جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ، 14 فروردین 1399

تولید بیش از ۵۴ هزار چادر از سوی هلال‌احمر برای اسکان حادثه‌دیدگان

 Chador Emdadi

جمعیت هلال احمر در 9 ماه گذشته 54 هزار و ۶۰۶ دستگاه انواع چادر بمنظور اسکان اضطراری و موقت حادثه دیدگان انواع حوادث و سوانح تولید کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر به نقل از ایرنا، مدیرعامل شرکت صنایع نساجی هلال ایران وابسته به جمعیت هلال احمر، افزود: این چادرها در انواع مختلف چادر امدادی تیپ ۳ (ضد آب و مقاوم در برابر باد)، چادر امدادی تیپ ۲ (عایق حرارتی، ضد آب و مقاوم در برابر باد) چادر (استراحتگاه ضد آب و طوفان) ۲۴ متری، چادر نظامی (کندسوز و استتار جنگل) و چادر مسافرتی کامپوزیتی (ضد آب و کم حجم) در شرکت صنایع نساجی هلال ایران تولید شده است.

ظاهر رستمی افزود: صنایع نساجی هلال ایران در تولید اقلام امدادی، توانمندی بالقوه‌ ای دارد و می ‌تواند در شرایط اضطراری «عمومی» و «پیچیده» انواع حوادث طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت برای حوادث داخل کشور و همچنین سوانحی که در نقاط مختلف جهان رخ می ‌دهد، انواع چادر را برای اسکان اضطراری و موقت آسیب دیدگان و درخواست کنندگان کمک های اضطراری و فوری تولید کند.

وی با بیان اینکه در تولید چادرهای امدادی باید تمام مقررات کمی و کیفی تولید اینگونه محصولات را طبق استانداردهای جهانی رعایت کرد، توضیح داد: در تولید این چادرها آخرین استانداردها از جمله استحکام در برابر باد، اسکلت مقاوم، ضد آب بودن، سه لایه بودن، گرم بودن فضای داخلی چادر در مناطق سردسیر، خنک بودن فضای داخلی چادر در مناطق گرمسیر و نوع تهویه هوا و استفاده از پارچه های مرغوب رعایت می شود.

رستمی با بیان اینکه در تولید این چادرها کنترل فنی تمامی مواد اولیه آنها در آزمایشگاه پیشرفته صنایع نساجی هلال ایران انجام می شود، اظهار داشت: در این آزمایشگاه برای کنترل کیفیت نهایی این چادرهای تولیدی آزمایش ها و آزمون های مختلفی از جمله استحکام نخ، تعیین نمره نخ، تعیین نوع و تعداد تاب نخ، ثبات شست و شویی، ثبات مالشی، جذب سطحی آب، کندسوزی، فشار هیدرو استاتیک، نایکنواختی نخ، ثبات نوری و تعیین جنس اقلام با محلول های شیمیایی انجام می شود.

وی با بیان اینکه طبق استانداردهای بین المللی اقدامات اولیه در مقابل بحران ها تهیه انواع سرپناه برای مردم متاثر، آسیب دیده و آواره برای اسکان است، گفت: هنگام وقوع حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله مدیران بحران برای مقابله و بازسازی در بحران ها باید چهار نوع سرپناه از جمله سرپناه برای اسکان اضطراری، سرپناه برای اسکان موقت، منزل موقت و سکونت دایم را برای آسیب دیدگان فراهم کنند.

مدیرعامل شرکت صنایع نساجی هلال ایران با بیان تعریفی از اسکان اضطراری در برنامه پاسخگویی جمعیت هلال احمر در سوانح (EOP) اظهار کرد: به فرایند استقرار افراد آسیب دیده از حوادث و سوانح در اماکن واجد ملزومات و تسهیلات اولیه زندگی که بطور معمول با استفاده از چادر و با بهره مندی از فضاهای عمومی از جمله مدارس، مساجد، حسینیه ها، سالن های، ورزشگاه و نظایر آن تامین می شود، اسکان اضطراری گفته می شود.

وی همچنین در تعریف سرپناه اسکان اضطراری گفت: نخستین مکانی که مردم بعد از ترک محل خود در آنجا مستقر می شوند (که معمولا چندین شبانه روز ادامه دارد) سرپناه برای اسکان اضطراری می گویند.

رستمی با بیان اینکه جمعیت هلال ‌احمر ایران در منطقه خاورمیانه و آسیا به عنوان مطرح ‌ترین سازمان تولیدات اقلام امدادی به خصوص چادر امدادی شناخته می‌شود، گفت: کشورهای آفریقایی و منطقه خاورمیانه به دلیل خودکفایی جمعیت هلال‌احمر ایران در تولیدات چادر امدادی و همچنین برنامه‌های متداول تولیدی صنایع نساجی این جمعیت، خواستار ایجاد نمایندگی و احداث کارخانه نساجی چادرهای امدادی در کشور خود شدند.

مدیرعامل شرکت صنایع نساجی هلال ایران افزود: اکنون در صنایع نساجی هلال‌احمر ایران بالغ بر چندین چادر طبق محیط های آب و هوایی استان‌های مختلف کشور، انواع مختلف چادرهای اسکان اضطراری و بادی و چادرهای جدید امدادی مناطق متاثر و آسیب دیده از انواع حوادث تولید می‌شود که می توان به تولید انواع چادرهای امدادی، اقلیمی (۶ ضلعی)، اختصاصی فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر، آکاردئونی، ۲۴۰ متری چند منظوره (راب هال)، استراحتگاه گروهی (۲۴ نفره)، نظامی، استتار، مسافرتی کامپوزیتی، فنری و ضد حشره اشاره کرد.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی

تصاویر

Chador Emdadi1 Chador Emdadi2 Chador Emdadi3 Nasaji Chador