رئیس جمعیت هلال‌احمر: وضعیت انبارهای هلال‌احمر قابل ‌دفاع نیست

رئیس جمعیت هلال‌احمر با بیان این‌که وضع انبارهای جمعیت قابل دفاع نیست، گفت: میزان ذخیره انبارها به کمتر از ٣٠‌درصد کاهش پیدا کرده و برای این‌که به وضع نزدیک به استاندارد برسد، ٥٠٠‌میلیارد اعتبار نیاز دارد.

 رئیس جمعیت هلال‌احمر با بیان این‌که وضع انبارهای جمعیت قابل دفاع نیست، گفت: میزان ذخیره انبارها به کمتر از ٣٠‌درصد کاهش پیدا کرده و برای این‌که به وضع نزدیک به استاندارد برسد، ٥٠٠‌میلیارد اعتبار نیاز دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، علی‌اصغر پیوندی در گفت‌و‌گو با ایسنا در مورد وضع انبارهای جمعیت هلال‌احمر اظهار کرد: وقتی من افتخار حضور در جمعیت هلال‌احمر را پیدا کردم، وضع را ارزیابی کردیم تا ببینیم شرایط چگونه است. براساس پروتکل‌های فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر باید ١٦ قلم شامل پتو، چراغ والوور، زیرانداز، ست بهداشتی و... در انبارها داشته باشیم و بر اساس استانداردها دپوی این اقلام باید به اندازه ٢‌درصد جمعیت استان‌ها و یک‌درصد جمعیت شهرستان‌ها باشد. برای تهران این ‌درصد کمی بیشتر و چیزی در حدود ٥ تا ١٠‌درصد است ولی متاسفانه به خاطر شرایط بد اعتباری که در سال‌های قبل وجود داشت و هنوز هم به شکلی ادامه دارد حدود ٤٠‌درصد انبارهای ما این استاندارد جهانی را داشتند.
وی افزود: بعد از این‌که زلزله کرمانشاه اتفاق افتاد، باید از استان‌های معین و سایر استان‌ها این مسأله را به‌سرعت حل می‌کردیم که خوشبختانه این اتفاق افتاد ولی دپو و ذخیره انبارهای ما کاهش پیدا کرد و به کمتر از ٣٠‌درصد رسید که وضع چندان قابل‌دفاعی نیست.
پیوندی در همین رابطه افزود: در بحث بودجه‌ای که ارتباط مستقیم با ذخیره انبارهای ما دارد در طول سه ‌سال ٩٤، ٩٥ و ٩٦ از ماده ١٠ و ١٢تبصره ١٣باید بودجه‌ای برای خرید هلی‌کوپتر و دپوی انبارها اختصاص پیدا کند که میزان آن نزدیک به‌ هزار‌میلیارد تومان بود. با تلاش‌ها و مساعدت‌های دکتر نوبخت و با توجه به وضع خاصی که هلال‌احمر دارد صد‌میلیارد تومان این بودجه امسال پرداخت می‌شود و امیدواریم با این مبلغ دپوی انبارها را از نظر چادر و سایر اقلام افزایش دهیم.به‌گفته وی، سهم بودجه ٩٦ از ماده ١٠ و ١٢ مشخص شده و ٥٠٠‌میلیارد تومان است که علاوه بر ١٠٠‌میلیارد تومان آن‌که قرار است تخصیص پیدا کند، اگر ٤٠٠‌میلیارد باقی آن را هم اختصاص بدهند می‌توانيم در وضع قابل قبول و قانع‌کننده‌ای هم برای تهران و هم تمام کشور قرار بگیریم؛ ولی باز هم ممکن است برای حوادث آینده که ممکن است خیلی پیچیده باشد آمادگی لازم را نداشته باشیم. وی با اشاره به این‌که وضع بودجه هلال‌احمر در‌ سال ٩٧ قابل قبول‌تر از امسال خواهد بود، گفت: دولت در بودجه ‌سال آینده به جمعیت هلال‌احمر نگاه ویژه‌ای داشته است و الحمدلله مجلس و کمیسیون تلفیق نیز بسیار کمک کردند که جا دارد از مجلس و هیأت دولت تشکر کنیم؛ ولی به ‌هر حال ما به این وضع بسنده نمی‌کنیم و ایده‌آل ما با توجه به شرایط اقلیمی کشور بیش از این است. ما باید این آمادگی را داشته باشیم که اگر خدایی ناکرده حوادث بزرگتر اتفاق افتاد، بتوانیم حضور درستی داشته باشیم.
رئیس هلال‌احمر اضافه کرد: نکته قابل توجه این است که دولت با شرایط خاصی که دارد، تلاش کرد که به ما کمک کند و در کنار آن ما هم از منابع داخلی هلال‌احمر باید استفاده کنیم تا بتوانیم به شکلی درآمد را زیاد و به حل مشکلات مردم
 کمک کنیم.

کلمات کلیدی