روایت هنرمندان داوطلب از تجربه همراهی با هلال‌احمر؛ کار را به کاردان می‌سپاریم

 Photo 2017 11 12 14 15 39

هنرمندان داوطلب با کاروان‌های سلامت نذر آب و یا برای توزیع کمک‌های مردمی در مناطق سیل زده و زلزله زده با هلال‌احمر همراه می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر به نقل از پیام هلال؛‌ حضورشان بیش از هر چیز برای مردم حادثه دیده مایه دلگرمی است و تا مدت‌ها بعد از رفتنشان از هر شهر و روستایی خاطراتشان بین مردم می چرخد و مرور می شود. افسانه چهره آزاد و شهرزاد کمال‌زاده دو بازیگر سینما و تلویزیون هستند که در ماه‌های اخیر با لباس داوطلبی به سراغ مردم آق قلا و اهالی سیستان و بلوچستان رفتند و پای درد دل مردم روستاهای این دو منطقه نشستند.

توزیع لوازم تحریر و کتاب و اسباب بازی بهانه یکی برای پیوستن به جمع هلال‌احمری‌ها و حضور در برنامه نذرآب 2 بهانه دیگر بازیگر برای پوشیدن کاور سرخ و سفید هلال بود. حرف مشترک همه بازیگران و چهره‌های شناخته شده در همراهی با هلال‌احمر، اعتماد و اتکا داشتن به بزرگترین نهاد داوطلبی کشور است و کارها را به کاردان سپردن.

فرصت خوب همراهی

«با مهر تا مهر» بهانه‌ای شد برای اینکه پای «افسانه چهره آزاد» بازیگر سینما و تلویزیون هم به مناطق سیل زده باز شود و همراهی‌اش را با جمعیت آغاز کند. این بازیگر که حالا دیگر نامش در میان داوطلبان جمعیت به چشم می‌خورد قصه حضور و همراهی‌اش با هلال‌احمر را اینگونه روایت می‌کند :«در باغ کتاب برنامه‌ای برای جمع‌آوری کتاب و لوازم تحریر برای کودکان مناطق سیل زده دایر شده بود. خانم برومند از من و تعدادی دیگر از هنرمندان دعوت کرده بود تا در این برنامه شرکت کنیم. من از این دعوت خوشحال شدم و خودم را به مراسمی که در باغ کتاب دایر شده بود رساندم. آنجا مردم را می‌دیدم که برخی با دیدن فراخوان‌ها فقط به قصد اهدای کتاب آمده بودند و برخی دیگر هم افرادی بودند که آن روز اتفاقی در باغ کتاب حضور داشتند. بچه‌ها را می‌دیدم که با ذوق و محبت برای کودکان مناطق سیل زده خرید می‌کردند و آن را به غرفه هلال‌احمر می‌سپردند. همانجا بود که تصمیم گرفتم خودم هم به مناطق سیل زده سر بزنم و هدایایی که برای بچه‌ها خریده‌ام را به دستشان برسانم.» از آغاز فراخوان‌ها تا رسیدن روز موعود مدت کوتاهی گذشته بود. آق‌قلا مقصدی بود که این بازیگر برای همراهی با هلال‌احمر انتخاب کرده بود.

او می‌گوید :«شاید خودم هم می‌توانستم به صورت شخصی به این مناطق بروم و از آنجا بازدید کنم. اما فکر کردم هلال‌احمر به دلیل وظیفه ذاتی که دارد می‌تواند فرصت بهتری برای این کار فراهم کند.این ارگان از زمان وقوع سیل در مناطق سیل زده حضور داشت و با شرایط منطقه به خوبی آشنا بود. از طرفی می‌دانست که امکانات و لوازم اهدا شده باید به دست چه کسانی و در کجا برسد.»

کودکان را فراموش نکرده بودند

سفر به آق‌قلا اولین تجربه همراهی چهره آزاد با داوطلبان هلال‌احمر بود. شیرینی حضور در میان مردم آق‌قلا هنوز زیر زبانش است و از شادی مردم با دیدن چهره‌های شناخته شده در مناطق سیل‌زده می‌گوید :«فکر نمی‌کردم مردم آق‌قلا چنین استقبالی از حضور هنرمندان و چهره‌های شناخته شده داشته باشند. علاوه بر کتاب‌ها و لوازم تحریر و اسباب بازی‌های که هلال‌احمر برای توزیع به آنجا آورده بود، من هم مقداری هدیه برای کوکان آق‌قلا برده بودم. بچه‌ها با دیدن این هدایا ذوق زده شده بودند و از ما می‌خواستند به جمعشان بپیوندیم و با آن‌ها بازی کنیم. با وجود شرایط بدی که داشتند و زندگی در چادر و با حداقل امکانات، خانواده‌ها از ما پذیرایی می‌کردند و ما را برای ناهار به چادر خود دعوت می‌کردند. دیدن محبت و سخاوت مردم آق‌قلا در آن شرایط به خصوص، من را تحت تاثیر قرار داده بود. با اینکه چند ماه از وقوع سیل می‌گذشت اما زندگی آن‌ها هنوز به روال سابق برنگشته بود و در چادرها زندگی می‌کردند. حتی برخی از آن‌ها امکانات چندانی هم برای ماندن در چادر‌ نداشتند. از ما درخواست کمک داشتند و می‌خواستند صدای آن‌ها را به گوش مسئولان برسانیم.»

چهره آزاد از فعالیت‌های هلال‌احمر در مناطق سیل زده می‌گوید و توجهی که به کودکان در این مناطق می‌شد :«معمولا وقتی حادثه‌ای مثل سیل یا زلزله رخ می‌دهد خانواده‌ها توان رسیدگی کامل به کودکان را ندارند و نیازهای کودکان مثل بازی کردن و سرگرمی نادیده گرفته می‌شود. اما در سیل می‌دیدم که گروه‌هایی از اعضای هلال‌احمر فعالیت‌هایی ویژه کودکان انجام می‌دادند و حتی از آموزش آن‌ها غافل نبودند. این موضوع کمک می‌کند تا کودکان آسیب کمتری در این شرایط ببینند. امیدوارم هرگز در هیچ شهر و استان دیگری شاهد چنین حوادثی نباشیم. حضور در میان مردم سیل زده و همراهی با هلال‌احمر تجربه بزرگی برای من بود. تصمیم گرفته‌ام تا جای ممکن در چنین برنامه‌هایی که از طرف هلال‌احمر برگزار می‌شود حضور داشته باشم و آن‌ها را در تسکین دردهای مردم همراهی کنم».

مشوق مردم هستیم

علاقه به مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی «شهرزاد کمال زاده» را به عضویت داوطلبانه در هلال‌احمر کشانده است. فعالیت در فضای مجازی برای جلب کمک‌های مردمی در حوادث و حضور در برنامه نذرآب2 از جمله همراهی‌های او با هلال‌احمر است. جلب مشارکت‌های مردمی برای اهدای خون هم از دیگر حوزه‌هایی است که شهرزاد کمال‌زاده به آن پا گذاشته است. او می‌گوید :«مردم معمولا از دوستان و اطرافیان خود الگو می‌گیرند. وقتی فردی در حوزه‌های عام‌المنفعه و بشر دوستانه اقدامی انجام می‌دهد می‌تواند تاثیر بیشتری بر روی اطرافیان خود داشته باشد. در این میان هنرمندان و چهره‌هایی که در فضای مجازی دنبال کنندگان بیشتری دارند طبعا می‌توانند روی تعداد بیشتری از افراد تاثیرگذار باشند. برای همین شرکت در فعالیت‌های بشردوستانه و صحبت در مورد آن را یکی از رسالت‌های هنرمندان می‌دانم.» فعالیت در زمینه اهدای خون و تشویق مردم برای اهدای خون مستمر یکی از فعالیت‌های اخیر او است که در پیش گرفته.

او می‌گوید‌:«گاهی مردم تمایل زیادی به انجام فعالیت‌های اجتماعی دارند. اما راه و روش آن را به خوبی نمی‌دانند. اطلاع رسانی در این زمینه کمک زیادی به این افراد می‌کند. برای مثال یک ویدئو ساده در مورد اهدای خون می‌تواند این فکر را در مردم تقویت کند که در این زمینه فعالیت جدی‌تری داشته باشند.» 

امدادگران همه جا بودند

«هلال‌احمر شناخته شده‌ترین ارگانی است که در بحران‌ها و حوادث مختلف در جای جای کشور حضور دارد و به امدارسانی می‌پردازد. برای همین من برای مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی همراهی با این ارگان را انتخاب کرده‌ام. در جریان سیل اخیر که در کشور رخ داده بود، حضور نیروهای هلال‌احمر در مناطق آسیب دیده بسیار مشهود بود و دلسوزانه فعالیت می‌کردند. در طرح نذرآب 2 هم با هلال‌احمر همراه شدم و به روستاهایی سفر کردم که درگیر خشکسالی بودند. برای رسیدن به این روستاها از مناطق صعب العبوری گذر کردیم. با این حال در تمام این مناطق می‌شد حضور امدادگران و داوطلبان هلال‌احمر را دید که با جان و دل فعالیت می‌کردند.»

 از حضورش در روستاهای محروم مرزی سیستان و بلوچستان می‌گوید و مردمی که با خونگرمی از او و دیگر داوطلبان هلال‌احمر میزبانی می‌کردند :«مردم مناطق درگیر خشکسالی که در سیستان و بلوچستان زندگی می‌کردند علاوه بر آب آشامیدنی از خدمات دیگر هلال‌احمر هم برخوردار می‌شدند. از جمله معاینه توسط تیم‌های پزشکی و دریافت خدمات پزشکی. اما مهمتر از همه این‌ها حضور نیروهای هلال‌احمر در میان مردم بود و نشستن پای درد دل آن‌ها. مردم این روستاها از کمترین امکانات معیشتی و رفاهی هم برخوردار نبودند و با دیدن نیروهای هلال‌احمر احساس می‌کردند که فراموش نشده‌اند و هنوز افرادی هستند که به فکر آن‌ها باشند. حضور هنرمندان در میان این مردم هم همین کارکرد را دارد و باعث دلگرمی آن‌ها می‌شود. علاوه بر این هنرمندان پتانسیل خوبی برای تشویق مردم به فعالیت‌های داوطلبانه هستند».

کلمات کلیدی

تصاویر

Khaash Nazre Aab12

فایل ها