جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

یکشنبه ، 17 فروردین 1399

رئیس جمعیت هلال‌احمر مطرح کرد: توجه و تاکید بر توسعه آموزش همگانی برای کاهش اثرات بلایای طبیعی

 Gensay (1)

رئیس جمعیت هلال‌احمر در سخنانی در دومین جشنواره بین المللی «گنسای» (طراحی محصول به منظور کاهش خسارات پس از سوانح طبیعی) بر توسعه آموزش همگانی به منظور کاهش اثرات بالایای طبیعی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر،‌ دکتر علی اصغر پیوندی در دومین کنفرانس و جشنواره بین‌المللی طراحی گنسای گفت: امیدوارم برگزاری این جشنواره کمک کند تا به وظایف خود در زمینه اهداف عالی جمعیت هلال‌احمر و شعارهای جهانی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در زمینه کاهش آلام بشری در جامعه جامه‌ عمل بپوشانیم.

او به 20 مهرماه، روز ملی کاهش بلایای طبیعی اشاره کرد و گفت: امروز مناسبتی است تا دور هم جمع شویم و با تعامل بیشتر درون گروهی و برون گروهی نقش مثبتی در کاهش اثرات زیانبار بلایای طبیعی داشته باشیم. ایران زمینه‌ بلایای طبیعی زیادی دارد و جزو 10 کشور حادثه خیز دنیا است. بنابراین در جمعیت هلال‌احمر و با حمایت همه نهادها و همچنین مردم باید اثرات زیانبار بلایای طبیعی را کاهش دهیم.

دکتر پیوندی تاکید کرد: باید شرایطی ایجاد کنیم تا مردم هنگام وقوع بلایا، رنج کمتری متحمل شوند و سریعتر و کم هزینه‌تر به زندگی عادی برگردند.

او با تشکر از اساتید دانشگاه تهران و دانشگاه کوبه ژاپن، این جشنواره را نقطه عطفی برای پیوند دانشگاه، صنعت و همچنین جمعیت هلال احمر دانست و بیان کرد: در مدیریت بحران باید نیم نگاهی جدی به دانش روز داشته باشیم، تنها استناد به روش‌های سنتی موجب می شود تا فرصت‌هایی را از دست بدهیم. فرصت‌هایی که می‌توانست به نجات جان انسان ها و یا کاهش مصدومیت افراد منجر شود.

دکتر پیوندی، جمعیت هلال‌احمر را یکی از نهادهای مهم در کاهش اثرات بلایا و در امر امداد و نجات دانست و تاکید کرد: در جمعیت همیشه در عین حال که به وظایف ذاتی خود عمل می کنیم، تلاشمان این است تا از دانش روز و نظرات اساتید دانشگاه و سایر ارگان‌ها نیز بهره‌مند شویم. تاکنون کارهای جدی زیادی انجام داده‌ایم، اما راه نرفته هنوز زیاد است.

وی به سابقه 95 ساله جمعیت هلال احمر اشاره کرد و افزود: تا امروز اعتبار زیادی برای جمعیت هلال‌احمر ایجاد شده، اما باید این اعتبار کیفی تر و علمی تر شود. در بحث مدیریت بحران چند مرحله پیش بینی، پیشگیری و مواجهه، کاهش آلام و ارزیابی وجود دارد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر تاکید کرد: پیشگیری بحثی جدی است، جمعیت هلال‌احمر می تواند نقشی جدی در پیشگیری و کاهش آلام داشته باشد. ما معمولا به صورت انفعالی به بلایا نگاه می کردیم؛ اینکه حادثه‌ای رخ دهد و بعد برای نجات بشتابیم. اما باید بدانیم که وظیفه بزرگتری داریم و آن، مقوله پیشگیری و کاهش آلام است.

وی افزود: یکی از زیر ساختارهای مهم پیشگیری، بحث آموزش همگانی است. مردم ما کمتر از 10درصد آموزش مقابله با حوادث را دیده اند، بنابراین با وجود ریسک حوادث که در کشور ما 80 درصد است، فاصله زیادی داریم. وظیفه ما و همگان این است تا بتوانیم این کار مهم را در جامعه گسترش دهیم.

او گفت: تنها راه مقابله با بلایا پیشگیری است و براساس پژوهش‌های فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر، این راه ضمن مفید بودن، ارزانترین راه هم هست. 

دکتر پیوندی با تاکید براینکه بدون مشارکت مردم این کار ابتر می ماند، گفت: تعامل مردم و سازمان‌ها امری جدی است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر به نکته دیگری هم اشاره کرد و گفت: ما مسئولان اجرائی کشور از جمله جمعیت هلال‌احمر، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ... باید شرایط خود امدادی را در جامعه فراهم کنیم. تنها گفتن و موعظه کردن اینکار را عملی نمی کند.

او گفت: جمعیت هلال‌احمر براساس برنامه ششم توسعه، سازمانی است که یکی از وظایف اصلی آن آموزش همگانی است، اما به تنهایی نمی تواند اینکار را در دنیا انجام دهد. تمام ارگان‌ها و سازمان‌ها باید تعامل درونی و برونی با یکدیگر داشته باشند و از این طریق است که می‌توانیم اثرات زلزله، سیل و سایر بلایای طبیعی را کاهش دهیم.

دکتر پیوندی اظهار کرد: در جمعیت هلال‌احمر و به ویژه در معاونت آموزش، پژوهش و فناوری نگاه ویژه و علمی در بحث بحران داریم و تلاش می کنیم تا نگاه علمی را به وظیفه ذاتی خود اضافه کنیم. ایجاد کارگروه‌ها و بهره‌مندی از اساتید، استفاده از مراکزی که بحث‌های علمی را دنبال می کنند و همچنین این جشنواره کمک می کنند تا بتوانیم آموزش همگانی کارآمد را جلو ببریم.

دکتر پیوندی همچنین تاکید کرد: کاهش رنج و آلام، نمودهای مختلفی دارد. گاهی در سیل و زلزله است و گاهی در آموزش همگانی، گاهی هم در خدمت رسانی به زائران ابا عبدالله الحسین (ع). امداد و نجات به ایرانیان خارج از کشور از وظایف ذاتی ما است و افتخار می کنیم که خادم کوچکی برای زائران حسینی هستیم.

دکتر پیوندی همچنین بیان کرد: همه باید دست به دست هم بدهیم تا نشاط و امید را در جامعه افزایش داده و با انسجام درونی بتوانیم این مسیر سخت را با توکل به خداوند و رهبری امام خامنه ای به خوبی جلو ببریم. 

 

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی

تصاویر

Gensay (2) Gensay (3) Gensay (4) Gensay (5) Gensay (6) Gensay (7) Gensay (8) Gensay (9) Gensay (10) Gensay (11) Gensay (12) Gensay (13) Gensay (14) Gensay (15) Gensay (16) Gensay (17) Gensay (18) Gensay (19) Gensay (20) Gensay (21) Gensay (22) Gensay (23) Gensay (24) Gensay (25) Gensay (26) Gensay (27) Gensay (28) Gensay (29) Gensay (30) Gensay (31) Gensay (32) Gensay (33) Gensay (34) Gensay (35) Gensay (36) Gensay (37) Gensay (38)