جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ، 14 فروردین 1399

در دیدار رئیس سازمان داوطلبان هلال‌احمر با مدیر منطقه‌ای اوچا مطرح شد: گسترش زمینه‌های همکاری برای آموزش‌های بین‌المللی و انتقال تجربیات داوطلبان

 Ocha

در دیدار مدیر منطقه ای دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) و رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، زمینه های گسترش همکاری میان داوطلبان هلال احمر  و این دفتر، بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان با بیان اینکه فعالیت های جمعیت هلال احمر ایران مبتنی بر مشارکت های مردمی و با تکیه بر سرمایه اجتماعی کم نظیر انجام می‌شود، افزود: در سیل ابتدای امسال 40 هزار داوطلب مشارکت خوبی در جمع آوری، بسته بندی و توزیع اقلام و کمک های مردمی داشتند و افزون بر این لجستیک و ارسال و بازتوزیع بسته های اهدایی در مناطق آسیب دیده نیز به عنوان عاملی تاثیر گذار در سرعت و بهبود کیفیت خدمت رسانی به صورت کامل از سوی تشکل های مردم نهاد به عنوان داوطلبان حقوقی جمعیت هلال احمر انجام گرفت.

وی با اشاره به وقوع حوادث طبیعی  چند سال اخیر در کشور، افزود: در حال حاضر این ظرفیت وجود دارد تا  داوطلبان توانمند ایرانی، بتوانند درس آموخته ها و تجربه های خود را با میزبانی هیات های داوطلبان کشورهای همسایه به اشتراک گذارند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گفت: رقم کمک های های نقدی و غیرنقدی مردمی در حوادث سیلاب های امسال در مجموع نزدیک به 460 میلیارد تومان بود که به جبران خسارت های آسیب دیدگان اختصاص یافت و بنا بر اعلام نماینده فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر میزان کمک های نقدی مردمی از  کمک های غیر نقدی پیشی گرفت که این نشان از سرمایه عظیم اجتماعی جمعیت هلال احمر ایران دارد.

نصیری خاطرنشان کرد: البته خدمات داوطلبان تنها به مواقع بحرانی محدود نمی شود و در شرایط عادی نیز برنامه های انسان‌دوستانه متعددی از جمله اهدای خون و ارائه خدمات بی چشمداشت در پایگاه های انتقال خون نیز اجرا می شود. همچنین ارائه خدمات بهداشتی- درمانی  و حمایت روانی در مراسم اربعین حسینی با عنوان طرح "بازپیوند خانواده" در نوع خود کم نظیر بوده و تحسین فدراسیون جهانی صلیب سرخ را در پی داشت.

وی در این دیدار خواست تا با همکاری اوچا، زمینه های همکاری برای تقویت و روزآمد کردن آموزش های داوطلبان جمعیت هلال احمر فراهم شود و آمادگی سازمان داوطلبان را برای ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی درمانی و نیز امداد و نجات طی بازه زمانی مناسب درمنطقه اعلام کرد.

همچنین عبدالحق امیری نیز ضمن تحسین فعالیت های بی شمار و متنوع داوطلبان ایرانی، گفت: بدون مشارکت داوطلبان که به عنوان نیروهای آینده ساز بشریت محسوب می شوند، امکان مدیریت بحران و نجات جان آسیب دیدگان از مخاطرات و حوادث وجود ندارد و می توان گفت که داوطلبان در خط مقدم کنش های انسان‌دوستانه هستند.

مدیر منطقه ای دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) خاطرنشان کرد: انعکاس نیازمندی های آسیب دیدگان در رسانه ها و جلب مشارکت جهانی از مهمترین وظایف در مواقع بحران تلقی می شود. بنابراین امروز با مشاهده فعالیت های ارزشمند داوطلبان، مصمم شدم تا با انعکاس توانمندی آنها در جامعه جهانی، داوطلبان سایر کشورهای دارای وجوهات مشترک از لحاظ جغرافیایی و حوادث بتوانند با الگوگیری خدمات بهتری به آسیب دیدگان ارائه کنند.

علی اشرف مجتهد شبستری، مدیر دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در ایران نیز با اشاره به مطرح بودن بحث جامعه محور در سازمان ملل متحد، گفت: داوطلبان جمعیت هلال احمر علاوه بر مشارکت فردی، در رساندن کمک های مردمی نیز فعال هستند و به صورت پیشرفته این وظیفه دشوار را انجام می دهند و این روحیه از آموزه های فرهنگی و دینی مردم ایران نشات گرفته است.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی