مشق مهربانی جوانان اندیمشکی برای تحصیل دانش‌آموزان

 447813581 60481

همه چیز از اعزام کاروان نیکوکاری واحد جوانان اندیمشک به منطقه محروم حاشیه شهر شروع شد. وقتی چند جوان دلسوز به مسجد امام حسن(ع) کوی بهارستان رفتند، جرقه تشکیل گروهی برای کمک به دانش‌آموزان کم بضاعت حاشیه شهر هم زده شد. حالا که تنها چند ماه از آن روز می‌گذرد، جوانان اندیمشکی دست به دست هم داده‌اند تا دانش‌‌‌آموزان نیازمند شهرشان با خیال راحت پشت میز و نیمکت مدرسه بنشیند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از پیام هلال؛ آنها با کمک خیران و جوانان دلسوز هلالی برای بچه‌های محروم حاشیه شهر لوازم تحریر تهیه کرده‌اند و خودشان در کسوت دانشجو-معلم برای آنها کلاس‌ تقویتی و کمک‌درسی برگزار می‌کنند. در ادامه با جمعی از اعضای واحد جوانان هلال‌احمر اندیمشک درباره اهداف‌شان از اجرای طرح ابتکاری «آورد مهر» و آرزوهای‌شان برای دانش‌آموزان محروم شهر گفت و گو کردیم.

یک روز معلم می شوم

برگزاری کلاس‌های کمک‌آموزشی برای دانش‌آموزان محروم شهر بدون حضور جوانان دلسوز و متخصص هلال‌احمر اندیمشک میسر نمی‌شد.

«سمیرا تکیه» فارغ‌التحصیل رشته مدیریت بازرگانی و از اعضای شورای جوانان هلال‌احمر اندیمشک هم یکی از آن جوان‌های فعالی است که نقش مهمی در برگزاری کلاس‌های کمک درسی دارد. او که همراه با کاروان‌های نیکوکاری هلال‌احمر سابقه حضور در مناطق محروم شهر را دارد و از نزدیک با مشکلات دانش‌آموزان نیازمند آشنا شده است، می‌گوید:« وقتی همراه با کاروان نیکوکاری، به محله کوی بهارستان و دیگر مناطق حاشیه شهر رفتیم، از نزدیک با مشکلات نیازمندان آشنا شدم. بچه‌هایی که در مهد کودک هم کتاب قصه و یا جعبه مداد‌ رنگی نداشتند. آن روز برای‌شان کتاب قصه هدیه بردیم و چند ساعتی با هم کتاب خواندیم و بازی کردیم. لحظات شیرین همبازی شدن با بچه‌ها باعث شد برای تدریس به دانش‌آموزان محروم هم اعلام آمادگی کنم.»

سمیرا تکیه مدرس ریاضی طرح آورد مهر است و تا کنون برای بیش از 100 دانش‌آموز نیازمند مدرسه پروین اعتصای اندیمشک کلاس آموزشی ریاضی برگزار کرده است.

او از برگزاری این کلاس‌ها می‌گوید:« علاوه بر تدریس ریاضی در مدرسه پروین اعتصامی برای دانش‌آموزان محروم، برای برخی از آنها که امکان حضور در مدرسه نداشتند در ساختمان هلال‌احمر اندیمشک کلاس آموزشی برگزار کردم. هدفم تنها آموزش ریاضی و یا کمک به تحصیل بچه‌ها نیست. می‌خواهم به زندگی امیدوار شوند و آینده خودشان را بشناسند. در یکی از کلاس‌هایم دختر نوجوانی بود که خانواده‌اش به دلیل مشکلات فرهنگی و اقتصادی با ادامه تحصیل او مخالف بودند. آن دختر نوجوان اما علاقه زیادی به شغل معلمی داشت. از اینکه توانستیم با کمک هم خانواده‌اش را برای ادامه تحصیل دخترشان راضی کنیم، احساس رضایت می‌کنم. او این روزها همه تلاش خود را برای رسیدن به رویایش انجام می‌دهد و می‌‌خواهد یک روز معلم بچه‌های محله‌شان شود.»

آرزو دارم موفقیت‌شان را ببینم

اعضای کانون‌های دانشجویی دانشگاه‌های اندیمشک نیز در اجرای گام دوم طرح آورد مهر نقش مهمی داشتند. آنها بدون هیچ چشم‌داشتی در کسوت دانشجو-معلم سراغ دانش‌آموزان نیازمند شهر رفتند تا مشکلات درسی‌شان را برطرف کنند.

«امیرحسین خادم» دانشجوی کارشناسی حسابداری و دبیر کانون دانشجویی دانشگاه آزاد اندیمشک یکی از همان معلم‌های جوانی است که حسابی میان دانش‌آموزان محروم شهر طرفدار دارد. کسی که از آغاز اجرای طرح پای کار بوده و در درس ریاضی و قرآن کمک حال دانش‌آموزان محروم شده است.

او از اشتیاق فراوانش برای آموزش دانش‌آموزان محروم می‌گوید:« اولین مشکل ما برای برگزاری کلاس‌های تقویتی، مکان مناسب برای تشکیل کلاس بود. برای حل این مشکل ایده‌مان را با کانون شهید مطهری اندیمشک که زیر نظر آموزش و پرورش اداره می‌شود، در میان گذاشتیم. طولی نکشید که اولین کلاس‌های تقویتی در کلاس‌های کانون مطهری برگزار شد و بچه‌ها هم با استقبال زیاد از برنامه، همه میز و نمیکت‌ها را پر کردند. از طرفی برنامه‌های تفریحی و ورزشی هم برای بچه‌ها در نظر گرفتیم تا با آمادگی کامل روحی و جسمی در کلاس‌های تقویتی حاضر شوند.» اکنون کلاس‌های کمک درسی طرح آورد مهر، 2 روز در هفته برگزار می‌شود و جوانان هلالی امیدوارند با این کلاس‌ها بتوانند دانش‌آموزان محروم شهرشان را برای موفقیت در تحصیل یاری کنند.

خادم از امیدواری‌اش برای اثرگذاری این کلاس‌ها می‌گوید:« دانش‌آموزان نیازمند علاوه بر علاقه به تحصیل، انگیزه‌های دیگری هم دارند. زندگی در شرایط سخت و مشکلات مالی بسیار، باعث شده درس خواندن را جدی‌تر بگیرند تا بتوانند در آینده کمک حال خانواده خودشان شوند. در یکی از کلاس‌های ریاضی، دانش‌آموزی دارم که پدرش به دلیل اعتیاد آنها را ترک کرده و مادرش با کارگری هزینه زندگی‌شان را تامین می‌کند. او امسال به خاطر همین مشکلات می‌خواست ترک تحصیل کند. اما من و دیگر دوستانم این نوجوان را از تصمیمش منصرف کردیم. حالا با جدیت زیادی درس می‌خواند و می‌خواهد با موفقیت در تحصیل کمک مادرش شود. وقتی قصه‌ زندگی آنها را می‌شنوم تنها یک آرزو برای‌شان دارم. اینکه یک روز موفقیت آنها را ببینم.»

امسال معدلم 20 می‌شود

دبیر شاخه آزاد جوانان اندیمشک و ایده پرداز طرحی است که نامش را « آورد مهر» گذاشته است. او انگیزه‌ها و آرزوهای زیادی برای دانش‌آموزان محروم شهرش دارد و می‌خواهد با کمک دیگر جوانان هلالی اندیمشک گام‌های بزرگی برای موفقیت دانش‌آموزان کم بضاعت حاشیه شهر در تحصیل بردارد.

«امیرحسین‌زارعی» از ماجرای شکل‌گیری این ایده می‌گوید:« روزهای آغاز سال تحصیلی بود که در قالب کاروان نیکوکاری به منطقه کوی بهارستان اندیمشک اعزام شدیم تا کمک‌های اولیه و مباحث امدادی را به اهالی آموزش بدهیم. کلاس آموزشی که تمام شد پای درد و دل مادران نشستیم. سال تحصیلی تازه آغاز شده بود آنها نگران وضعیت تحصیل فرزندان‌شان بودند.  بعد از گفتگو با مادری که می‌گفت پسرش عاشق درس خواندن است اما هنوز نتوانسته برایش لوازم تحریر بگیرد، تصمیم گرفتم گروهی برای کمک به دانش‌آموزان نیازمند تشکیل بدهم.»

 به همت زارعی، جوانان اندیمشک پای کار آمدند و حالا دانش‌آموزان نیازمند کوی بهارستان دغدغه‌ای برای تامین لوازم تحریر ندارند. زارعی از تهیه 70 بسته لوازم تحریر می‌گوید:« چند نفری دور هم نشستیم و هر کدام مبلغی برای تهیه لوازم تحریر کنار گذاشتیم. از آنجایی که تعداد دانش‌آموزانی که با کمک واحد جوانان شناسایی کردیم زیاد بود نیاز به همیاری خیران و مردم شهر داشتیم. علاوه بر کمک گرفتن از خیران، یک کلیپ کوتاه از ایده‌مان آماده و در فضای مجازی و کانال‌های خبری شهر پخش کردیم. طولی نکشید که مردم دلسوز اندیمشک هم به کمک ما آمدند تا هزینه تهیه لوازم تحریر تامین شود.» طولی نکشید که دانش‌آموزان محروم کوی بهارستان، با جوان‌های دلسوز شهرشان روبرو شدند. جوان‌هایی که با یک هدیه ویژه سراغ‌شان آمده و شادی را مهمان دل‌های کوچک‌شان کردند.

زارعی از توزیع بسته‌های لوازم تحریر می‌گوید:« لوازم تحریر را خریدیم و کار بسته بندی را در واحد جوانان شعبه اندیمشک، آغاز کردیم. وقتی بسته‌ها آماده شد، خودمان به کوی بهارستان رفتیم. نمی‌خواستیم دانش‌آموزان مدرسه از نیاز بچه‌ها باخبر شوند. بسته‌ها را به در خانه نیازمندان بردیم و تحویل خود بچه‌ها دادیم. یکی از بچه‌ها در حضور ما بسته را باز کرد و وقتی چشمش به لوازم تحریر افتاد، از شادی در پوست خودش نمی‌گنجید. همانجا قول داد امسال معدلش 20 شود.»

شانه به شانه دانشجویان دلسوز

دبیر شاخه آزاد جوانان اندیمشک، ایده‌های زیادی برای کمک به دانش‌آموزان نیازمند دارد. او پس از اجرای گام اول طرح ابتکاری‌اش، سراغ دیگر جوانان هلالی شهر رفت تا با کمک آنها برنامه ویژه دیگری برای دانش‌آموزان محروم حاشیه شهر اجرا کند.

او اکنون دانشجویان فارغ التحصیل را پای کار آورده تا با کمک هم مشکلات درسی دانش‌آموزان کم بضاعت کوی بهارستان را برطرف کنند. خودش دراینباره می‌گوید:« اگرچه در گام اول برای بچه‌ها لوازم تحریر تهیه کردیم، اما تنها لوازم تحریر برای موفقیت آنها در تحصیل کافی نیست. برای همین در گام دوم آورد مهر تصمیم گرفتیم با کمک دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف به بچه‌ها در درس خواندن کمک کنیم. ابتدا سراغ مدارس مقطع متوسطه اول رفتیم و با هماهنگی مدیران مدارس و آموزش و پرورش اندیمشک دانش‌آموزانی که نیاز به کمک داشتند را شناسایی کردیم. برای انجام این کار هم از ظرفیت جوانان هلالی شهر کمک گرفتیم. دانشجویان کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر هم به کمک ما آمدند و توانستیم در درس‌های ریاضی، فیزیک، علوم و زبان انگلیسی برای بچه‌های نیازمند حاشیه شهر کلاس تقویتی برگزار کنیم.» 

 

کلمات کلیدی