جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ، 21 فروردین 1399

رئیس جمعیت هلال‌احمر: در شرایط یکسان؛ ترجیح من استفاده از بانوان در جمعیت هلال‌احمر است

 6bf39ae8 74c1 401a A2f1 50a87a0f73ba

رئیس جمعیت هلال احمر صبح امروز در نشست تخصصی با مشاوران و کارشناسان امور زنان و خانواده استان‌ها، سازمان‌ها و معاونت‌ها گفت: در شرایط کاملا یکسان ترجیح من استفاده از بانوان با رعایت اصل تجربه، توانمندی و حفظ کرامت زنان در جمعیت هلال احمر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر در این نشست مشاوران و کارشناسان امور زنان و خانواده به بحث و بررسی چالش های موجود در این نهاد مردم نهاد پرداختند و از دکتر پیوندی برای برطرف شدن مشکلات حوزه زنان مساعدت خواستند.

دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به این موضوع که ساختارهای جمعیت در حوزه زنان نیاز به بازبینی و اصلاح دارد گفت: هدف ما توانمند کردن بانوان جمعیت هلال احمر و بکارگیری از آنها در پست‌های معاون، کارشناس مسئول و معاون اجرائی است و این مهم با همفکری شما نماینده های بانوان انجام می شود.

دکتر پیوندی با اشاره به ارتقا فعالیت‌های بانوان در جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر از ظرفیت بالایی در حوزه زنان برخوردار است. 20 درصد از 8 هزار و 500 نفر پرسنل، 30 درصد از 60هزار امدادگر و ‌48 درصد از داوطلبان ما را بانوان تشکیل می دهند و این آمار و ارقام، ‌لزوم داشتن برنامه مدون برای ارتقا جایگاه این قشر فعال جمعیت را می طلبد.

وی حضور زنان در عملیات های امدادی، پست های امدادی نوروزی، ‌تیم های سحر، ‌دادرس و... موفق دانست و گفت :مشاوران امور زنان و خانواده در جمعیت هلال احمر با بررسی مشکلات زنان می توانند راهکارهای مناسبی را برای برطرف شدن مشکلات این حوزه به جمعیت ارائه دهند تا فضای اجرائی خوبی را برای زنان ایجاد کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و همچنین تاکید رهبر معظم انقلاب در بکارگیری زنان در عرصه های فرهنگی،‌ اجتماعی و سیاسی افزود: همه اعضای جمعیت هلال احمر باید در فضای رقابتی مناسب فعالیت کنند، برای زنان در جمعیت هلال احمر محدودیت فرهنگی و اجتماعی وجود ندارد و آنها می توانند با توجه به شرایط و ویژگی های خود حتی در پست های مدیریتی قرار بگیرند.

وی افزود: در حال حاضر قابلیت استفاده از این نیروها در مجموعه مطلوب نیست، زیرا در گذشته آنها نتوانسته اند از تجربیات و فرصت خوبی در این عرصه برای تجربه اندوزی برخوردار باشند، اما با برنامه ریزی های انجام شده زنان می توانند در کنار مردان کسب تجربه کنند، رشد پیدا کنند و در جایگاه واقعی خود قرار بگیرند.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: در این میان باید توجه داشت که ما توان تحمل حرکت سریع را نداریم و این اصلاحات به صورت آرام با دادن فضا برای بانوان، ‌ارتقاء تدریجی و... در جمعیت انجام خواهد شد.

پیوندی گفت: در شرایط کاملا یکسان ترجیح من استفاده از بانوان در جمعیت با رعایت اصل تجربه، توانمندی و حفظ کرامت زنان است. نداشتن این تجربه مدیریتی، زنان را در جمعیت اندکی عقب نگه داشته است و با توجه به بضاعت مجموعه تلاش خواهیم کرد که زنان جمعیت را ارتقا دهیم. زنان باید با اعتماد به نفس بالا نقش های خود را در مجموعه تثبیت کنند. در برخی از موارد ما زنانی را داشتیم که از پذیرفتن پست ها خودداری می کردند.

وی گفت: فضا در جمعیت برای زنان باز است و امیدواریم در آینده نزدیک 30 درصد زنان توانمند، تصدی گری امور مهم جمعیت را در دست داشته باشند. ما وظیفه توانمند سازی خود را به خوبی اجرائی می کنیم بقیه مراحل در دست بانوان است که چگونه از این ظرفیت استفاده می کنند.

گفتنی است؛ در این نشست ارزیابی مدیران عامل، تعیین کارشناس مسئول از کارشناسان امور زنان و خانواده، قرار دادن این کارشناسان در پست های اجرائی، شناسایی و معرفی زنان توانمند جمعیت، مرخصی تجمیعی روزهای پنجشنبه و... مورد بررسی قرار گرفت.

مشاور رئیس جمعیت هلال احمر در امور زنان و خانواده در ابتدای این نشست گفت: اداره امور زنان نیازمند بودجه نیست، زیرا بانوان ما توانمند هستند و می توانند با استفاده از ظرفیت های خود در جمعیت هلال احمر علاوه بر اشتغال زایی هم افزایی نیز ایجاد کنیم.

فهیمه فیروزفر با اشاره به ایجاد طرح نذر فرهنگی درجمعین هلال احمر افزود: یکی از طرح‌های موفق فعلی جذب تعداد زیادی پزشک، پرستار، معلم و.... بود که پس از شناسایی این ظرفیت‌ها از آنها استفاده کنیم.

مشاور رئیس جمعیت هلال احمر در امور زنان و خانواده نیز افزود: علاوه بر برطرف کردن نیازهای بانوان در جمعیت هلال احمر، سعی در توانمند کردن زنان جمعیت داریم، زیرا زمانی که زنان توانمندی در جمعیت داشته باشیم موفق تر عمل می کنیم.

فیروزفر بااشاره به این موضوع که جنسیتی کردن مهمترین آسیب برای رشد زنان است، گفت: ارتقا توانمندی خانواده جنسیتی نیست و زن و مرد نمی شناسد، مشکلات از زمان جنسیتی کردن مسئله آغاز شد. زمانی عملکرد جمعیت به خوبی مشخص می شود که همه بازوان به خوبی در کنار یکدیگر رشد کنند.

وی با اشاره به شناسایی بانوان توانمند در جمعیت هلال احمر توسط ثبت نام در پرتال جمعیت گفت: پس از ثبت نام این بانوان در سایت، ‌برگزاری آزمون و دوره های آموزشی تخصصی ما می توانیم از این زنان توانمند در حوزه های مختلف استفاده و بحث بکارگیری 30 درصد زنان در پست ها را اجرائی کنیم.

فیروز فر با اشاره به شبکه سازی و ظرفیت سازی‌هایی که در جمعیت هلال احمر در حال شکل گیری است، افزود: استفاده از پتانسیل بانوان در جمعیت باعث ایجاد نشاط اجتماعی در مجموعه می شود. ظرفیت بانوان باید به حدی باشد که مدیران عامل به دنبال بهره گیری از توانمندی های آنها در مجموعه های خود باشند.

در این جلسه کارشناسان امور بانوان استان البرز، ‌خراسان رضوی، ‌آذربایجان شرقی،‌ اصفهان خواستار تجمیع ساعات خانم ها و مرخصی یک روز در هفته، ‌انتخاب کارشناس مسئول از بانوان، ‌ارزیابی مدیران عامل در بکار گیری بانوان، حضور و دخالت موثر بانوان درجلسات و تصمیم گیری های جمعیت و حضور فعال تر بانوان در عملیات های امدادی شدند.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی