جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

شنبه ، 17 خرداد 1399

آیا ماسک های خانگی در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر هستند؟/ سؤالات پرتکرار درباره تجهیزات حفاظت فردی و پاسخ به آن‌ها

استفاده از تجهیزات حفاظت فردی در برابر کرونا ویروس اهمیت زیادی دارد. با این حال هنوز سوالات بسیاری در مورد این وسایل و نحوه‌ استفاده از آنها مطرح می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، این راهنما برای پاسخگویی به سؤالات پرتکرار کارشناسان، متخصصین، کارگران، کارمندان و افراد عادی جامعه در خصوص لوازم حفاظت فردی مورد استفاده در پیشگیری و کنترل کووید 91 تدوین شده است.

 

ماسک چیست؟

ماسک یک نوع وسیله حفاظت فردی است که بر روی صورت یا سر پوشیده می‌شود و حداقل روی بینی و دهان را میپوشاند. یک ماسک برای کاهش خطر احتمالی استنشاق ذرات موجود در هوا از جمله عوامل عفونی، گازها یا بخار استفاده می‌شود.

آیا استفاده از ماسک در مکانهای عمومی الزامیست؟

بله طبق توصیه‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی استفاده از ماسک مکانهای عمومی توصیه می شود.

ماسکN99  چیست؟

ماسک N99 نوعی ماسک تنفسی است که ذرات را از هوایی که از طریق آن تنفس میشود خارج می‌کند. این ماسکها حداقل 99 ٪ از ذرات بسیار کوچک 3.3 میکرون و بیشتر را حذف میکنند. ماسکهای 99 N قادر به حذف انواع ذرات از جمله باکتریها و ویروسها از هوای تنفسی هستند.

چه چیزی ماسکهای N99 را از ماسکهای جراحی متمایز می‌کند؟

ماسکهای  N99در برابر مایعات مقاوم است و در برابر پاشش یا اسپری مایعات بدن، قطرات بزر گ)پرتاب آب دهان،مخاط و ...( یا مایعات خطرناک) اسپری ذرات خون، مایعات بدن، ترشحات، ... از دهان و بینی فرد) دیگرحفاظت کافی ایجاد می‌کند. همچنین انتشار قطرات عفونی که توسط فرد بیمار توسط سرفه و عطسه ایجاد می‌شوند را کاهش می‌دهد. ولی ماسکهای جراحی برخلاف ماسکهای N99 کاملاً شل هستند و از کاربر فقط در برابر استنشاق قطرات و ذرات بزرگ محافظت می کند. یکبار مصرف بوده و پس از هر بار تماس با بیمار باید به صورت بهداشتی دفع شود.

چه کسانی باید از ماسک  N99 استفاده کنند؟

کادر درمانی و بیماران یا افراد مشکوک به کرونا می بایست ماسک N99 بپوشند.

آیا ماسک جراحی برای بیماران توصیه می شود؟

بیماران تا زمانی که در بیمارستان یا در منزل ایزوله هستند میتوانند  ماسک جراحی بپوشند.

آیا استفاده از ماسکهای جراحی به تنهایی برای کنترل عفونت کافیست؟

خیر، همراه استفاده از ماسکها باید اقداماتی نظیر شستن دستها، پوشاندن دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه و ...همزمان انجام شود. بعد از تماس با ماسکهای جراحی لازم است دستها با آب و صابون یا ژلهای پایه الکلی شسته شوند.استفاده مشترک از ماسکها به هیچ عنوان مجاز نیست.

آیا ماسک های جراحی قابلیت شستشو دارند؟

 خیر ماسکهای جراحی قابلیت استفاده مجدد یا شستشو را ندارند.

چگونه میتوان فهمید که ماسک من جعلی نیست؟

متاسفانه در حال حاضر در کشور ما این امکان وجود ندارد ولی انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای از ماسکهای تقلبی یا آنهایی که فاقد تأیید آن می باشند ولی در بازار عرضه شده اند اطلاع پیدا می‌کند.

چگونه میتوانم بفهمم که ماسک من منقضی شده است یا خیر؟

درج مطابق تاریخ انقضا بر روی ماسکهای 99 N از الزامات تائید این ماسکها نیست. اگر ماسک تاریخ انقضا ندارد به برگه راهنمای کاربر مراجعه کنید.

با یک ماسک تاریخ گذشته چه کار کنم؟

 چون ممکن است با گذشت زمان ممکن است مؤلفه هایی مانند بند و بند بینی از بین برود که این امر میتواند بر کیفیت مناسب و نشتی بندی آنهاتأثیر بگذارد. کارکنان مراقبتهای بهداشتی درمانی باید قبل از استفاده از ماسکهای 99 N از آنها بازرسی و نشتی بندی آنها را انجام دهند.

آیا امکان استفاده طولانی مدت یا استفاده مجدد از ماسک های N19 وجود دارد؟

بله. استفاده مجدد محدود به استفاده از ماسک در مواجهه با بیماران متعدد و برداشتن ماسک از روی صورت بعد از هر مراجعه توسط یک کاربر اطلاق می‌شود که پس از هر مواجهه در شرایط مناسب نگهداری میشود تا در مواجهه بعدی استفاده شود.

آیا ماسک های خانگی در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر هستند؟

در حال حاضر مراجع بین المللی توصیه می‌کنند که ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی در شرایط نبود ماسک های جراحی یا 99 N توصیه شده، به عنوان آخرین راهکار از ماسکهای خانگی به همراه شیلد صورت که کل صورت)جلو و اطراف صورت و زیر چانه( را در میپوشاند هنگام مراقبت و درمان بیماران مبتلا به کرونا استفاده کنند. ماسک خانگی بهتر از این است که فرد هیچ محافظتی نداشته باشد.

چه نوع دستکشی برای مراقبت از بیماران کرونا  در مراکز مراقبتهای بهداشتی درمانی توصیه می‌شود؟

دستکشهای یکبار مصرف معاینه بیمار (لاتکس) که برای مراقبت روزمره از بیماران در مراکز بهداشتی درمانی مورد استفاده قرار میگیرد، برای مراقبت از بیماران کرونا مناسب هستند.

آیا پوشیدن دو جفت دستکش در مراقبت از بیماران کرونا در مراکز مراقبتهای بهداشتی درمانی ضروری است؟

خیر ضروری نیست.

آیا هنگام مراقبت در مراکز مراقبتهای بهداشتی درمانی استفاده از دستکشهای آستین بلند لازم است؟

میتوان از دستکشهای آستین بلند استفاده کرد اما در حال حاضر به طور ویژه توصیه نمی‌شوند.

آیا محدودیتی خاصی برای پوشیدن دستکش ها وجود دارد؟

قبل از پوشیدن دستکش ها دستهایتان را با آب و صابون یا محلول الکلی تمیز و خشک کنید .پوشیدن هر گونه حلقه، ساعت مچی، جواهرات مچ دست و ناخن مصنوعی در زیر دستکش ممنوع است.

هنگام جستجوی لباسهای حفاظتی توصیه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چه معیارهایی را باید در نظر بگیریم؟

در مورد گان‌ها، همپوشانی کافی پارچه بسیار مهم است. به گونه‌ای اطراف بدن و پشت را به طور کامل بپوشاند .اطمینان حاصل شود که اگر فردی که گان پوشیده در حالت نشسته یا اسکات قرار بگیرد هنوز از ناحیه پشت بدن او محافظت می‌کند.

چه نوع گان) لباسی) برای بیماران توصیه می‌شود؟

لباسهای غیر استریل یکبار مصرف که در مراقبت‌های روزمره از بیماران در مراکز مراقبتهای بهداشتی درمانی مورد استفاده قرار میگیرند برای استفاده توسط بیماران مناسب است.

چه نوع لباسی برای پرسنل مراکز مراقبتهای بهداشتی درمانی جهت حفاظت در برابر کرونا موجود است؟

انتخابنوعلباسبایدبراساسسطحریسکآلودگیانجامشود.

چه تفاوتی بین گان و روپوشهای سرهم وجود دارد؟

پوشیدن و مخصوصاً در آوردن گان از روپوشهای سرهم راحتتر بوده و به همین خاطر به درستی استفاده و دفع می‌شوند. روپوشهای سرهم معمولاً حفاظت 313 درجه را تأمین می‌کنند؛ زیرا برای پوشش کل بدن از جمله پاها، کمر، پشت وسینه و گاهی اوقات سر نیز طراحی شده‌اند. گان ها محافظت مداوم از کل بدن را تأمین نمی‌کنند. زیرا آنها احتمال باز شدن از قسمت پشت را داشته و به طور معمول فقط تا ساق پا را می‌پوشانند.

همچنین میزان تنش گرمایی ایجاد شده در گان‌ها در مقایسه با روپوشهای سرهم به دلیل لایه اضافه شده به لباسها و فاکتورهایی مانند دهانه در طراحی گانها، وکل مساحت پوشش داده شده از لباسهای سرهم کمتر است.

آیا پوشیدن لباسهای سرهم به عنوان جایگزین گان در خدمات اورژانسی که بیمار مشکوک به کرونا نیاز به انتقال اورژانسی دارد قابل پذیرش است؟

بر خلاف مراقبت از بیمار در محیط کنترل شده یک مرکز درمانی، مراقبت و حمل و نقل توسط اورژانس یا فوریتهای پزشکی به دلیل ماهیت آن دارای چالشهای منحصر به فردی است. در هنگام مراقبت و انتقال بیماران مشکوک به کووید 19، لباس سرهم یک جایگزین قابل قبول برای گان است. در حالی که هیچ مطالعه بالینی برای مقایسه لباس و  روپوش سرهم انجام نشده است، هر دو توسط کارمندان مراقبتهای بهداشتی در محیطهای بالینی و در حین مراقبت از بیمار به طور موثری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. لباسهای سرهم معمولاً از 313 درجه محافظت می‌کنند زیرا برای پوشاندن کل بدن از جمله پاها، کمر و پایین و گاهی اوقات سر نیز طراحی شده‌اند. این پوشش بیشتر بدن ممکن است برای برخی از کارهای درگیر در حمل و نقل پزشکی بیمار ضروری باشد

مریم لطفی
تهیه کننده:

مریم لطفی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *