جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

یکشنبه ، 17 فروردین 1399

زنان؛ هدایتگران توانمند در بحران/ تقویت توان تصمیم‌گیری در بحران‌ها با حضور زنان

 Emdad Zanan

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در نشست تخصصی بانوان معاون در جمعیت هلال‌احمر استان‌ها، گفت: زنان به دلیل نقش های چندگانه خود، افرادی مؤثر بر فرآیند تحول و پویایی در مدیریت بحران هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، مرتضی سلیمی با بیان این مطلب گفت: بی شک نقش و جایگاه زنان در حوزه‌های مدیریتی و عملیاتی جمعیت هلال احمر را نه تنها نمی توان نادیده گرفت، بلکه عملکرد ارزشمند و قابل قبول بانوان جمعیت هلال‌احمر در بسیاری از حوزه‌ها ستودنی است؛ زنان پرتوانی که به عنوان تیم های توانا دوشادوش تیم های عملیاتی در حوادث و سوانح حاضرند. این مهم را می‌توان در تیم های تخصصی درمان اضطراری و تیم های حمایت روانی و باز پیوند خانواده نیز مشاهده کرد.

وی افزود: آنچه امروز این جمع را کنار هم قرار داده، ظرفیت های مدیریتی زنان در جمعیت هلال احمر است که درحوزه های ستادی و غیرعملیاتی نقش پر رنگی را ایفا می کنند. زنان به دلیل نقش‌های چندگانه خود، انسان‌هایی مؤثر بر فرآیند تحول و پویایی در مدیریت بحران هستند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه زنان غالبا می توانند به عنوان هدایتگران پرقدرت در موقعیت های بحرانی ایفای نقش کنند، افزود: برای فراهم کردن نقش هدایتگرانه زنان در مدیریت بحران، مشارکت آگاهانه آنها در این فرآیند بسیار حائز اهمیت است. ویژگی های مدیریتی زنان به شرط آنکه با قابلیت و دانش لازم همراه باشد، می تواند در بسیاری از فعالیت های اجتماعی و اقتصادی از جمله فعالیت های آموزشی، پرورشی، بهداشتی و غیره موفقیت را برای زنان به ارمغان بیاورد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به تفاوت های روحی و روانی زنان با مردان می توان در مدیریت بحران به تقسیم کار بین آنها پرداخت، بیان کرد: می توان از ظرفیت بسیار بالای زنان در ایجاد فضایی همدلانه و عاطفی برای کاهش دردها و اندوه ناشی از حوادث برای بازماندگان بهره برد.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: توجه به توانمندی زنان فرهیخته در حل بحران ها و در نظر گرفتن آنها در برنامه‌ریزی برای کاهش آسیب های ناشی از حوادثی چون زلزله و سیل و به خصوص در حوادث اسفناک اخیر، می تواند در حوزه‌های مختلف فرهنگی، عاطفی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... تأثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه می توان نقش و جایگاه مدیریت زنان در جمعیت را با اعمال روش‌هایی چون بالابردن مهارت‌ها در مثبت نگری، تصمیم گیری و مهارت حفظ دین و اعتقادات افزایش داد، گفت: از آنجا که نوع نگرش افراد حادثه دیده به زندگی آینده و پیرامون خود، در کیفیت رفتار آنها تأثیر فراوانی دارد و نشاط و شادابی از دست رفته مصیبت دیدگان را از این طریق می توان تا حدودی برگرداند، اگر بتوانیم مهارت مثبت نگری را در آسیب‌دیدگان تقویت کنیم در این صورت آنها  از آینده ترس و بیم ندارند و با خوشبینی به آینده امیدوار شده و در شرایط سخت دست از فکر و تلاش برنمی دارند. می توانند ارتباط صمیمی با دیگران برقرار کرده و پرتلاش و پرتحرک و پرانگیزه شوند؛ به هر حال باید تلقی خوب داشتن از حوادثی چون سیل و زلزله را به آنان بیاموزیم.

سلیمی با اشاره به اینکه یکی از مهارت هایی که در شرایط بحرانی باید به حادثه دیدگان آموزش داده شود، تقویت توان تصمیم گیری است، افزود: باید به آنها کمک شود تا برای حل مسائل و مشکلات عدیده ناشی از شرایط جدید زندگی بتوانند از روی مطالعه و تفکر و نهایتا با مشورت، بهترین تصمیم را بگیرند؛ چرا که بسیاری از ناهنجاری‌ها و معضلات بعد از حوادث، ناشی از تصمیم های آنی و بدون تأمل و مشورت خواهد بود که شاید عواقب آن هم غیر قابل جبران باشد.

وی به مهارت حفظ دین و اعتقادات با همراهی زنان اشاره کرد و گفت: همه اذعان دارند که باورها و رفتارهای متعالی مذهبی همچون نماز، عفاف و حجاب، صداقت و دوستی، حلم و شکیبایی، خوش خلقی و گشاده رویی می تواند تأمین کننده آرامش روان و زمینه ساز شکوفایی شخصیت، رویش خلاقیت ها، نوآوری و بروز و ظهور جلوه هایی از زندگی عاقلانه و خردمندانه در میان بازماندگان حادثه زلزله باشد.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی