واریز 100 میلیارد تومان کمک مردمی به حساب هلال احمر تا روز شنبه

 Cover

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اعلام واریز 100 میلیارد تومان کمک‌های مردمی به حساب جمعیت تا صبح امروز اعلام کرد: مقرر شده است تا به 70 خانواده که بر اساس گزارش پزشکی قانونی در سیل اخیر کشور داغدار شده و عضوی از خانواده خود را از دست داده‌اند، 10 میلیون تومان (به هر خانواده) پرداخت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال‌احمر، دکتر علی اصغر پیوندی در جمع خبرنگاران با تشریح جزئیات خدمات امدادی هلال احمر در سیل های اخیر کشور اظهار کرد: مردم نوعدوست کشورمان تا صبح امروز برای هموطنان خود 100 میلیارد تومان به حساب هلال‌احمر واریز کردند که ضمن تقدیر و تشکر از این همکاری باید گفت که انتظار می‌رود تا مردم همراه و نوعدوست کشورمان بیش از این به یاری هموطنان خود بشتابند تا بتوانیم بار کوچکی از مشکلات بسیار آسیب‌دیدگان را از دوش آنها برداریم.

کمک های مردمی به شکل نقدی در اختیار سیل زدگان قرار می گیرد

وی با تاکید بر اینکه تمامی کمک های مردمی تا ریال آخر آن به صورت نقدی و با توجه به ارزیابی بنیاد مسکن و سایر نهادها و هلال احمر میان خانواده های آسیب دیده از سیل توزیع خواهد شد، خاطرنشان کرد: تجربه زلزله کرمانشاه که در آن تمام کمک های مردمی با سود آن میان آسیب دیدگان توزیع شد، نشان داد که با توجه به تفاوت نیازهای مردم آسیب دیده بهتر است تا کمک های مردمی به صورت نقدی در اختیار آنها قرار گیرد و بر این اساس  به محض بهبود اوضاع و پایان عملیات امدادرسانی با هماهنگی سایر نهادها و اعلام شفاف جزئیات؛ کمک های نقدی مردمی در میان آسیب دیدگان از سیل اخیر کشور توزیع خواهد شد.

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین با اعلام اینکه مجموع ارزش کمک های غیرنقدی جمع آوری شده 30 میلیارد تومان بوده است، درباره میزان کمک های خارجی تاکید کرد: کمک های خارجی از سوی نهادهایی چون اتحادیه اروپا، فدراسیون و ... اعلام شده، اما به علت بسته بودن سوئیفت‌ها متاسفانه تا این لحظه یک دلار یا یارو به هلال احمر ایران واصل نشده است اما کمک‌های غیرنقدی خارجی دریافت شده است.

به گفته وی هلال احمر ایران در نامه ای به فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر درخواست کرده است تا راهکاری در نظر بگیرد تا کمک های مردمی سایر کشورها و نهادهای بین المللی و جمعیت های ملی بدون هیچ مشکلی در اختیار هلال احمر ایران قرار گیرد چراکه موضوع کمک به سیل زدگان کاملا مردمی و بشردوستانه بوده و تحریم ها نباید به مردم آسیب دیده، ضرری برساند و لذا ضروری است تا راه کمک به مردم سیل زده ایران، تسهیل شود.

دکتر پیوندی همچنین با تقدیر از مردم عزیز ایران و تمامی کسانی که همراه و همگام آسیب دیدگان سیل بوده اند، گفت: باید از همه مردم ایران و به خصوص آنها که همراه و همگام هلال احمر بوده و کمک های خود را به سیل زدگان اهدا کردند به خصوص ورزشکاران، هنرمندان، بازیگران و تمام سلبریتی‌ها تقدیر و تشکر خاص کرد.

امدادرسانی به 445 هزار تن و اسکان اضطراری 227 هزار نفر در سیل کشور

وی با اشاره به امدادرسانی به 445 هزار تن از هموطنان در سیل اخیر، گفت: 227 هزار تن نیز از خدمات اسکان اضطراری بهره بردند که 100 هزار تن آنها در خوزستان با توجه به شرایط خاص استان بوده و 40 هزار چادر نیز میان سیل زدگان توزیع شده است.

هزینه 126 میلیاردی هلال احمر در سیل کشور از محل منابع و ذخایر داخلی

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه با اشاره به هزینه خدمات و اقلام زیستی و بهداشتی ارائه شده در مناطق سیل زده کشور گفت: تا صبح امروز، 126 میلیارد تومان از منابع داخلی هلال احمر که از محل اعتبارات داخلی و دولتی و همچنین ذخایر انبارهای امدادی هلال احمر بوده، در مناطق سیل زده هزینه شده است.

دکتر پیوندی با تاکید بر اینکه توزیع کمک های مردمی با حضور افراد صاحب صلاحیت انجام خواهد شد، افزود: این شیوه توزیع، شفافیت عملکرد و میزان اعتمادی را که مردم به هلال احمر دارند ارتقا می دهد.

وی به اثرات مثبت و منفی سیل اخیر در کشور نیز اشاره و عنوان کرد: از دست دادن جان یک انسان هم بسیار دردناک و رنجبار است اما با توجه به گستردگی و حجم سیل، فوت تنها 70 شهروند در کشور بر اثر این حادثه مهیب، نشانگر عملکرد مناسب تمام تیم های امدادی، پشتیبانی و هشدار و امداد و نجات سریع بوده است.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه ما قبل از وقوع سیل براساس پیش بینی های هواشناسی، اقلام امدادی و زیستی را در انبارهای استان های در معرض سیل و استان های معین دپو کرده بودیم، اذعان کرد: تقویت انبارهای امدادی در لحظات اولیه وقوع سیل در کشور، کمک زیادی به ما کرد و اعزام نیروها و اقلام امدادی از استان های معین باعث شد ما در منطقه اشراف بالایی داشته باشیم و امدادرسانی ها به سرعت انجام شود.

دکتر پیوندی، دیگر نکته مثبت در مدیریت سیل کشور را، همدلی و انسجام تمامی دستگاه های دخیل در مدیریت بحران کشور دانست و خاطرنشان کرد: تغذیه، درمان و اسکان اضطراری آسیب دیدگان با هماهنگی آموزش و پرورش و دیگر نهادها در مدارس، مساجد و ...با سرعت انجام شد. در کنار این هماهنگی، مشارکت گسترده مردم در سیل مهربانی موجب می شود هلال احمر بتواند حمایت بیشتری از آسیب دیدگان که بعضا تمام خانه و وسایل زندگی خود را ازدست داده اند، داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی بی نظمی هایی که بعضا در روزهای نخست حادثه سیل در برخی نقاط به وجود آمده بود، اظهار کرد: در روزهای نخست پس از هر حادثه، التهابات و حساسیت های خاصی بروز می کند، برهمین اساس در برخی شهرستانها شاهد بی نظمی هایی در روزهای نخست پس از حادثه بودیم که با توجه به تب حادثه، چنین مسائلی دور از انتظار نیست اما با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی مشکلات برطرف شد و نظم و آرامش به مناطق حادثه دیده بازگشت.

اجرای طرح های نوروزی هلال احمر در دو بخش امداد و نجات و ایمنی و سلامت مسافران نوروزی

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه به اجرای طرح های امداد و نجات و ایمنی و سلامت مسافران نوروزی اشاره کرد و گفت: از روز 25 اسفند 97 تا روز 17 فروردین جاری این دو طرح در سراسر کشور به اجرا درآمد که در طرح امداد و نجات نوروزی 1400 پایگاه ثابت و موقت با استقرار 5500 امدادگر در سراسر کشور در حوادث احتمالی از قیبل سیل، برف و کولاک و ... خدمات لازم را به مردم ارائه دادند.

دکتر پیوندی با بیان اینکه هدف هلال احمر از اجرای طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، فرهنگ سازی از طریق برپایی خیمه های نماز، فضاهای دوستدار کودک، اجرای پویش بهرفت و ... است افزود: بیش از 10 هزار جوان هلال احمری در ایام نوروز با استقرار در حدود 1200 پایگاه و همچنین حضور در مکان های پرتردد در قالب تیم های سحاب، خدمات شایسته ای را به مسافران نوروزی ارائه کردند.

رئیس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: بنا بر اعلام پلیس راهور،  تلفات حوادث جاده ای در نوروز امسال 37 درصد کاهش یافته که امیدواریم با تلاش های تمام دستگاه های خدمات رسان و همکاری مردم، هر سال از میزان حوادث و تلفات جاده ای کاسته شود.

کلمات کلیدی