جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ، 21 فروردین 1399

هلال‌احمر هزینه ۲۲۰ دانش‌آموز بازمانده از تحصیل را پرداخت کرد

 156854902

سرپرست سازمان جوانان جمعیت هلال احمر از پرداخت کامل هزینه ۲۲۰ دانش آموز بازمانده از تحصیل برای اقامت در مجتمع‌های دانش آموزی هلال احمر در ۲ استان خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش پایگاه‌ اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر و به نقل از ایرنا؛ رضا بامداداصل گفت: مجتمع دانش آموزی جمعیت هلال احمر، مجتمع‌هایی است که با نیت خیر خواهانه و نگاه مهربان انسان‌های نیکوکار بنا شده و طی دهه‌های گذشته مهد پرورش نوجوانان و جوانان مناطق کم برخوردار کشور بوده است که هم اکنون به جز ۲۲۰ دانش آموز بازمانده از تحصیل در ۲ استان یادشده ۳۸۰ دانش آموز دیگر نیز در مجتمع های دانش آموزی به صورت شبانه روزی اقامت دارند.

وی توضیح داد: تاسیس مجتمع های دانش آموزی با توجه به مفاد بندهای ۵ و ۶ ذیل ماده سوم اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از دهه ۷۰ مورد توجه قرار گرفت و هدف از آن حمایت و پشتیبانی از فرزندان محروم و مستعد جامعه خصوصا در مناطق دور افتاده روستائی بود که به دلیل پراکندگی و دوری روستاها از یکدیگر، نبود راه‌های ارتباطی مناسب و کمبود مراکز آموزشی، خدماتی، درمانی، از اقشار آسیب پذیر جامعه محسوب می شدند و توانایی ادامه تحصیل را نداشتند. از سوی دیگر آموزش امدادگران جوان بومی در مناطق حادثه خیز از دیگر اهداف تاسیس این مجتمع‌های دانش آموزی بود که هم اکنون این مجتمع های دانش آموزی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در شهرستان های سیب و سوران، هیرمند، سراوان، زابل و ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان، قائن، زیرکوه، نهبندان، طبس و بیرجند استان خراسان جنوبی، شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان های شهداد، سیرجان، زرند و جیرفت استان کرمان و شهرستان های دیلمان و رودسر استان گیلان فعال هستند.

سرپرست سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ادامه داد: در مجتمع دانش آموزی هلال احمر، دانش آموزان از روستاهای دور و نزدیک استان های یادشده جمع می شوند تا مدرسه رفتن برایشان آسان تر شود و فاصله ده‌ها و یا شاید صدها کیلومتری خانه تا مدرسه را کوتاه تر کنند، فقط برای اینکه درس بخوانند و مجبور به ترک تحصیل نشوند. درواقع مجتمع های دانش آموزی، خانه دوم این بچه هاست و تلاش مدیران این مجتمع ها براین است تا امکانات مورد نیاز دانش آموزان را در اختیارشان قرار دهند.

بامداد اصل اضافه کرد: مجتمع‌های دانش‌آموزی از سال ۱۳۶۹ به طور غیررسمی فعالیت‌های خود را با پذیرش نخستین گروه از دانش‌آموزان محروم و مستعد روستائی در شهرستان پاوه آغاز و سرانجام در مهرماه سال ۱۳۷۴ با تصویب هیأت اجرایی جمعیت هلال احمر فعالیت خود را به صورت رسمی با ۶۰ مجتمع آغاز کرد که در این سال‌ها مجتمع‌های دانش‌آموزی توانسته‌اند با تربیت امدادگران جوان، با انگیزه و تحصیل‌کرده کمک زیادی به پیشبرد اهداف و سیاست‌های سازمان جوانان کنند و علاوه بر تغییر سرنوشت افراد محروم روستائی، این افراد آسیب‌پذیر را به افراد مولد روستائی تبدیل کرده است.

وی گفت: وجود مجتمع‌های دانش‌آموزی سبب شده روستائیانی تحصیل کرده و رشنفکر در مراکز و جایگاه‌های تصمیم‌گیری کشوری حضور یابند و با توجه به آشنائی کامل با مشکلات و معضلات روستاهای محروم، با دلسوزی، از برنامه‌های رشد و توسعه روستاها دفاع کرده و گام‌های اساسی‌تری در این راه بردارند. از آثار وجود مجتمع‌های دانش‌آموزی در مناطق محروم می‌توان به کاهش اثرات بلایا، حوادث و سوانح طبیعی در این مناطق اشاره کرد.

سرپرست سازمان جوانان جمعیت هلال احمر افزود: از دیگر افتخارات مجتمع‌های دانش‌آموزی می‌توان به سطح بالای آموزشی در این مجتمع‌ها اشاره کرد به طوری که هر ساله تعداد زیادی از اعضای این مجتمع‌ها در دانشگاه‌های معتبر دولتی قبول و به ادامه تحصیل می‌پردازند.
سابقه تأسیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به آبان ماه ۱۳۲۶ شمسی مطابق با ۱۹۴۷ میلادی برمی گردد.
فعالیت‌های آموزشی، برگزاری کلاس‌های امدادی، عقیدتی، هنری، ورزشی و فنی حرفه‌ای، برگزاری مسابقات ورزشی، برپایی اردو شامل مسابقات و فعالیت‌های فرهنگی و هنری و برپایی نمایشگاه‌ها از عمده فعالیت‌های این سازمان است.
همچنین تشکیل کانون‌های هنری، تجهیز کتابخانه های مراکز جوانان در استان‌ها و برگزاری همایش‌ها از دیگر فعالیت‌های این سازمان در سطح کشور است.
از ابتکارات سالیان اخیر سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایران باید به تشکیل کانون‌های دانش آموزی، دانشجویی، کارگری و شاخه آزاد در مدارس، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها و درمیان سایر اقشار جوان جامعه اشاره کرد.
این سازمان یک نهاد مردمی و داوطلبانه است که افراد از سن کودکی، نوجوانی و جوانی جذب این سازمان شده و مفاهیم اولیه بشردوستی و اصول اولیه هلال احمر را فرامی‌گیرند. هم اکنون این سازمان بیش از هزار و ۱۰۰ کانون دانشجویی در دانشگاه‌ها، ۸۰۰ کانون جوانان در شهرها، ۲۵۴ کانون طلاب در حوزه‌های علمیه و ۷۰۰ کانون روستای فعال دارد که این کانون‌ها به عنوان تشکلی غیرسیاسی و غیردولتی به منظور تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان‌ها، کوشش در برقراری دوستی و صلح پایدار میان ملت‌ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها فعالیت می‌کنند.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی