مدیرعامل هلال‌احمر کرمان تاکید کرد: کاهش خسارات و تلفات حوادث با ارتقای آمادگی مردم در برابر مخاطرات

 06

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان در مراسم پیمایش کویرنوردی مربیان امدادونجات در شهداد گفت: آماده شدن دستگاه ها، آماده شدن مردم است.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کرمان؛ رضا فلاح در مراسم پیمایش کویرنوردی مربیان جمعیت هلال احمر گفت: زلزله بم با ۶۲ هزار کشته و مجروح پس از ۱۶ سال هنوز در ذهن ها باقی و فراموش نشدنی است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر پس از دو ساعت از وقوع زمین لرزه وارد بم شد و 157 نفر را در ساعات اولیه نجات دادند، افزود: در این حادثه تلخ ۷۰ درصد از شهر بم به شکل کامل از بین رفت.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: با توسعه پایگاه ها و سایر بخش های جمعیت هلال احمر، برند این نهاد مردمی و بین المللی شناخته تر و این مجموعه پویا تر شده است.

آماده شدن دستگاه ها، آماده شدن مردم است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان در ادامه به اهمیت آماده شدن دستگاه های مسئول در راستای آمادگی مردم افزود: آموزش مردم و آماده شدن آنها بر این موضوع اهمیت دارد و دارای اولویت است. در زمان حادثه، نخستین کسانی که در صحنه حاضر می شوند، نزدیکان و اطرافیان به آن صحنه و حادثه هستند، و قطعا لحظات و دقایق نخست پس از حادثه بسیار مهم است.

 فلاح گفت: در بسیاری از حوادث، به خصوص زلزله، آسیب های وارد شده به افراد یا حتی مرگ به دلیل رفتار اشتباه و غیراصولی آن ها در فرار و پناه گیری است. یک فرد آموزش دیده، نه تنها برای زمان زلزله، بلکه برای بعد از آن و حتی برای پیش از آن هم برنامه دارد و آماده است.

تکلیف هلال احمر در حوزه آموزش

فلاح به ارائه آموزش های همگانی به عنوان وظیفه قانونی جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: طرح های جدی و هدفمند برای مطبوعات، رسانه ها، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در حال اجرا است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه در قالب برگزاری دوره های آموزش های همگانی با دستگاه های اجرایی در سطح استان افزود: طرح دادرس یکی از موفق ترین طرح های آموزشی جمعیت هلال احمر است.

 

کلمات کلیدی