جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

جمعه ، 22 فروردین 1399

رئیس سازمان داوطلبان خبر داد: خدمات هلال‌احمر به 42 هزار متاثر از خشکسالی در شرق و جنوب شرق ایران/ هزینه 5 میلیارد و 690 میلیون تومانی در 4 استان همه به کمک خیرین

 Nasiri Nazre Aab

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اتمام اجرای طرح نذر آب 2 در سال جاری، ارزش مجموع خدمات ارائه شده در این طرح را که به طور کامل از سوی خیرین و داوطلبان تامین شده، ۵ میلیارد و 690 میلیون تومان و تعداد بهره‌وران را 41 هزار و 800 نفر در چهار استان کشور اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ محمد نصیری در نشست با اصحاب رسانه به منظور تشریح خدمات هلال احمر در طرح نذر آب 2، با اشاره به اجرای کمپین مقابله با تغییرات اقلیمی از سوی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر در شهریورماه جاری گفت: امروز با نوعی آسیب و بحران اقلیمی مواجه هستیم که انسان ها با بهره برداری از منابع آب زیرزمینی، از بین بردن پوشش گیاهی و ....در ایجاد این آسیب، نقش دارند به همین دلیل باید به سمت پیشگیری از حوادث ناشی از تغییرات اقلیمی حرکت کرده و با مداخله مثبت بیشتر، در کاهش مخاطرات آن نقش داشته باشیم.

نصیری تاکید کرد: جمعیت هلا‌ل‌احمر ایران به دلیل بحران ناشی از تغییرات اقلیمی و خشکسالی در کشور که منجر به مهاجرت، تغییر فرهنگ و عدم امنیت می شود، از سال گذشته با اجرای طرح نذر آب در حوزه "خدمت‌رسانی به افراد و ساکنین مناطق دچار بحران خشکسالی" به منظور تثبیت جمعیت، ورود کرده است.

وی با بیان اینکه طرح نذر آب2 در سه محور درمان، معیشت و ایجاد دسترسی افراد به آب آشامیدنی سالم (تامین و نصب تانکر ایمن و استاندارد، آبرسانی، راه‌اندازی تصفیه خانه و همچنین احیای قنات در مناطق مختلف) اجرا شد، افزود: در قالب نذر آب2 در چهار استان سیستان‌وبلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان با توجه به الگو و نیازسنجی انجام شده، خدمات بهداشتی و درمانی ارائه و علاوه بر آن، اعزام پزشکان نیز براساس همین نیازسنجی انجام شد.

نصیری در ادامه به ورود هلال احمر به بحث معیشت ساکنان مناطق دچار خشکسالی کشور هم اشاره کرد و گفت: با همکاری خیرین در هر منطقه بسته های معیشتی، بهداشتی و لوازم تحریر، تامین و توزیع شده و علاوه براین در نذر آب ۲ با همکاری سازمان جوانان هلال‌احمر، خدمات آموزشی و فرهنگی به زنان و کودکان نیز ارائه شد.

رئیس سازمان داوطلبان، ارزش ریالی مجموع خدمات جمعیت هلال احمر در طرح نذر آب ۲ را که به طور کامل از سوی خیرین و داوطلبان تامین شده، ۵ میلیارد و 690 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: جمعیت هلا‌ل‌احمر در اجرای نذر آب ۲ تنها نقش واسط میان داوطلبان و نیازمندان را برعهده داشت و تمام هزینه اجرای طرح از سوی خیرین تامین شد.

به گفته نصیری، ۲۷۷ پزشک فوق تخصص، متخصص کودکان، دندانپزشک، پیراپزشک و ۱۴۰ نیروی پشتیبان در نذر آب ۲ مشارکت داشته و به ۴۱ هزار و ۸۰۰ نفر خدمات سلامت ارائه شده است. علاوه بر این در نذر آب 2 که به مدت 40 روز در چهار استان اجرا شده و روز گذشته به پایان رسید، 878 تانکر آب به ارزش ۷ میلیارد و ۶۱ میلیون ریال تامین و نصب و ۱۱۵ هزار و ۳۰۰ بطری آب معدنی به ارزش ۲ میلیارد و ۲۵۵ میلیون ریال میان ساکنان این چهار استان توزیع شده است.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: علاوه بر توزیع ۶۵۰۰ بسته بهداشتی، ۴۸۰۰ بسته غذایی، ۷ هزار بسته لوازم تحریر و ۵۲۰۰ اسباب بازی در طرح نذر آب 2، با همکاری سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، ۱۱ هزار و ۵۰۰ دوره آموزشی و ۱۳ هزار و ۵۰۰ دوره فرهنگی نیز ویژه زنان و کودکان این مناطق برگزار شد.

وی با مقایسه نحوه اجرای طرح نذر آب در سال جاری نسبت به اجرای این طرح در سال گذشته گفت: گستره جغرافیایی اجرای طرح نذر آب در سال جاری از یک استان به چهار استان وسعت یافت. همچنین بهره گیری از خدمات موسسات خیریه، استفاده‌ ۱۰۰ درصدی از ظرفیت داوطلبی و افزایش طول دوره برگزاری طرح از یک هفته به ۴۰ روز، از دیگر مزایای اجرای طرح در سال جاری بوده است.

نصیری همچنین از اجرای طرح جامع خدمات‌رسانی هلال احمر در تمام استان‌های کشور خبر داد و گفت: براساس این طرح هر استان در مدت 6 ماه با استفاده از ظرفیت خیرین، یک منطقه محروم داخل استان را شناسایی کرده و با ارائه خدمات جامع در راستای توانمندسازی همه‌جانبه مردم منطقه اقدام می کند.

 

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی