رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر از روزهای تلخ شیوع ویروس کرونا در ایتالیا می‌گوید: هنوز بسیاری از مردم کووید 19 را جدی نگرفته‌اند!

فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر از شیوع ویروس کرونا در ایتالیا و نحوه مواجهه و مقابله با این ویروس می گوید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از یو اس ای تودی؛ تخت‌‌‌های بخش‌ مراقبت‌های ویژه پر شده. زن و مرد در هر سنی که باشند، می‌میرند، بدون اینکه فرصت پیدا کنند با عزیزانشان خداحافظی کنند. مراسم تشییع جنازه بدون عزاداری برگزار می‌شود. کامیون‌های نظامی مدام در حال حمل اجساد به دور از شهر هستند چون فضا برای دفن اجساد در شهر وجود ندارد.

این تصاویر دلهره آور حالا بخشی از زندگی روزمره در ایتالیا است. چند هفته پیش، تحمل این صحنه ها، اینجا در ایتالیا نتیجه بیماری همه گیر جهانی کووید 19 غیرقابل تصور به نظر می‌رسید.

من به عنوان یک کارمند از نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر سعی می‌کنم خوش‌بین باشم، اما وقتی می‌بینم جوامع در سراسر جهان این ویروس را جدی نمی‌گیرند، سخت است که هنوز هم امید داشته باشم.

در ایتالیا، مثل خیلی از کشورهای دیگر، من هنوز مردمی را می‌بینم که اهمیت پیروی از قوانین ساده در مورد فاصله‌گذاری اجتماعی را درک نمی‌کنند. من شاهد شایعات بی‌اساس یا نژادپرستانه در مورد ویروس کرونا در رسانه‌های اجتماعی هستم. من صدای مردم را می شنوم که می گویند "این بیماری فقط آنفولانزا است" یا "کرونا فقط افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد"؛ حتی اگر این مورد دوم هم پذیرفته شده باشد.

همه برای توقف کرونا مسئول‌اند!

هر کدام از این حرف‌ها چقدر می‌تواند این ویروس را قوی‌تر کند؟ داوطلبان محلی، جوامع محلی، خانواده ها و همه مردم مسئولیت بزرگی برای متوقف کردن شیوع کووید 19 دارند و این دقیقا همان لحظه است. این را از من قبول کنید، از کشور من. فاصله‌گذاری اجتماعی را تمرین کنید. با هم مهربان باشید. از حال همسایه‌های خود جویا شوید. به افراد مسن و آن‌هایی که سیستم ایمنی‌شان ضعیف است، هشدارهای لازم را بدهید. تا حد امکان در خانه بمانید. فقط چیزهایی که لازم دارید، بخرید. مهمانی‌های خود را کنسل کنید. دست‌های خود را بشویید. چه علائمی داشته باشید و چه نه، اقداماتی که برای سلامتی خودتان است، انجام می‌دهید؛ این اقدامات برای صاف کردن خطوط منحنی مبتلایان و زنده ماندن همسایه‌هایتان حیاتی است. این را بدانید که فقط افراد بالای 65 سال به این ویروس مبتلا نمی‌شوند. هرکار و اقدام فردی که برای سلامتی‌تان لازم است، انجام دهید، آنوقت بیمارستان‌ها، پزشکان و پرستاران می‌توانند حتی با کم‌شدن منابع به کار حیات بخش‌شان ادامه دهند. 

اهدای خون را فراموش نکنید!

با اهدای خون شروع کنید. مثل ترک خانه‌تان برای اینکه مراقبت‌های درمانی دریافت کنید یا حتی خرید، اهدای خون را هم مهم بدانید. کمبود خون می تواند برای بیمارانی که به عمل جراحی نیاز دارند ، قربانیان حوادث رانندگی و سایر موارد اضطراری یا بیمارانی که مبتلا به سرطان هستند، کشنده باشد. یکی از مهمترین کارهایی که می‌توانید برای اطمینان از این که بحران مراقبت‌های درمانی دیگری وجود نخواهد داشت، اهدای خون است؛ نه فقط در حال حاضر بلکه در تمام مدتی که با بیماری درگیر هستیم.

فاصله‌گذاری اجتماعی همراه با همبستگی اجتماعی حیاتی است تا این بیماری را متوقف کند. در شمال ایتالیا، آسیب دیده‌ترین منطقه کشور ما ، بیمارستان‌ها پر از افرادی هستند که نیاز به معالجه پزشکی دارند.

چه احساسی دارید وقتی پزشکان کشور شما مجبور به انتخاب برای درمان یک فرد جوان‌ یا کودک با یک فرد مسن‌تر با فشار خون بالا باشند چون تخت کافی برای همه نیست؟ در صورت صاف نشدن منحنی اپیدمی، این اتفاق ممکن است به زودی در ایتالیا، آن هم کشوری با سیستم مراقبت‌های بهداشتی قوی، رخ دهد.

سهم هر کدام از ما: حفاظت از خودمان و مردم آسیب پذیر

مطمئن باشید روزی که شیوع این ویروس را متوقف کردیم، دوباره با هم وقت می‌گذرانیم و دوباره یکدیگر را در آغوش می‌گیریم، اما در حال حاضر زمان را نباید از دست بدهیم. اینجا در ایتالیا مردم رنج می‌کشند و می‌دانیم که کووید 19 یک بیماری ویران‌کننده‌تر از تمام بیماری‌هایی است که در تاریخ دیده ایم.

سهم خودتان را برای حفاظت از مردم آسیب‌پذیر انجام دهید، مردمی که که شرایط بهداشتی و درمانی ویژه‌ای دارند، سیستم ایمنی ضعیف و کسانی که در رده سنی در معرض خطر هستند. برای خودتان این کار را بکنید، برای بقیه، همین حالا!

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *