رزمی‌کاران طلایی کرمانی از امدادرسانی به حادثه دیدگان می‌گویند؛ از سکوی قهرمانی تا امدادرسانی

 امیری

اگرچه عمری برای کسب مدال خوش‌رنگ طلا و ایستادن روی سکوی قهرمانی تلاش می‌کنند، اما از این تمرین‌های بی‌وقفه و طاقت‌فرسا، هدف‌های بزرگ‌تری دارند. رزمی‌کاران طلایی و قهرمانان‌ پرافتخار کرمانی هم مثل دیگر ورزشکاران هلالی، برای امدادرسانی به آسیب‌دیدگان حوادث دغدغه دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر به نقل از پیام هلال؛ «پژمان امیری» تکواندوکار جیرفتی که تمرینات سنگین ورزشی و ایستادن روی سکو‌های قهرمانی را بهانه کرده برای آمادگی بیشتر در امدادرسانی به حادثه دیدگان سوانح جاده‌ای، سیل‌زدگان و زلزله زدگان کرمانی. و یا « محمود ایرانمنش» و « محمدمهدی ایرانمنش» پدر و پسری که اگرچه ویترین افتخارات ورزشی‌شان حسابی پر و پیمان است اما از کمک به آسیب‌دیدگان سوانح مختلف غافل نیستند. در ادامه با این رزمی‌کاران مدال‌آور کرمانی درباره دغدغه‌های‌شان از ورزش حرفه‌ای و حضور در فعالیت‌های بشردوستانه هلال‌احمر گفت‌وگو کردیم.

با هر قهرمانی شاگردانم قهرمان می‌شوم

14 سال است که به صورت حرفه‌‌ای روی تاتمی می‌رود و برای کسب مقام‌ مبارزه می‌کند. ‌«پژمان امیری» امدادگر جوان پایگاه امداد و نجات جاده‌ای ساردوئیه کرمان، مقام‌ها و مدال‌های متعددی در تکواندو و مسابقات استانی و کشوری دفاع شخصی دارد. این روزها که برای مسابقات انتخابی در لیگ تکواندو آماده می‌شود، سراغ می‌رویم.

امیری از مقام‌های قهرمانی‌اش می‌گوید:« از کودکی علاقه زیادی به رشته‌های رزمی داشتم. این علاقه خیلی زود به کسب چند مقام قهرمانی در مسابقات نونهالان استان کرمان در رشته تکواندو رسید. در رده سنی جوانان و بزرگسالان هم برای تیم‌های مس کرمان و آلمینیوم هرمزگان بازی کردم و توانستم مقام‌ها و لوایح متعددی از مسابقات لیگ کشوری تکواندو کسب کنم.»

امیری به تازگی به عنوان نماینده هلال‌احمر، مدال نقره مسابقات کشوری نیروهای مسلح را هم کسب کرده‌است. خودش در اینباره می‌گوید:« علاوه بر فعالیت داوطلبانه در هلال‌احمر، به عنوان چریک هنرهای رزمی به صورت داوطلبانه با نیروی انتظامی هم همکاری می‌کنم. به همین دلیل به عنوان نماینده هلال‌احمر در مسابقات قهرمانی نیروهای مسلح شرکت کردم و توانستم مدال نقره این مسابقات را هم برای جمعیت‌ هلال‌احمر کسب کنم.» امدادگر و ورزشکار جوان کرمانی، دوره‌های مربیگری تکواندو را هم گذارنده و اکنون به صورت داوطلبانه در مدارس روستاهای کرمان مشغول استعدادیابی است.

خودش می‌گوید:« علاقه زیادی به مربیگری دارم. این روزها تلاش می‌کنم کودکان علاقمند و با استعداد را در رشته ورزشی تکواندو و دفاع شخصی شناسایی کنم. در شهرستان جبالبارز و روستاهای گنج‌آباد و حسین‌آباد جیرفت با همکاری آموزش و پرورش، سراغ دانش‌آموزان بااستعداد می‌روم و داوطلبانه هنرهای‌ رزمی را به آنها آموزش می‌دهم. تا به امروز بسیاری از این دانش‌آموزان توانسته‌اند در مسابقات استانی مقام کسب کنند. وقتی هر کدام از آنها روی سکوی قهرمانی می‌ایستند انگار خودم دوباره مدال طلا می‌گیرم. اما به عنوان یک داوطلب هلال‌احمر و مربی طرح دادرس، برای آموزش کمک‌های اولیه به دانش‌آموزان هم احساس مسئولیت می‌کنم و همزمان با آموزش هنرهای رزمی، مباحث خودامدادی و کمک‌های اولیه را هم در مدارس تدریس می‌کنم.»

ماجرای نجات در ارتفاعات جوپار

امیری به عنوان یکی از اعضای تیم واکنش سریع استان کرمان در عملیات‌های متعددی هم حضور داشته‌است؛ از امدادرسانی در سیل اخیر استان خوزستان، تا زلزله کوهبنان و سیل جیرفت و رودبار استان کرمان. تکواندوکار جوان جیرفتی، علاوه بر فعالیت داوطلبانه در پایگاه‌ جاده‌ای ساردوئیه، از حضور در عملیات‌های امداد و نجات کوهستان هم خاطرات بسیاری دارد.

او ماجرای نجات یک کوهنورد آسیب‌ دیده را در ارتفاعات جوپار برای‌مان تعریف می‌کند:« 3 کوهنورد بمی که قصد داشتند به ارتفاعات جوپار کرمان صعود کنند، به دلیل شرایط نامساعد جوی و کمبود تجهیزات دچار حادثه شدند. خبر رسید یکی از این 3 کوهنورد، در اثر سقوط از صخره، به شدت آسیب دیده و به دلیل خونریزی شد نیاز به کمک فوری دارد. با توجه به شرایط مصدوم، در قالب یک تیم ویژه کوهستان با یک فروند بالگرد به محل حادثه اعزام شدیم. کمتر از 20 دقیقه بعد، پس از فرود در نقطه مناسب و چند دقیقه کوهپیمایی به مصدوم رسیدیم. کوهنورد میانسال به دلیل سقوط از ارتفاع دچار ترومای سر، گرد و لگن شده بود. بلافاصله کمک‌های اولیه را شروع کردم تا با مهار خونریزی شرایط مصدوم برای انتقال مهیا شود. کوهنورد آسیب‌دیده را در بسکت ویژه، فیکس و به داخل بالگرد منتقل کردیم. تمام مسیر نگران حال مصدوم بودیم اما چند دقیقه بعد پس از بهبودی حال جسمی‌اش، از همه اعضای تیم تشکر کرد. می‌گفت فکر نمی‌کرد در آن شرایط نامساعد پس از سقوط از صخره و وارد شدن آن آسیب جدی، کسی به کمکش بیاید. لبخندهای او با وجود دردی که تحمل می‌کرد به همه انگیزه داد.»

حاصل یک عمر ورزش قهرمانی

علاقه به ورزش‌های‌ رزمی، مثل عشق به هلال‌احمر و فعالیت‌های بشردوستانه‌اش، علاقه مشترک هردوی آنهاست. پدر و پسری که ایستادن روی سکوی قهرمانی و کسب مدال‌های رنگارنگ هرگز برای‌شان عادی نمی‌شود. روی دیوار خانه، جایی که ویترین افتخارات ورزشی‌ آنهاست؛ حالا دیگر به سختی برای نصب یک مدال دیگر جا دارد.

«محمود ایرانمنش» از امدادگران باسابقه شهرستان ماهان که از مربیان برجسته این شهر در رشته کیوکوشین هم محسوب می‌شود، از افتخارات ورزشی‌اش می‌گوید:« کیوکوشین را از سال 1371 شروع کردم و توانستم در طول سال‌های حضور در ورزش قهرمانی، 9 مدال طلا، نقره و برنز کشوری کنم. حالا اما چند سالی است که با کسب مدرک مربیگری سطح A در رشته کیوکوشین، مسئولیت آموزش و پرورش استعدادهای جوان ماهان را برعهده گرفته‌ام.» محمود ایرانمنش نه تنها نخستین مربی پسرش «محمد‌مهدی» بوده است، بلکه برای افتخارآفرینی استعدادهای جوان شهرش نیز حسابی وقت می‌گذارد.

او اکنون مربی تیم هلال‌احمر شهرستان ماهان است و تیمی ساخته که در مسابقات کشوری کیوکوشین خوش می‌درخشد. خودش می‌گوید:« بیشتر اعضای باشگاه کیوکوشین ماهان، از خانواده هلال‌احمر هستند. امدادگران و جوانان ورزشکاری که نه تنها در حوادث و بحران‌ها پای کار هستند، بلکه در عرصه ورزش هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. تیم ما به عنوان نماینده هلال‌احمر در مسابقات قهرمانی کشور که دو سال پیش در شیراز برگزار شد به مقام دوم رسید و امسال هم در مسابقات قهرمانی جنوب‌‌شرق کشور توانست روی سکوی سوم مسابقات بایستد.»

محمود ایرانمش، با کسب مدرک سطح 3 ملی در داوری کیوکوشین، به عنوان نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی هم حضور فعال دار. او سال گذشته به عنوان داور بین‌المللی برخی از مسابقات جام صلح و دوستی ترکیه را قضاوت کرد و امسال هم در مسابقات بین‌المللی ارمنستان به عنوان نماینده ایران در بخش داوری حضور داشت.

یک روز امدادگر می‌شوم

قهرمانی در خانواده  ایرانمش انگار موروثی است. «محمدمهدی ایرانمش» با الگو گرفتن از پدر، اکنون علاوه بر موفقیت در مسابقات استانی و کشوری، در مسابقات بین‌المللی می‌درخشد. او سال گذشته در مسابقات قهرمانی جام صلح و دوستی ترکیه، مدال گرفته و امسال هم در مسابقات بین‌المللی ارمنستان روی سکوی سوم ایستاد.

او از نقش پدرش در کسب موفقیت‌های ورزشی می‌گوید:« پدرم برای من یک الگوی اصلی من در رشته‌های ورزشی رزمی است. همیشه شاهد تمرین‌های سخت او برای رسیدن به پیروزی بودم. جدیت در تمرین و تلاش بی‌وفقه‌ برای پیروزی، مهمترین درسی است که از پدرم گرفتم. 10 سال است که زیر نظر او کیوکوشین کار می‌کنم و تا به امروز توانستم 1 مدال نقره کشوری در رده سنی نونهالان و دو مدال نقره کشوری در رده سنی جوانان کسب کنم.»

محمدمهدی با راهنمایی‌های پدرش، در مسابقات بین‌المللی هم حسابی می‌درخشد. خودش می‌گوید:« تا به امروز در دو مسابقاه بین‌المللی شرکت کرده‌ام. سال گذشته در مسابقات جام صلح و دوستی ترکیه، مدال طلا گرفتم و امسال هم در مسابقات بین‌المللی ارمنستان که با حضور 8 کشور مدعی برگزار شد، توانستم مدال برنز مسابقات را برای هلال‌احمر به ارمغال بیاورم.» محمدمهدی اما از جوانان فعال ماهان در فعالیت‌های بشردوستانه سازمان جوانان است.

او از دغدغه‌هایش برای کمک به حادثه دیدگان می‌گوید:« نوروز امسال وقتی شنیدم سیل در استان خوزستان خسارت‌های فراوانی به بار آورده، برای جمع‌آوری، بسته‌بندی و ارسال کمک‌های مردمی به خوزستان با دیگر امدادگران و جوانان شهر همکاری کردم. می‌خواهم با گذراندن دوره‌های امداد و نجات، یک روز به عنوان یک نجاتگر هم به حادثه‌دیدگان امدادرسانی کنم.»

با کلیک روی تصویر صفحه نشریه پیام هلال را با ابعاد واقعی ببینید.

 

کلمات کلیدی

تصاویر

016