جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

شنبه ، 16 فروردین 1399

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر: ۱۶۰ زائر اربعین در اثر تصادفات رانندگی و سکته‌های قلبی و مغزی فوت شدند

 156712190

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر گفت: طبق آخرین اطلاعات و آمار ارزیابی شده ثبتی متاسفانه امسال ۱۶۰ زائر ایرانی اربعین در اثر تصادفات رانندگی، سکته قبلی و مغزی و سایر حوادث فوت شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر به نقل از ایرنا، محمد تقی حلی ساز افزود: تا امروز حدود ۲ میلیون خدمات پزشکی و درمانی به زائران اربعین حسینی در خاک عراق و شهرهای نجف اشرف، کربلای معلی، کاظمین و سامراء ارائه شده که از این تعداد خدمت ۷۰۰ هزار ویزیت رایگان پزشکی از سوی پزشکان داوطلب هلال احمر به زائران بوده است.

وی گفت: در زمان حاضر تمام تمرکز ما ارائه خدمات پزشکی و درمانی به زائران ایرانی باقیمانده در عتبات عالیات و زائران ورودی از کشورهای افغانستان و پاکستان است که در سامانه سماح برای شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی در عراق ثبت‌نام کرده اند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر از فعالیت ۲ درمانگاه الماس شرق و ملاک در کربلای معلی و ۲ درمانگاه نبأ و ام القری در شهر نجف اشرف به عنوان درمانگاه های ثابت جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در عراق تا پایان ماه صفر خبر داد و افزود: درمانگاه های هلال احمر ایران در کاظمین و سامرا نیز به تدریج در حال تعطیل شدن، هستند و ظرف امروز به فعالیت خود پایان خواهند داد.

حلی ساز گفت: در دور دوم خدمت رسانی این مرکز پزشکی به زائران اربعین حسینی، با توجه به کاهش تعداد زوار عتبات عالیات و کاهش تعداد مراجعان به درمانگاه‌های هلال احمر، تعداد نیروهای هلال احمر نیز کاهش پیدا کرده اما ارائه خدمات درمانی تا پایان ماه صفر در عراق ادامه دارد.

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به عنوان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر و همکار سازمان حج و زیارت، ماموریت اصلی خود را تامین سلامت زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات قرار داده و تمام تلاش خود را صرف می کند تا زائران سرزمین وحی و عتبات مقدس با اطمینان از وجود امکانات و متخصصان مجرب ایرانی عرصه پزشکی و سلامت در کنار خود، بدون نگرانی از وضعیت جسمانی خود هرچه بیشتر از سفر خود بهره ببرند.

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به عنوان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر و همکار سازمان حج و زیارت، ماموریت اصلی خود را تامین سلامت زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات قرار داده و تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا زائران سرزمین وحی و عتبات مقدس با اطمینان از حضور متخصصان مجرب عرصه پزشکی و سلامت در کنار خود، بدون نگرانی از وضعیت جسمانی خود هرچه بیشتر از سفر خود بهره ببرند.

این مرکز پزشکی عهده‌دار تمامی مسائل بهداشتی و درمانی زائران ایرانی در سه کشور زیارتی عربستان، عراق و سوریه است که با جذب و بهره‌گیری از کادر بهداشتی و درمانی مجرب کشور در سطوح مختلف با ایجاد بیمارستان و درمانگاه‌های عمومی و تخصصی در کشورهای هدف به زائرین ایرانی این کشورها خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌کند.

اربعین حسینی مصادف با ۲۰ صفر چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفای ایشان است که آیین امسال در عراق و ایران در روز ۲۷ مهر برگزار شد.

همه ساله شیعیان زیادی از سراسر جهان بویژه از نقاط مختلف ایران و عراق به صورت پیاده برای زیارت مزار امام حسین (ع) عازم کربلا می شوند؛ این سنت از قدیم الایام در میان شیعیان مرسوم بوده اما در چند سال اخیر از مرزهای عراق فراتر رفته و به یک حماسه جهانی ده ها میلیونی تبدیل شده است.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی