جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

جمعه ، 22 فروردین 1399

سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر خبر داد: ارائه خدمات درمانی در ۲۰۵ واحد توانبخشی

 Tavanbakhshi

 سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر گفت: هم اکنون ۲۰۵ واحد توانبخشی برای ارائه خدمات توانبخشی در سراسر کشور دایر است و ۵۳۰ نیروی متخصص در این مراکز مشغول فعالیت هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از ایرنا، بهمن سبحانی با اعلام این خبر افزود: خدمات توانبخشی هلال احمر با قیمت تمام شده به بیماران و مراجعه کنندگان ارائه می شود و سودی از بیماران بابت ارائه خدمت درمانی متنوع از سوی هلال احمر دریافت نمی شود.

وی گفت: این معاونت را می توان از نظر حجم، تنوع و اهمیت نوع ارائه خدمات به افراد مختلف و وسعت برنامه‌ها از مهمترین بخش‌های ستادی و اجرایی جمعیت هلال احمر در زمینه وظایف و مأموریت های این جمعیت در حوزه های مختلف بهداشتی، درمانی و توانبخشی در شرایط عادی و اضطراری، ارائه خدمات پزشکی در داخل و خارج از کشور و همچنین ارائه خدمات دارویی از طریق واحدهای فعال بهداشتی، دارویی، درمانی و توانبخشی خدمات اثربخش قلمداد کرد.

سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر افزود: خدمات توانبخشی این معاونت در بخش های مختلف ارتوپدی فنی، فیزیوتراپی، آب درمانی، حرکات اصلاحی، ایزوکینتیک، گفتاردرمانی، کار درمانی، بینایی سنجی، توانبخشی ضایعات اعصاب مرکزی، شنوایی شناسی و نظایر آن به آسیب دیدگان ناشی از حوادث، معلولان و افراد ناتوان و کم برخوردار ارائه می شود.

وی گفت: در زمان حاضر و با بهره‌گیری از همه ظرفیت ها توانسته‌ایم با انجام برنامه‌ریزی‌های منسجم، گسترده و جامع، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی را به افراد آسیب پذیر و آسیب دیده جوامع در موقع عادی و اضطراری در داخل و خارج از کشور ارائه کنیم.

سبحانی اظهار کرد: هم اکنون بیماران سیستم عصبی و حرکتی نورولوژیک، پاراپلژیک و تتراپلژیک، پارکینسون و ام اس و نظایر در حال استفاده از تجهیزات توانبخشی فیزیکی در مرکز جامع توانبخشی جمعیت هلال احمر و خدمات ارائه شده مرکز جامع توانبخشی این جمعیت هستند. دستگاه های لوکواستیشن (Lokostation) جهت اصلاح و بازآموزی راه رفتن در بیمارانی که دچار اختلال در ثبات تنه و لگن هستند، اسپاکپسول (SpaCapsule) برای ارائه ماساژ خشک توسط آب به منظور رفع درد و اسپاسم عضلانی، گیگر ام دی (Giger MD)  برای ایجاد هماهنگی حرکتی در بیمارانی که توان عملکرد حرکتی صحیح در اندام های خود در حالت نشسته ندارند، از دیگر دستگاه های مورد استفاده بیماران در مراکز توانبخشی هلال احمر برای خدمات رسانی بیشتر به آنان است.

به گفته وی همچنین دستگاه های بانجی واکر (Bungee Walker) واکری منحصر به فرد برای تامین حداکثر حمایت در بیمارانی که مبتلا به اختلالات تعادلی هستند از جمله دیگر دستگاه هایی است که بیماران می توانند از آنها برای بهبود بیماری خود استفاده کنند. برخی از این تجهیزات از جمله دستگاه لوکواستیشن که در شبیه‌سازی راه رفتن در بیماران ضایعات نخاعی به‌کار می رود، در ارائه خدمت به بیماران استفاده می‌شود.

سرپرست معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر درباره اهداف این معاونت در حوزه بهداشت و درمان نیز گفت: کاهش مرگ و میر و بیماری در جوامع آسیب دیده با ایجاد واحدهای سیار ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در شرایط خاص و اضطراری شامل واحد مراقبت های پایه بهداشتی، بیمارستانی استقرار سریع و بیمارستان مرجع در مناطق مختلف کشور بر اساس آمایش از دیگر اقدامات این معاونت در پاسخگویی به سوانح بوده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی بخش توانمندسازی مغز، روان و ذهن در مرکز جامع توانبخشی جمعیت هلال احمر در تهران از درمان بیماری ‌های مغز و اعصاب (سکته‌ مغزی، ام‌اس، پارکینسون و آلزایمر)، اختلالات مغزی -رشدی (اوتیسم، ADHD، نقص‌توجه، بیش‌فعالی و اختلال یادگیری)، سنجش جامع اختلالات روانشناختی و رفتاری، اختلالات روانشناختی (اضطراب، افسردگی، وسواس و نظایر آن)، درمان‌ های نوروسایکولوژیک هراس و انواع فوبیا، تقویت درک شنیداری و افزایش سرعت عکس‌العمل، مشاوره، تشخیص ‌و درمان روانشناسی (خانواده، کودک، تحصیلی و شغلی) خبر داد و گفت: این خدمات همگی با بالاترین ضریب دقت و کیفیت و با مناسب‌ترین قیمت در این مرکز جامع توانبخشی به بیماران ارائه می شود.

سبحانی در پاسخ به این سوال که در کلینیک های توابخشی مکانیکی چه خدماتی به مراجعه کنندگان ارائه می‌شود، گفت: از ۶۹ سال قبل تاکنون ساخت ارتز و پروتز از وظایف اصلی جمعیت هلال احمر در ایران بوده است که هم اکنون نیز این معاونت در بخش توانبخشی مکانیکی دارای کلینیک های ارتز-(کارگاه های اسپیلنت ساخت انواع اسپیلنت های اندام های فوقانی و تحتانی)، کارگاه ستون فقرات (ساخت انواع بریس های ستون فقرات از جمله میلواکی، تمام تنه و نظایر آن)، کارگاه بریس (ساخت انواع بریس بلند و کوتاه اندام تحتانی)، کلینیک کفش طبی (ساخت انواع کفش، صندل وکفی طبی و ساخت انواع پروتز های پنجه و پروتز چوپارت)، کلینیک پروتز (ساخت انواع پروتزهای کانادین، بالای زانو، پروتز اندواسکلتالو اگزواسکلتال) است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر کانون ارائه دهنده خدمات توانبخشی در کشور است، اظهار کرد: نسبت قیمت های ما در ارائه خدمات توانبخشی یک چهارم بخش خصوصی است و بخش بسیاری از خدمات ما با تخفیف بالا و حتی در بعضی شرایط به صورت رایگان ارائه می شود. بنابراین تمام تلاش ما پوشش فراگیر ارائه بهترین خدمات با ارزانترین قیمت برای افرادی که آسیب پذیر و کم برخوردار است.

 

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی