جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ، 14 فروردین 1399

دفاع از حقوق مردم آسیب‌دیده‌ی ایران در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر

 Crz6Hwt47yHG

در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر نماینده‌ی جمعیت هلال احمر ایران خواستار توقف تحریم‎ها علیه فعالیت‌های بشر دوستانه‌ی جمعیت هلال احمر و معافیت سازمان‌های بشر دوستانه از دامنه‌ی شمول تحریم‎ها در دریافت کمک‌های بین‌المللی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، نماینده ایران در این کنفرانس گفت: «اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران، موجب عدم دسترسی مردم آسیب‌دیده به کمک‌های بین‌المللی در زمان وقوع حوادث و سوانح طبیعی شده است؛ به عنوان نمونه کمک‌های نقدی اهدایی از سوی اهداکنندگان بین‌المللی به فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر در جریان سیل فروردین ماه 98، همچنان نزد فدراسیون باقی مانده است. چرا که به دلیل اعمال تحریم بر سیستم‌های مالی و بانکی، تاکنون امکان انتقال کمک‌های نقدی به داخل کشور میسر نبوده است.»

برهمین اساس و بنابر درخواست جمعیت هلال احمر ایران، موضوع اعمال تحریم‌ها و چالش‌های بشردوستانه در دستور کار سی و سومین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر که در تاریخ 18 تا 21 آذر ماه در ژنو برگزار شد، قرار گرفت. در این کنفرانس، نماینده‌ی جمعیت هلال احمر ایران طی یک نشست تخصصی به دفاع از تضییع حقوق مردم آسیب دیده از حوادث پرداخت و به جامعه‌ی بین‌المللی تاکید کرد که اعمال تحریم‌ها نباید بر موضوعات بشردوستانه اثر بگذارد.

او همچنین خواستار معافیت سازمان‌های بشردوستانه از تحریم‎ها در دریافت کمک‌های بین‌المللی شد.

گفتنی است در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر، آثار منفی تحریم‌ها بر ارائه‌ی کمک‌های انسان دوستانه به مردم متاثر از بلایای طبیعی مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد این موضوع نه تنها در ایران، بلکه در سایر کشورهای متاثر از تحریم‌ نیز شمولیت داشته باشد.

برهمین اساس با تاکید نماینده‌ی جمعیت هلال احمر ایران و تایید دیگر اعضای نهضت مقرر شد موضوع مستثنی شدن فعالیت‌های انسان دوستانه از دامنه‌ی شمول تحریم‌ها در دستور کار نهضت بین‌الملی صلیب سرخ قرار گرفته و کمیته‌ی بین‌المللی صیلب سرخ پیگیر این مسئله شود.

همچنین سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در ژنو، مستثنی شدن فعالیت‌های بشر دوستانه از دامنه‌ی شمول تحریم‎ها را در قطعنامه‌ی مربوط به حقوق سوانح و تغییرات اقلیم پیشنهاد کرد که البته با مخالفت صریح نمایندگان کشورهای اروپایی و غربی همراه شد.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی

تصاویر

N83307320 73015558 IMG 5134