با تیم رفاقت مهر شهرستان دزفول، مقام نخست این مسابقات را در استان خوزستان کسب کرده  و از آموخته‌های امدادی‌اش نیز برای حضور در فعالیت‌ها و برنامه‌های امدادی هلا‌ل‌احمر استفاده می‌کند. خودش در این‌باره می‌گوید:« 3 سال پیش بود که با انگیزه یادگیری کمک‌های اولیه و امدادرسانی در مواقع ضروری با هلا‌ل‌احمر آشنا شدم. در دوران مدرسه همراه با تیم رفاقت مهر دزفول، توانستم مقام نخست استان را کسب کنم و اما به علت مصدومیت در تمرین‌های کاراته، نتوانستم تیم‌مان را در مسابقات قهرمانی کشور همراهی کنم. با این وجود هدف اصلی من از عضویت در هلال‌احمر و یادگیری آموزش‌های امدادی همیشه تجربه لذت امدادرسانی و کمک به هم‌نوع بوده‌ است.»

فتحی در ماجرای سیل نوروز امسال در استان خوزستان نیز یکی از جوانان فعال خوزستانی در جمع‌آوری و بسته‌بندی کمک‌های مردمی و ارسال آنها به مناطق سیل‌زده خوزستان بود. او یک پای ثابت پست‌های امدادی و ایستگاه‌های سلامت است و خاطره‌ای فراوانی هم از کمک به افراد آسیب‌دیده دارد:« امسال هم توانستم از مهارت‌های امدادی‌ام برای کمک به زائران حسینی استفاده کنم. اگرچه مصدومیت من را کمی از تمرین‌ها دور کرده بود اما فرصت بیشتری برای خدمت‌رسانی با لباس هلال‌احمر در اختیارم قرار داد. همزمان با آغاز راهپیمایی اربعین من هم عضوی از پایگاه سلامت حسینیه ثارالله دزفول بودم. جایی که هرسال میزبان جمعیت زیادی از عزاداران حسینی است. در یکی از شلوغ‌ترین  شب‌های عزاداری، یک زن سالمند در میان ازدحام جمعیت از هوش رفت. بلافاصله خودم را به او رساندم و شرایط جسمی‌اش را بررسی کردم. دچار افت فشار شده بود و باید بلافاصله به او کمک می‌کردیم. با کمک دیگر اعضای پایگاه اطرافش را خلوت کردیم و اقدامات اولیه را برایش انجام دادیم. وقتی نیروهای اورژانس از راه رسیدند، زن سالمند با پای خودش سوار آمبولانس شد و به بیمارستان رفت.»

 

 

 

کلمات کلیدی

تصاویر

ستون