جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ، 21 فروردین 1399

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت خبر داد: ویزیت تخصصی بیش از ۳۵ هزار زائر در شهر‌های مکه و مدینه

 10440692 363

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت گفت: از ابتدای حج و حضور زائران در عربستان تا کنون بالغ بر ۵۰۰ هزار خدمت پزشکی و درمان مختلف به زائران ارائه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد تقی حلی ساز افزود: در این مدت ۲۸۰ هزار و ۸۱۲ مورد ویزیت عمومی در مطب‌های مجموعه‌ها و هتل‌های مکه و مدینه و نیز مرکز پزشکی حج انجام شده است.

وی گفت: سرانه متوسط هر زائر فقط در این بخش ۳.۶ بار ویزیت و مراجعه به پزشک است و در برخی موارد مراجعات بسیار زیاد بوده و برخی افراد تا ۳۰ بار به پزشک و مراکز درمانی مراجعه داشته اند. علاوه بر این، ۳۵ هزار و ۱۹۴ مورد هم ویزیت تخصصی بیماران و مراجعان زائر در شهر‌های مکه و مدینه انجام شده است.

حلی ساز گفت: فقط در روز گذشته در مجموع در مراکز و مطب‌های ما ۶ هزار و ۶۲۰ ویزیت عمومی و ۴۴۴ مورد ویزیت تخصصی انجام شده است. همچنین از ابتدای ایام حج تا روز گذشته (پنجشنبه) یک هزار و ۶۸۲ نفر در مرکز پزشکی حج بستری شده اند و بیش از ۷۰ نفر هم براساس تفاهمی که در رابطه با پذیرش بیماران ما با طرف سعودی انجام شده بود، در مراکز درمانی سعودی تحت درمان قرار گرفته اند. هم اکنون نیز ۱۴ نفر از حجاج ما در بیمارستان سعودی در مکه و ۲۴ نفر در مرکز پزشکی حج بستری و تحت درمان هستند.

وی با اشاره به آمار زائران فوتی هم افزود: طی حج امسال تا کنون ۱۴ نفر از زائران و حجاج ما به دلایل مختلف از جمله بیماری‌های قلبی و تنفسی جان خود از دست دادند که از این تعداد ۱۱ نفر مرد و سه نفر دیگر زن بوده اند. تا کنون هشت مورد از افراد فوت شده به کشور انتقال یافته اند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به نقاط ضعف و قوت عملکرد امسال در این حوزه گفت: امسال برخی امور را به صورت پایلوت برای نخستین بار آغاز کردیم که از جمله آن‌ها نرم افزار دیده بان سلامت بود که به صورت پایلوت عملیاتی شد و اثرات خوبی هم داشت و هم اکنون نیز به مرور در حال تکمیل هستیم.

وی با بیان اینکه باید در فرایند جذب هم برنامه ریزی‌های جدی تری را داشته باشیم، گفت: امسال در بحث انتخاب پزشکان و آموزش‌های آن‌ها و نیز زائران محدودیت زمانی داشتیم که امید است از سال آینده در این حوزه برنامه ریزی مناسبت تری شده و کار زودتر آغاز شود.

حلی ساز همچنین با اشاره به اقدامات مناسبی که برای آمادگی در حوزه ارائه خدمات در زمان بروز حوادث غیر مترقبه طی امسال انجام شد، افزود: در این زمینه ۲۸۵ تیم امدادی در میان زائران شکل گرفت و ۳۵ تیم سه نفره واکنش سریع پزشکی از بین پزشکان سطح یک و  پزشکان عمومی و ۱۰ تیم تخصصی سطح ۲ و نیز ۴ تیم سطح ۳ که به نسبت تخصص‌ها متفاوت است طراحی و شکل گرفت.

وی گفت: این موضوع از جمله اقداماتی بود که در حوزه‌های نوآوری در این عرصه اتفاق افتاد و آمادگی نسبی خوبی را علی رغم محدودیت زمانی داشتیم.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه شروع ثبت نام زائران زودتر از زمان عادی و ارائه آموزش‌های مناسب به آن‌ها هم از جمله مباحثی دانست که باید در برنامه ریزی حج سال آینده مورد توجه قرار گیرد. هماهنگی با سیستم‌های دولت میزبان در بحث خدمات اضطراری و افزایش تعاملات هلال احمر دو کشور را برای انجام با کیفیت و ارائه خدمات بهتر و پشتیبانی عملیات حج موثر خواند.

 

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی