جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

یکشنبه ، 17 فروردین 1399

آیین تجلیل از داوطلبان هلال احمر استان تهران به مناسب روز جهانی داوطلب/ دکتر پیروی: نیروی داوطلب بزرگترین سرمایه در جهان است

 IMG 20191217 WA0063

جشن روز جهانی داوطلب و تقدیر از داوطلبان جمعیت هلال احمر استان تهران امروز سه شنبه در بوستان ولایت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر محمودرضا پیروی، دبیرکل جمعیت هلال احمر در این مراسم اظهار کرد: کار داوطلبانه کاری است که شما انجام می دهید و بسیار ارزشمند و در راستای بشردوستی است که یکی از اصول هفتگانه صلیب سرخ و هلال احمر است.

وی افزود: بدانید پاداش آن چیزی که امروز سرمایه گذاری می کنید را در همین دنیا و در آخرت دریافت خواهید کرد و اثرات این فعالیت ها را در زندگی به خصوص در سنین بالاتر خواهید دید.

دبیرکل جمعیت هلال احمر تاکید کرد: نیروی انسانی و داوطلب مهمترین سرمایه در جهان است و بارها از رئیس سازمان داوطلبان نیز خواسته ام برای شما که زیربنای جمعیت هلال احمر هستید برنامه داشته باشد تا در حوادث و کارهای تشکیلاتی در آینده نزدیک از این سازمان فعالیت های منظمی را شاهد باشیم.

محمد نصیری، رئیس سازمان داوطلبان نیز در این مراسم اظهار کرد: بزرگترین سرمایه اجتماعی هر نهادی نیروی انسانی است. اگر این نیروی انسانی یک نیروی داوطلب باشد و برای انجام فعالیت هایش مطالبه وجه، مزد و سایر مواردی که در تکلیف برای نیروی انسانی برای یک سازمان را نکند این یک سرمایه ویژه برای آن نهاد است.

وی افزود: امروز در جمعیت هلال احمر بالغ بر 2 میلیون نیروی داوطلب در حوادث و غیر حوادث به ارائه خدمت می پردازند و جمعیت هلال احمر از این سرمایه اجتماعی بهره برداری می کند. این سرمایه در موارد متعددی به کمک هلال احمر آمده است. همین حالا داوطلبان در پایگاه های امداد و نجات جاده ای مشغول به کار هستند و همچنین داوطلبان زیادی در استان خوزستان که از شب گذشته دچار سیل و آبگرفتگی شده، به حادثه دیدگان خدمت می کنند.

نصیری با اشاره به حضور ویژه داوطلبان در سیل فروردین گفت: این نیروهای داوطلب اتفاق مهمی را در جریان سیل رقم زدند و 14 هزار نیروی داوطلب فقط در پروسه جمع آوری مشارکت های مرمی، بسته بندی، انتقال و بازتوزیع کمک ها مشارکت کردند و این آمار جدای از داوطلبانی است که در بحث امداد و نجات در سیل فعال بودند. مجموعا در فروردین و اردیبهشت امسال بالغ بر 40 هزار داوطلب فعالیت کردند.

وی تاکید کرد: در سیل با ظرفیتی که در حوزه داوطلبان وجود داشت حتی یک ریال هم برای جابه جایی اقلام هزینه نشد و تمام این کار با کمک داوطلبان انجام شد.

رئیس سازمان داوطلبان به گزارش گزارشگر فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در سیل اشاره کرد و گفت: این گزارش توسط فردی تنظیم شده که بالغ بر 40 حادثه مختلف را گزارش کرده بود. در گزارش او 6 نقطه قوت ثبت شده بود که سه مورد آن مربوط به داوطلبان بود از جمله "حضور قوی و گسترده جمعیت در مناطق آسیب دیده و استفاده از منابع نامتناهی اعم از نیروی انسانی، منابع مالی، تجهیزات امدادی، بالگرد و امداد هوایی"، "ارائه خدمات پنج ستاره و بالاتر از استانداردهای جهانی به آسیب دیدگان. ارائه خدماتی که در هیچ جای دنیا مسبوق به سابقه نیست و استانداردها توسط هلال احمر ایران در این سیل جا به جا شد" و مورد سوم که مهمتر از همه بود: "ارائه خدمات به آسیب دیدگان همراه با لبخند و چهره های بشاش علی‌رغم سختی عملیات های امدادی " بود.

همچنین شاهین فتحی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران با خیر مقدم به حضار اظهار کرد: جمعیت هلال احمر تهران با عمری 20 ساله ولی مفید امروز به عنوان یکی از جمعیت های اثر گذار و پیشرو در کشور در حال اجرای سیاست های جمعیت هلال احمر است در حوادث مختلف نیز بخش های مختلف آن از جمله امداد و نجات، داوطلبان و جوانان منشاء اثر بوده است.

در ادامه این مراسم که مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات و جمعی دیگر از مسئولان جمعیت هلال احمر حضور داشتند از برخی داوطلبان برتر استان تهران با اهدای تندیس، لوح و هدایایی تقدیر شد. "یاسین"، کودک فال فروشی که در جریان جمع آوری کمک های مردمی برای سیل زدگان به یکی از پایگاه های جمعیت هلال احمر مراجعه کرده بود و کمک او مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته بود از جمله این افراد بود.

امین استکی و تعدادی دیگر از امدادگران داوطلب که در اربعین امسال چند احیای موفق داشتند نیز از جمله دیگر افرادی بودند که از آنها تقدیر شد.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی

تصاویر

IMG 20191217 WA0083