جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ، 21 فروردین 1399

سازماندهی ۳۱ واحد مراقبت بهداشتی برای خدمات‌رسانی در حوادث

 Bhcu

سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر، از سازماندهی ۳۱ واحد مراقبت‌های پایه بهداشتی (Basic Health Care Unit) در کشور به منظور ارائه خدمات بهداشت و درمان اولیه در حوادث و سوانح خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ بهمن سبحانی با اعلام این خبر افزود: خدمات بهداشتی درمانی هلال احمر از سوی واحدهای مراقبت های پایه بهداشتی این جمعیت و پس از وقوع حوادث و سوانح در مناطق آسیب دیده و متأثر از آنها ارائه می شود.

وی توضیح داد: این واحدها، خدماتی از قبیل بهداشت روان، بهداشت مادر و کودک، خدمات درمان سرپایی و خدمات بهداشت محیط را به افراد بازمانده ارائه می دهند.

سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر افزود: این واحدهای بهداشتی در صدد هستند با ثبت و پایش بیماری ها، قبل از شیوع بیماری های عفونی از گسترش آنها جلوگیری کنند.

سبحانی گفت: هدف از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی از سوی گروه های مراقبت های پایه بهداشتی این است که این گروه ها تا زمان استقرار واحدهای درمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بازگشت وضع اضطراری پیچیده به وضع اضطراری عادی، در منطقه آسیب دیده به ارائه خدمات یاد شده بپردازند.

وی افزود: واحد مراقبت‌های پایه بهداشتی در حقیقت واحدی است که نسبت به ارائه خدمات درمانی سرپایی در استان‌های مختلف کشور اقدام می‌کند. ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی به مجروحان و مصدومان از دیگر وظایف تعریف شده برای واحدهای مراقبت‌های بهداشتی جمعیت هلال احمر کشور است.

سبحانی گفت: پس از وقوع زلزله بم در سال ۸۲ جمعیت هلال احمر زیرساخت های ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی را در جریان حوادث و سوانح آغاز کرد و در ۱۶ سالی که از آن زلزله ویرانگر و مخرب می گذرد، خوشبختانه توانسته به جایگاه نسبتا مناسبی در این رابطه دسترسی داشته باشد به طوری که اکنون ۳۱ استان کشور واحدهای اضطراری ارائه خدمات بهداشتی و درمانی پایه (بی.اچ.سی.یو - B.H.C.U) دارند.

 سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر اضافه کرد: این تیم های ۱۵ نفره مراقبت‌های بهداشتی شامل یک نفر پزشک، پرستار، مسئول بهداشت‌ روان، ‌مسئول بهداشت محیط، متخصص تغذیه، مامایی، امدادگر، تکنسین دارویی، کارشناس ارتباطات و مسئول راه‌اندازی تجهیزات است.

جمعیت هلال احمر با سابقه ای بیش از ۹۰ سال در خدمت رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تاسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انسان دوستانه و اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده و اکنون دارای ۱۴ مرکز درمانی فعال در ۱۴ کشور دنیا است.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی