جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

جمعه ، 22 فروردین 1399

پنجمین جلسه قرارگاه مرکزی اربعین جمعیت با حضور دبیرکل برگزار شد/ ویدئو کنفرانس با استان‌ها و اجرای مانور با سناریوی عملیات فرضی

 49db4fd7 4856 485b 8389 534e64f057a0

پنجمین جلسه قرارگاه اربعین جمعیت هلال احمر امروز در حالی برگزار شد که علاوه بر پیگیری مصوبات پیشین با اجرای مانوری با سناریوی وقوع حادثه غیرمترقبه در کربلا همراه بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، پنجمین جلسه ستاد اربعین جمعیت هلال احمر صبح امروز(چهارشنبه) با حضور دکتر محمودرضا پیروی، دبیرکل و معاونان و روسای سازمان ها در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات اضطراری جمعیت برگزار شد.

این جلسه به بررسی مصوبات پیشین ستاد و همین طور پیگیری اقداماتی که در آستانه اربعین باید شکل بگیرد اختصاص داشت.

بخشی از زمان این جلسه به اجرای مانور دورمیزی با سناریوی عملیات فرضی در کربلا همراه بود که اعضای ستاد با اجرای این سناریو وظایف هر کدام از سازمان های عضو در زمان وقوع حوادث را مرور کردند.

در ابتدای جلسه دکتر محمودرضا پیروی به پیگیری مصوبات جلسه پیشین ستاد پرداخت که از جمله آنها جدول زمانبندی و حضور اعضای هر کدام از سازمان های عضو در ایام عملیات اربعین بود.

در این جلسه دکتر حلی ساز، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت و مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات آخرین گزارش ها را درباره پوشش امدادی در داخل مرزها و پوشش درمانی در عراق ارائه دادند.

محمد نصیری نیز در مورد رسیدگی به مهجورین در عملیات اربعین توسط سازمان داوطلبان گفت: سال گذشته 220 مهجور داشتیم که در بخش های مختلفی به آنها رسیدگی شد و با توجه به اینکه امسال ویزا برداشته شده است، به نظر می‌رسد که این آمار افزایش پیدا کند. برای رسیدگی به این افراد تمهیداتی برای اسکان آنها در عراق و انتقال به ایران در نظر گرفته شده است.

محمودرضا پیروی در این رابطه به ثبت اطلاعات افرادی از این دست که به ایران منتقل می شوند تاکید کرد تا پس از پایان جا به جایی، اطلاعات آنها جمع آوری شود و در صورتی که این افراد در سال آینده قصد سفر داشته باشند از اعزام آنها جلوگیری شود.

همکاری و ساماندهی گروه های مردمی درمانی در مسیر پیاده روی اربعین از دیگر موضوعات مورد پیگیری دبیرکل بود که نصیری در این رابطه گفت: تا کنون 6 گروه درمانی مردمی با سازمان داوطلبان مکاتبه کردند و ساماندهی شدند و امکانات و تجهیزاتی که نیاز داشتند و در توان سازمان داوطلبان بود نیز به آنها داده خواهد شد.

دکتر احمد سلطانی معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر نیز در مورد پیگیری دبیرکل در رابطه با بسته های آموزشی گفت: این بسته های آموزشی تنظیم و به استان ها هم ابلاغ شده است همچنین سقف اعتباری برای استان ها مشخص شده تا بر اساس آن در این زمینه اقدام کنند.

وی همچنین در مورد تمهیدات این معاونت در زمینه فعالیت های پژوهشی در عملیات اربعین اشاره کرد و گفت یک تیم سه نفره برای این کار به عراق اعزام می شود.

اسماعیل رمضانی مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر به ارائه گزارشی در مورد اقدامات روابط عمومی پرداخت و گفت: بنر واحد قرارگاه های مرزی طراحی و به استان ها ارسال شده و تیزرهای اطلاع رسانی در خصوص درمانگاه های ایرانی در کشور عراق تولید و به صدا و سیما ارائه شد.

مدیران هلال احمر استان های مرزی نیز در این جلسه به صورت ویدئو کنفرانس حضور داشتند و فرزین معتمدی مدیرعامل کرمانشاه و خدادادی مدیرعامل خوزستان نیز به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت استان های خود و اقدامات انجام شده پرداختند.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی