معاون حقوقی و امور مجلس هلال‌احمر تاکید کرد: کمبود اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی برای شارژ و تقویت انبارهای امدادی هلال‌احمر

معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت هلال‌احمر در نشست معاونان حقوقی و پارلمانی هیات دولت با اشاره به اینکه هلال احمر برای شارژ انبارهای امدادی خود به اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی نیاز دارد، تاکید کرد: بودجه سنواتی هلال‌احمر متناسب با شرح وظایف این نهاد نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر همایون یوسفی در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر نسبت حادثه خیزی کشور ایران، نسبت به انواع حوادث به وقوع پیوسته در دنیا، 80 به 100 است، تاکید کرد: با وجود ریسک بالای حادثه خیزی کشور، آمادگی مردم ایران برای مواجهه و مقابله با حوادث، تنها 8 درصد است که رفع این معضل و ارتقای آمادگی مردم در برابر حوادث، نیازمند همکاری وزارتخانه ها و نهادهایی همچون آموزش و پرورش، صدا و سیما و سایر نهادهای ذیربط است.

وی در ادامه، موجودی فعلی اقلام 16 گانه امدادی در انبارهای هلال احمر در سراسر کشور را حدود 24 درصد اعلام کرد و گفت: این موجودی در تهران، تنها 10 درصد از میزان لازم است که برای جبران این کمبود و شارژ و تقویت انبارهای امدادی هلال احمر، به حدود 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

بودجه سنواتی هلال‌احمر متناسب با شرح وظایف این نهاد نیست

معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت هلال احمر همچنین به مهمترین چالش های این جمعیت اشاره کرد و گفت: مهمترین چالش های هلال احمر این است که در قانون مدیریت بحران کشور، سه وظیفه اصلی امداد و نجات، آموزش همگانی و جلب مشارکت‌های مردمی به این جمعیت سپرده شده در حالی که بودجه سنواتی جمعیت هلال احمر، متناسب با این شرح وظایف نیست.

مشکل جدی هلال احمر برای تامین اعتبارات مورد نیاز در شرایط افت اقتصادی کشور

یوسفی نکته و چالش دوم موجود در هلال احمر را وابستگی بودجه این جمعیت با شرایط اقتصادی کشور دانست و تاکید کرد: با توجه به اینکه، بخش عمده ای از بودجه و اعتبارات هلال احمر از حق ثبت های انجام شده در کشور تامین می شود، در زمانی که شرایط اقتصادی افت کند، هلال احمر برای تامین اعتبارات و هزینه های جاری خود با مشکل جدی مواجه خواهد شد. همچنین حضور امدادگران داوطلب در صحنه حوادث و سوانح، از دیگر چالش های هلال احمر است که در حال حاضر با آن مواجه است.

انتظارات هلال احمر از معاونان حقوقی و پارلمانی هیات دولت

وی در ادامه، انتظاراتی که هلال احمر از جمع معاونان حقوقی و پارلمانی هیات دولت دارد را برشمرد و تاکید کرد: متناسب سازی شرح وظایف هلال احمر با ساختار این مجموعه از طریق وضع قوانین جدید که بتوان متناسب با ساختار جمعیت این شرح وظایف را اصلاح کرد؛ پرکردن خلاهای قانونی در برنامه توسعه هفتم کشور و کمک به ارتقای بودجه سنواتی هلال احمر، از جمله انتظارات عمده هلال احمر از جمع حاضر است. همچنین، همکاری در حل و فصل املاک و موقوفات هلال احمر، دیگر انتظار این جمعیت از جمع معاونان حقوقی و پارلمانی هیات دولت است چراکه هلال احمر تقریبا با اغلب وزارتخانه ها، نهادها و سازمان ها، در خصوص املاک و مستغلات خود، با چالش مواجه است.

معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت هلال احمر ابراز امیدواری کرد که نشست جاری، منشا حل و رفع چالش های هلال احمر باشد تا این جمعیت بتواند در چارچوب قوانین و مقرارت، خدمتگزاری بیشتر و موثرتری به مردم در انواع حوادث و بحران های کشور داشته باشد.

لازم به ذکر است دکتر یوسفی در این جلسه، به تاریخچه شکل گیری جمعیت هلال احمر در کشور ایران و همچنین تغییر آرم شیر و خورشید به آرم هلال احمر نیز اشاره کرد و گفت: از سال 1876 کشور ترکیه -عثمانی وقت-، آرم صلیب سرخ را به تاسی از پرچم ترکیه، به آرم هلال احمر تبدیل کرد و از این سال، علاوه بر صلیب سرخ، آرم هلال احمر نیز به وجود آمد. جمعیت شیر و خورشید ایران نیز که از سال 1301 تشکیل شده و یکی از قدیمی ترین نهادهای کشور محسوب می شود، بعد از انقلاب اسلامی و در سال 59 آرم شیر و خورشید را به آرم هلال احمر تغییر داد.

وی افزود: جمعیت هلال احمر ایران در حال حاضر دارای 9 هزار پرسنل، 3500 مورد املاک و موقوفات، 650 هزار امدادگر، داوطلب و جوان بوده و در بعد درمان خارج از کشور، در 14 کشور دنیا و در 15 مرکز بهداشتی، درمانی و بیمارستانی و ... فعالیت دارد و به نوعی بعد از وزارت امور خارجه، پیشانی سیاست خارجی ایران در دنیاست.

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *