900 خودرو به تجهیزات هلال احمر اضافه خواهد شد/ کرونا و مشکلات مالی هلال احمر

دولت مجوز وارد کردن 900 خودرو امدادی را بدون عوارض گمرکی صادر کرده است. البته اعتبار این مجوز سه سال است و ما سعی داریم در کمترین زمان ممکن خودروها را وارد کنیم. البته این موضوع به این معنا نیست که تولید ملی خوب نیست ولی خودروسازان داخلی نمی توانند توقع ما را کامل انجام دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری آنا، جمعیت هلال احمر همواره در تمام مشکلات و حادثه‌ها به عنوان یکی از نهادهای امدادی در خط مقدم مقابله در حوادث مختلف مانند زلزله رودبار، بم، ورزقان، سیل شمال و جنوب کشور و یا حتی در حوادثی مانند برخورد هواپیمای تهران یاسوج و.. در کنار مردم بوده است و حتی یک لحظه از خدمات خود در دوره های مختلف کوتاهی نکرد، در همین زمینه با محمد حسن قوسیان مقدم دبیرکل جمعیت هلال احمر به گفت و گو نشستیم تا در جریان فعالیت های اخیر این جمعیت قرار بگیریم که در ادامه می خوانید.

آقای دکتر! در ایام کرونا بحث میزان استقبال مردم برای عضویت در جمعیت هلال احمر چگونه بود؟

در جریان کرونا بسیاری از مسائل تحت تاثیر قرار گرفت، با توجه به آنلاین شدن کلاسهای آموزشی بحث آموزش دارای مشکلات و مسایل خاص خود بوده است، اما جمعیت هلال احمر سعی کرده با استفاده از پتانسیل های فضای مجازی و فعال کردن خانه های هلال کماکان روند جذب اعضا و آموزش ها را داشته باشد و فعالیت‌های آموزشی با تغییر نگرش و رویکرد به این حوزه در حال انجام است.

بودجه هلال احمر به چه صورت است؟

تنظیم بودجه هلال احمر تفاوتی با سایر دستگاهها دارد، منابعی جهت تامین بخشی از بودجه مورد نیاز هلال احمر در راستای وظایف حاکمیتی دولت از قبیل سهمی از محموله های پستی، درصدی از بلیط کشتی و هواپیما و... بیان شده است و سایر منابع را هلال احمر می بایست از منابع داخلی خود تامین کند.

 جمعیت هلال احمر تاکنون اقدامات خوبی را در زمینه های مختلف انجام داده اما به نظر شما باید اولویت را در چه کارهایی بگذارد؟

به نظرم مهمترین برنامه هلال احمر جذب جوانان،داوطلبان و امدادگران است، آموزش صحیح و اصولی داوطلبان یکی از ماموریتهای مهم ما است تا بتوانیم در مواقع ضروری و حوادث با استفاده از ظرفیتهای جامعه کنار مردم شریف کشورمان باشیم.

با توجه به مشکلات اقتصادی آیا جمعیت هلال احمر نیز با مشکلات مالی رو به رو است؟

 بله جمعیت هلال احمر با مشکلات مالی رو به رو است و در واقع آن پیش بینی که ما در سال قبل مثل همه سالها می کردیم، تنها 45 درصدش محقق شده است. یعنی بیش از 55 درصد از نظر درآمدها عقب هستیم و علت اصلی این موضوع کرونا است.به شدت نیز دچار مشکل مالی هستیم و در این زمینه با دولت در حال رایزنی هستیم.

یکی از مهمترین بحث هایی که هلال احمر باید به آن توجه کند بحث تجهیزات است؛ تامین خودرو یکی از تجهیزات مهمی است که باید هلال احمر به آن توجه داشته باشد، این موضوع آیا مورد توجه هلال احمر است؟

دولت مجوز وارد کردن 900 خودرو امدادی را بدون عوارض گمرکی صادر کرده است. البته اعتبار این مجوز سه سال است و ما سعی داریم در کمترین زمان ممکن خودروها را وارد کنیم. البته این موضوع به این معنا نیست که تولید ملی خوب نیست ولی خودروسازان داخلی نمی توانند توقع ما را کامل انجام دهند.

شما سخنگو و دبیرکل جمعیت هلال احمر هستید این قانونی است؟

 دبیرکل جمعیت هلال احمر بر اساس شرح وظایفی که برعهده دارد و به‌عنوان معاون اجرایی رئیس جمعیت محسوب می شود، دارای نقشهای مختلفی است و با توجه به این نکته که امورات اجرایی در جمعیت برعهده دبیر کل جمعیت گذاشته شده است وهماهنگی بین حوزه ها در حوادث نیز بر عهده دبیر کل است و از سوی دیگر هماهنگی نزدیکی بین رئیس جمعیت و دبیرکل  وجود دارد طبق دستور رئیس جمعیت این وظیفه برعهده من قرار گرفت و این هیچ منافاتی با وظیفه ذاتی من نداشته؛ چرا که سخنگو سایر دستگاهها نیز تنها سخنگو نبوده و در اجرا نیز نقشه ‌ای اجرایی را نیز برعهده دارند.

واکسن ایرانی کرونا را چگونه می بینید؟

ما کشوری هستیم که تقریبا ۱۰۰ سال در زمینه واکسن سازی فعالیت داریم. در حال حاضر بسیاری از نیاز واکسن های کشور و سایر کشورها را در داخل تولید می کنیم، بنابراین کشور ایران در این زمینه توانمند و دارای تجارب خوبی است و واکسن ایرانی کرونا دارای کیفیت خوبی است و به نظرم باید به جوانان اعتماد کنیم.

سمیه زرچینی
تهیه کننده:

سمیه زرچینی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *