گزارشی از مهم‌ترین اقدامات جمعیت هلال‌احمر در شهریور ماه

هلال سرخ ایران در حالی وارد مهر ماه میشود که آماده واردات واکسن برای گروه سنی زیر 17 سال است به امید آن روز که کرونا ریشه کن شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ شهریور، آخرین ماه از فصل گرم سال، ماهی پر افتخار برای جمعیت هلال‌احمر بود، حجم واردات واکسن در این ماه نسبت به ماه های قبل افزایش چشمگیری داشت. علاوه بر این، اجرای طرح «نذرآب۴» برای مردم رنج‌دیده در 4 استان دچار خشکسالی، در کنار راه اندازی مراکز واکسیناسیون، سختی کار را برای سرخ و سفید پوشان جمعیت هلال احمر شیرین کرد.
 
1- خدمت رسانی به بیش از یک میلیون نفر از شهروندان در راستای مقابله با کرونا/ راه اندازی 11 بیمارستان سیار
دکتر کریم همتی؛ رئیس جمعیت هلال احمر در خصوص آخرین اقدامات قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در جلسه شورای مدبران جمعیت هلال احمر گفت: همکاری در طرح واکسیناسیون کووید 19، آماده سازی مراکز واکسیناسیون، برپایی بیمارستان های صحرایی، انجام تست کرونا، همکاری در حوزه بهداشت محیط در قالب طرح ناظران سلامت، فعالیت داروخانه ها در روزهای تعطیل و در ساعات بیشتری از شبانه روز و ایجاد چادر راپال در راستای مقابله با کرونا به مرحله اجرا رسید.
همتی خاطرنشان کرد: در این راستا تا تاریخ ششم شهریورماه، 5 هزار و 681 نیرو به کار گرفته شده و به یک میلیون و 179 هزار و 950 نفر در سراسر کشور خدمات رسانی شد. همچنین 11 بیمارستان سیار نیز در راستای مقابله با کرونا و نگهداری و درمان بیماران راه اندازی شد.
2- بررسی شرایط واردات واکسن کرونا ویژه گروه‌های خاص و کودکان
دکتر کریم همتی در جلسه شورای معاونین این جمعیت گفت: هلال‌احمر در حال بررسی نحوه تهیه واکسن مناسب ویژه بیماران خاص، مادران باردار، مادران شیرده و اطفال است و تلاش می‌کنیم واکسن‌های مناسب برای این گروه تهیه و به کشور وارد کنیم.
وی به آمادگی هلال‌احمر برای تزریقات واکسن در کنار واردات آن و کمک به وزارت بهداشت در این زمینه نیز اشاره کرد و گفت: مراکز هلال‌‎احمر می‌تواند در این زمینه باری از دوش دولت، وزارت بهداشت و مردم بردارد.
3- ارائه خدمات توانبخشی و کمک‌هزینه درمان به نیازمندان در 500 شعبه هلال‌احمر
شانزدهم شهریور ماه دکتر کریم همتی در آیین افتتاح کلینیک توانبخشی تخصصی بیماری‌های مغزواعصاب هلال‌احمر گفت: امسال اعتبار کمک‌های درمانی و معیشتی به محرومین، ۳۰ برابر رشد کرد و از 10 میلیارد تومان به 300 میلیارد تومان افزایش یافت. قبلا بخش‌های حمایتی هلال‌احمر، منحصرا در مراکز استان‌ها بوده و تعداد شعب بسیار محدود بود اما امروز در حدود ۵۰۰ شعبه هلال‌احمر در سراسر کشور، خودمان سراغ مردم می‌رویم تا خدمات و هزینه‌های درمان رایگان را به نیازمندان ارائه دهیم.
4- انگلستان و آمریکا، یک دز واکسن هم به ایران نمی دادند
 دکتر کریم همتی در جلسه شورای معاونین جمعیت هلال احمر گفت: عملکرد هلال احمر را زمانی که با سال 98 مقایسه می کنیم، تفاوت ها را به وضوح می توان متوجه شد. در یک زمینه فقط 70 درصد واکسن کشور توسط هلال احمر تامین شده است. واردات واکسن نیز امری آسان نبود زیرا برخی کشورهای غربی در این عرصه صداقت ندارند. همین امروز اگر از انگلستان و آمریکا درخواست واکسن می کردیم، مطمئن باشید که یک دز هم به ایران نمی دادند. 
5- در 5 ماه نخست امسال 50 میلیون سرنگ تولید شد
همتی با بیان این که در 5 ماه نخست امسال در جمعیت هلال احمر، 50 میلیون سرنگ تولید شده است، تصریح کرد: هلال احمر این توانمندی را دارد تا آلام مردم را در بخش های مختلف کاهش دهد و رویه ما نیز در هلال احمر با تکیه بر همین اصل است. این عملکرد با نظارت دستگاه های مختلف صورت می گیرد و خوشبختانه چالش های گذشته نیز دیگر وجود ندارد. امروز فعالیت های اجتماعی هلال احمر نسبت به تمامی ادوار بهتر شده است و باید این رویه تداوم یابد. 
 
6- سفر به سیستان و بلوچستان و دیدار چهره ‌به ‌چهره با خدمات‌گیرندگان در طرح "نذرآب4"/ خیرین 350 میلیارد ریال برای تامین آب پایدار در استان‌های دچار خشکسالی کمک کردند
دکتر کریم همتی که به همراه دکتر دهمرده نماینده مردم شریف شهرستان زابل از روند اجرای طرح نذرآب در این شهرستان بازدید می‌کرد، گفت: از جمله محورهای اصلی اقدامات هلال‌احمر در پروژه نذرآب4، تامین آب شرب پایدار، کلنگ زنی احداث کارخانه ماسک، ارائه خدمات داوطلبانه پزشکی، درمانی و معیشتی به متاثران از خشکسالی است.
وی با بیان اینکه امسال نیز همچون سال‌های گذشته داوطلبان و خیرین کمک های خوبی به هلال‌احمر برای اجرای این پروژه داشته‌اند، افزود: ۳۵۰ میلیارد ریال از سوی خیرین به پروژه نذرآب کمک شده که بیش از ۷۰ درصد از این کمک‌ها برای رفع مشکلات ناشی از خشکسالی در زابل تخصیص یافته است.
 
7- خدمات هلال‌احمر در طرح نذرآب بی‌نظیر است/ قدردان مدیریت جهادی دکتر همتی هستیم
نماینده مردم زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید رئیس جمعیت هلال‌احمر از روند اجرای طرح نذرآب در سیستان و بلوچستان، از خدمات هلال‌احمر در این طرح تقدیر و تاکید کرد: "نذرآب"، امروز به یک فرهنگ برای رفع مشکلات مناطق دچار خشکسالی تبدیل شده است.
8- بیمارستان "دوستی" هلال‌احمر ایران در افغانستان افتتاح می‌شود
دکتر کریم همتی در ایستگاه غربالگری پایانه میلک در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: بیمارستان دوستی ایران در شهر کابل به همت جمعیت هلال‌احمر آماده افتتاح بود که با ورود طالبان به شهر، راه‌اندازی آن از سوی این جمعیت متوقف شد.
او افزود: البته هلال‌احمر ایران سال‌هاست که در شهر مرزی زرنج در ولایت نیمروز، کلینیک و مرکز درمانی دارد و این مرکز همچنان فعال است و به مردم افغانستان خدمات درمانی و پزشکی ارائه می‌کند.
همتی غربالگری کرونا و انجام تست‌های فوری و پی‌سی‌آر در مبادی مرزی کشور توسط هلال‌احمر را کار بزرگی دانست و گفت: همکاران من از اسفند ۱۳۹۹ تاکنون در همین پایانه مرزی که اکنون در آن ایستاده‌ایم، بیش از ۳۳ هزار تست کرونا انجام داده‌ و مبتلایان به این بیماری را به قرنطینه‌ فرستاده‌اند.
 
9- واردات 10 میلیون دز واکسن مخصوص دانش آموزان/ ورود رئیس جمهور نقطه عطفی در واردات واکسن بود
دکتر کریم همتی، در گفت و گوی زنده تلویزیونی در شبکه یک سیما گفت: عالی ترین مسولان نظام تاکید داشتند تا در راستای کاهش آلام مردم و جلوگیری از شیوع کرونا، واردات واکسن صورت گیرد. تا به امروز بیش از 30 میلیون دز واکسن فقط توسط جمعیت هلال احمر وارد کشور شده است و در این مسیر رئیس جمهوری و معاون اول ایشان، تلاش های بسزایی انجام داده اند.
وی افزود: وزارت امورخارجه و بانک مرکزی نیز کمک های خوبی انجام داده اند و سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در این عرصه با موفقیت عمل کرد. مجموعا تا آبان ماه 90 میلیون دز واکسن وارد کشور خواهد شد.
رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: به علت اینکه در آستانه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید قرار گرفته ایم، رئیس جمهوری تاکید داشت که واکسیناسیون دانش آموزان نیز آغاز شود و بر همین اساس 10 میلیون دز واکسن مخصوص سنین 12 تا 18 سال وارد خواهد شد تا دانش آموزان نیز در مقابل کرونا ایمن شوند.
10- انتقال بیش از 6900 مصدوم سوانح و حوادث به مراکز درمانی/ 66 درصد ماموریت‌های هلال‌احمر در حوزه سوانح جاده‌ای است
رئیس جمعیت هلال احمر در خصوص اهم ماموریت های سازمان امداد و نجات در 5 ماه نخست سال جاری گفت: مجموعا از روز نخست سال جاری تا پایان روز 31 مردادماه، 13 هزار و 22 مورد ماموریت امداد و نجات توسط هلال احمر انجام که از این تعداد 11 هزار 328 مورد در قالب عملیات و 1694 ماموریت در قالب خدمات حضوری و مناسبتی بوده است.
وی افزود: امدادرسانی به 33 هزار و 821 نفر از افراد آسیب دیده ناشی از حوادث مختلف در قالب این ماموریت ها صورت گرفت. همچنین 6 هزار و 927 نفر از مصدومین به صورت زمینی و هوایی به مراکز درمانی در این بازه زمانی منتقل شدند.
 
 
11- واردات واکسن هلال احمر از ۴۰ میلیون دز فراتر رفت
رئیس جمعیت هلال احمر از تکمیل شدن محموله‌های واکسن کرونا تهیه شده توسط این جمعیت در شهریورماه خبر داد و گفت: با ورود چهارمین محموله ۵ میلیون دزی دیگر به ایران، به طور کلی این جمعیت از اردیبهشت ماه تاکنون ۴۰ میلیون و ۳۹۰ هزار دز واکسن به کشور وارد کرده است که این حجم از واردات واکسن طبق وعده‌ای بود که از ماه پیش اعلام کرده بودیم.
دکتر کریم همتی با اعلام ۳ برابری شدن هفتگی واردات واکسن توسط هلال احمر بیان کرد: از دهم مهرماه سال جاری تا ۱۰ آبان ماه، هر هفته ۱۵ میلیون دز واکسن وارد کشور می شود که مجموعا ۶۰ میلیون دز واکسن کرونا وارد خواهد شد.
کلمات کلیدی
رضا واعظی
تهیه کننده:

رضا واعظی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *