هلال‌احمر برگزار می‌کند: دوره آموزشی آشنایی با بیماری‌های ناشی از گزش پشه آئدس

معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر دوره آموزشی آشنایی با پشه آئدس و بیماری ناشی از آن، راه‌های پیشگیری و درمان این بیماری را برگزار می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌‌احمر؛ تب دانگ، نام یک بیماری ویروسی است که به دو شکل معمولی (خفیف) و خونریزی‌دهنده (دانگی شدید) بروز می‌کند و به آن تب استخوان‌شکن هم می‌گویند. این بیماری توسط پشه‌ای به نام آئدس اجیپتی به انسان منتقل می‌شود. اگرچه این پشه در مناطق استوایی، جنوب شرق آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا دیده می‌شود، ولی می‌تواند توسط مسافران یا حمل و نقل کالا به سایر کشور‌ها هم گسترش یابد. مرحله حاد بیماری همراه با تب و درد عضلانی حدود یک تا دو هفته طول می‌کشد و برای درمان این بیماری مراجعه به مراکز درمانی مجهز الزامی است. باید بیمار به دقت تحت نظر قرار گیرد و در صورت لزوم اکسیژن یا مایعات وریدی برایش تجویز و از مصرف خودسرانه مسکن‌ها خودداری شود، زیرا ممکن است باعث تشدید مشکلات خونریزی شود. تنها راه مؤثر مبارزه با این بیماری مقابله با پشه ناقل آن است؛ به‌همین دلیل بهسازی محیط زیست از طریق جمع آوری زباله‌ها و مکان‌هایی که ممکن است آب باران و آب‌های سطحی در آن‌ها ذخیره شود از اقدامات ضروری است.

بنا بر این گزارش، با توجه به مشاهده پشه آئدس مهاجم در برخی مناطق جنوبی کشور، هلال‌احمر یک دوره آموزشی درباره بیماری‌های ناشی از گزش این پشه، راه‌های پیشگیری و درمان آن برگزار می‌کند.

علاقه‌مندان برای شرکت در این دوره آموزشی یم‌توانند به آدرس https://learn.khadem.ir/course/35152 مراجعه کنند و پس از مطالعه محتوای آموزشی، در آزمون دوره شرکت کرده و گواهینامه آموزشی نیز دریافت کنند.

کلمات کلیدی
زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *