جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ، 21 فروردین 1399

روز اهدای خون، روز خاص برای داوطلبان هلال‌احمر/ هدیه من، قطره قطره زندگی

 Ehda Khoon 1200x764

اغلب از داوطلبان قدیمی هلال احمر هستند و سابقه اهدای خون آنها به بیش از 15 سال می‌رسد. داوطلبان اهدای خون در هر شهر و استانی، سه بار در سال برای اهدای خون مجاز هستند و به محض کم شدن ذخیره گروه خونی خاصی، تنها با یک فراخوان از سازمان انتقال خون و یا جمعیت، خود را به پایگاه‌ها می‌رسانند.

نشریه پیام هلال در شماره 464 خود نوشت؛ گاهی به همراه بیمار مراجعی که نیاز به دریافت فوری خون دارد به بیمارستان می‌روند تا خون خود را مستقیم به بیمار نیازمند اهدا کنند. فعالیت و همکاریشان با هلال احمر تنها به اهدای خون ختم نمی‌شود و در کارهای داوطلبانه و خیرخواهانه ید طولایی دارند. از پزشک و کارگر و خانه‌دار گرفته تا امدادگران و کارکنان رسمی هلال احمر در میانشان به چشم می‌خورد. سالروز اهدای خون، بهانه‌ای است برای شنیدن حرف‌های تعدادی از اهداکنندگان مستمر خون در استان‌های مختلف.

خانواده اهداکننده خون

بیش از 14 سال از عضویتش در هلال‌احمر میگذرد. اهدای مستمر خون او را در پایگاه‌های اهدای خون استان به چهره‌ای آشنا تبدیل کرده است. هر بار که به این پایگاه‌ها مراجعه می‌کند کاروانی از اهداکنندگان را هم همراه خود دارد. «شهربانو صمصامی» 60 سال دارد و هلال‌احمری‌ها او را به عنوان مسئول خانه داوطلب و خیر به یاد دارند.

صمصامی می‌گوید: «سالهاست که به صورت مستمر خون اهدا می‌کنم. علاوه بر خودم، اعضای خانواده‌ام هم در این کار خیر با من همراه هستند و آنها هم خون خود را اهدا می‌کنند؛ به خصوص زمانی مثل وقوع زلزله و حوادثی که استان اعلام نیاز می‌کند.» در ماه رمضان و شبهای قدر قراری همیشگی با خود دارد که حتما سری به پایگاه‌های اهدای خون بزند.

او می‌گوید: «هم من و هم دیگر افرادی که به همراه من به پایگاه می‌آیند، در صورتی که شرایط خون دادن نداشته باشند پریشان و ناراحت می‌شوند. در سال گذشته به دلیل احتمال کم خونی و ضعیف بودن بدنم، پزشک من را از اهدای خون برای سه نوبت در سال منع کرده است. این موضوع من را خیلی ناراحت کرد اما با مشورت پزشک حداقل یک نوبت در سال خون اهدا می‌کنم.»

فعالیت‌هایش در هلال احمر به اینجا ختم نمی‌شود و رسیدگی به وضع معیشت و برطرف کردن نیازهای مددجویان هم از کارهای روزمره او است: «فرزندانم هم با تشویق من عضو هلال احمر شدند و در فعالیت‌های خیریه به من کمک می‌کنند. اعزام افراد نیازمند به مشهد یکی از کارهایی است که با حمایت اطرافیانم آن را انجام می‌دهم و این موضوع دلخوشی بزرگی برای من است.»

اهداي زندگي

راننده خودرو نجات است و در عملیات‌های امداد و نجات از نزدیک، ضرورت مشارکت در اهدای خون را بیشتر حس می‌کند.

«فریدون فرید» بیش از 20 سال است اهدای خون را در برنامه‌های همیشگی خود قرار داده است. او از تجربه‌های امداد و نجات جادهای می‌گوید: «نیاز به اهدای خون در زمان وقوع حوادث خود را خیلی سریع نشان می‌دهد. افرادی هستند که در صحنه تصادف، به دلیل خونریزی شدید جانشان در خطر است و نیاز فوری به دریافت خون دارند. یا افراد دیگری که به دلیل بیمارهای مختلف این نیاز را پیدا می‌کنند. سال گذشته بود که یکی از اقوام ما که درگیر فقر شدیدی هم بود برای فرزند خود نیاز به خون داشت و دنبال خون می‌گشت تا بتواند زردی فرزندش را درمان کند. تامین خون از بیمارستان برای بیماران هزینه دارد و این فرد نمی‌توانست این هزینه را پرداخت کند. آن روز من به دلیل مشکل جسمی که داشتم نمی‌توانستم خون اهدا کنم. اما همان لحظه با یکی از دوستانم که اهدا کننده مستمر است تماس گرفتم و او همان روز به همراه بیمار به بیمارستان رفت و خون خود را برای نجات جان آن کودک اهدا کرد. این یکی از به یاد ماندنی‌ترین روزهایی بود که به عنوان یک داوطلب با سازمان انتقال خون همکاری مستمر داشتم.» تعداد دفعاتی که خون خود را اهدا کرده از شمار 6 خارج شده اما بعد از هر بار اهدا از تصور اینکه با این کار جان یک نفر را نجات می‌دهد احساس خرسندی می‌کند. 

مراجعان را به اهداي خون دعوت ميکنم

پزشک عمومی داوطلب جمعیت است و ویزیت رایگان بیماران نیازمند، حضور در کاروان‌های سلامت و سر زدن به روستاهای محروم را در کارنامه داوطلبی خود دارد.

دکتر «مصیب صفرپور» بیش از 20 سال است که اهدای خون مستمر را در برنامه خود قرار داده. او می‌گوید: «هم برای انسان دوستی و کمک به همنوع، و هم به دلیل اینکه می‌دانم اهدای خون برای خود فرد اهدا کننده چقدر مفید است، سالها است اهداکننده مستمر خون هستم. بیماران زیادی هستند که به دلایل مختلف، از جمله تصادف و جراحت سنگین و یا بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های انعقاد خون و ... به دریافت واحدهای خونی نیاز دارند. همچنین فرآورده‌های خونی از مستلزمات نظام دارو و درمان کشور است. به همین دلیل اهدای خون را یک اولویت می‌دانم و حتی مراجعان را هم به اهدای خون دعوت میکنم.» از جایگزینی دوباره خون در بدن اهدا کننده می‌گوید و قاعده و قانونی که اگر رعایت شود، نه تنها آسیبی به اهداکننده نمی‌زند، بلکه برای او مفید هم هست: «سازمان انتقال خون ساز و کاری دارد که با رعایت آن، آسیبی به فرد اهداکننده وارد نمی‌شود. ضمن اینکه بدن خیلی زود خون از دست رفته را جبران می‌کند. به همین دلیل است که اهدای خون به نوعی باعث تازه شدن جسم و جان می‌شود و برای افراد سالم مفید است.» 

دست رد به سينه مراجعان نيازمند نمي‌زنيم

رئیس خانه داوطلبان است و بیش از 16 سال است از نزدیک با مشکلات مددجویان از نزدیک روبرو است. «زهرا کاشیپز» در این 16 سال اهداکننده مستمر خون بوده و آن را یکی از افتخارات خود می‌داند. او می‌گوید: «از وقتی وارد جمعیت شدم، در کنار مردم نیازمندی که به ما مراجعه می‌کردند، افرادی را می‌دیدم که برای بیمارانشان توان پرداخت هزینه واحدهای خون به بیمارستان  را نداشتند. ما آنها را راهنمایی می‌کنیم که به سازمان انتقال خون مراجعه کنند و اهداکنندگان مستمر خون را به آنها معرفی می‌کنیم. از همان زمان احساس می‌کردم در کنار کمک‌هایی که به مردم می‌کنم، باید در اهدای خون هم حضوری فعال داشته باشم.» کمک‌های دارویی به نیازمندان از جمله فعالیت‌هایی است که در این سال‌ها به آن می‌پردازد: «اعتماد و اتکای مردم به هلال احمر آنقدر زیاد است که حتی برای رفع مشکلات پزشکی و درمانی خود هم به سراغ ما می‌آیند. بسیاری از این افراد در تامین هزینه‌های بیمارستان، برای دریافت خون مشکلات زیادی دارند. ما هم دست رد به سینه آنها نمی‌زنیم و آنها را به سازمان انتقال خون معرفی می‌کنیم. یا اگر داوطلب فعال اهدای خون داشته باشیم که شرایط اهدای خون خود به بیمار مورد نظر را داشته باشد، او را به همراه بیمار به بیمارستان می‌فرستیم. قرار گرفتن در این شرایط باعث شده تا در همه این سال‌ها اهدای خون برای من به فعالیتی همیشگی و مستمر تبدیل شود.» 

 

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی