به مناسبت هفته هلال احمر و صلیب‌سرخ

رونمایی از 3 جلد کتاب فرماندهی و مدیریت حادثه با هدف بومی‌سازی سامانه ICS

آیین رونمایی از دستاوردهای پروژه انتقال دانش و بومی سازی سامانه مدیریت و فرماندهی حادثه ICS روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت بمناسبت هفته‌ هلال احمر و صلیب‌سرخ با حضور دکتر پیر حسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر برگزار شد. این کتاب سه جلد دارد که جلد نخست آن « مدیریت و فرماندهی حادثه»، جلد دوم آن « مدیریت و فرماندهی حادثه برای حوادث روبه گسترش» و جلد آخر نیز « مدیریت و فرماندهی حادثه برای مدیران ارشد» است و بسته‌های 24‌گانه چندرسانه‌ای آموزشی آن نیز تهیه شده‌است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ مهراب شریفی سده معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر گفت: برای نخستین بار کتب دوره سه جلدی و بسته های چند رسانه آموزشی اسلاید ست سامانه مدیریت و فرماندهی حادثه، بر پایه آخرین استانداردهای بین المللی  Incident  Command System .ICS  و      National Incident Command System. NIMS  تهیه و منتشر شد.

شریفی سده توضیح داد:پروژه بومی سازی این دانش نوپا پس از ترجمه  و نگارش کلیه متون اصلی با آماده سازی سه جلد کتاب، به  نرم افزارهای اسلاید ست  تبدیل شد و برای انتقال این دانش جدید به بدنه سازمانی جمعیت هلال احمر دوره تخصصی تربیت مدرس ویژه آن نیز برگزارشد.

 معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر تاکید کرد: اکنون با رونمایی از بسته‌های نرم افزار علمی تولید شده بر پایه این کتب تخصصی، کشور ایران یکی از کشورهای صاحب این دانش می باشد

او  این دستاورد را موجب رسیدن ایران به جایگاهی ایمن تر در چرخه مدیریت بحران شامل، پیشگیری، آمادگی، رویارویی با حوادث، بازتوانی و توسعه پسا حادثه عنوان کرد و افزود ؛ پژوهشگران رشته‌های مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی، فناوری آموزشی، مدیریت و فرماندهی، مترجمی، زبان شناسی و پزشکی تولید محتوا و طراحی  و تولید  بسته های  چندگانه  محصولات این پروژه بزرگ را انجام داده‌اند.

 شریفی‌سده افزود: مجموعا  تاکنون تعداد ۱۱۶۴ صفحه اسلاید برپایه ۲۴ درس از این سامانه طراحی و ساخته شده است

 او ادامه داد: با استناد به قانون مدیریت بحران کشور مصوب مجلس شورای اسلامی  با توجه به نقش و جایگاه جمعیت ویژه هلال احمر در شورای هماهنگی مدیریت بحران در سطوح کشوری، استانی و در شهرستان ها این دستاوردهای علمی و اجرایی، نقش بسزایی در گسترش کیفیت عملیات پاسخگویی تک سازمانی و چند سازمانی به فوریت ها، حوادث و سوانح طبیعی و انسان ساخت خواهد داشت و از تبدیل شدن فوریت ها به بحران و فجایع تاحد زیادی جلوگیری خواهد شد

شریفی سده  به عنوان کارفرمای این پروژه  گسترده و چند وجهی گفت: قابل ذکر است که با همت تیم پژوهش و آموزش ICS در اسفند ماه سال گذشته، نخستین دوره تربیت مدرس سامانه مدیریت و فرماندهی نیز  برای  مدیران عامل، معاونین و کارشناسان ارشد برگزیده جمعیت استان‌های کشور  برگزار شد و تولیدات این پروژه پس از رونمایی بمناسبت هفته هلال احمر  در اختیار مدرسان جدید ما در سراسر کشور قرار خواهد گرفت.

معاون آموزش پژوهش و فناوری جمعیت با تشکر از همه همکاران معاونت و دست اندرکاران این پروژه بزرگ افزود که عوامل اصلی این پروژه  آقای علی اصغر سلیم حقیقی  و سرکار خانم وحیده سعدایی جهرمی از همکاران جمعیت هلال احمر استان فارس بودند که با ادارات کل، پژوهش و فناوری، آموزش های تخصصی و آموزش همگانی همکاری داشته اند.

کلمات کلیدی
رضا واعظی
تهیه کننده:

رضا واعظی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *