وظایف محول شده به هلال احمر در ماده ۱۴ با منابع مالی همخوانی ندارد

رئیس جمعیت هلال احمر در برنامه نقد روز شبکه فرهنگ رادیو، درباره موضوعات مختلف این نهاد داوطلبانه از جمله دستورات رئیس جمهوری برای فعال کردن اردوگاه‌های جوانان و شارژ انبارهای امدادی، با مردم صحبت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر کریم همتی در این گفت‌وگوی زنده رادیویی، درباره خدمات جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر بزرگترین سازمان غیردولتی کشور است، نزدیک یک قرن است که به مردم خدمات می رساند، یکی از وظایفی که این جمعیت دارد حوزه های اجتماعی است که بیشتر در کرونا در کنار مردم بود، بخش اصلی کارهای هلال احمر با محوریت داوطلبان است، جمعیت هلال احمر در بخش درمانی هم به پانزده کشور دنیا خدمات بشر دوستانه ارائه می دهد.
دکترهمتی درباره ظرفیت وزارت آموزش و پرورش گفت: "بخش عمده ای از جوانان ما در کشور در آموزش پرورش و مدارس حضور دارند، جمعیتی بالغ بر 15 میلیون نفر در مدارس در حال تحصیل هستند، به همین منظور با همکاری وزارت آموزش و پرورش، آموزش را در این بخش به‌طور ویژه ادامه خواهیم داد.
وی با اشاره به ظرفیت اردوگاه های هلال احمر برای آموزش و فرهنگ سازی، تصریح کرد: اردوگاه‌های هلال احمر، مکانی برای آموزش زندگی با هم و آموزش های اجتماعی برای مدیریت بحران هستند. رئیس جمهوری برای فعال کردن اردوگاه ها دستور ویژه ای صادر کرده بود تا آنها را مجددا فعال کنیم و از ظرفیت اردوگاه ها استفاده کنیم.
رئیس جمعیت هلال احمر در باره موجودی انبارهای هلال احمر نیز گفت: بعد از زمین لرزه‌ای که مدتی قبل شهرستان دماوند را لرزاند، رئیس جمهوری به صورت ویژه درخواست رسیدگی به انبارهای جمعیت را صادر کرد، بعد از دستور رئیس جمهوری بلافاصله 4 انبار بزرگ تهران و 2 انبار پشتیبان را در البرز مورد بررسی قرار دادیم، واقعاً آن زمان شرایط انبار خوب نبود، در حوزه اقلام شانزده‌گانه امدادی که شامل چادر، پتو، موکت ودیگر وسایل امداد بود وضع خوبی نداشتیم، قاعده انبارها به این صورت است که حداقل به اندازه 2 درصد از جمعیت منطقه اقلام امدادی در انبار موجود باشد که در آن زمان به علت حوادث پشت سر هم مانند زلزله و سیل در چند سال گذشته به کمتر از 9 دهم درصد رسیده بود. بعد از دستور رئیس جمهوری خرید برای انبار ها انجام شد و امروز در آمادگی 45 درصدی هستیم و در ماه آینده خرید این اقلام کامل خواهد شد.
دکترهمتی درباره امدادرسانی هوایی و تجهیزات امداد هوایی گفت: جمعیت هلال احمر، بعد از نیروهای مسلح بزرگترین ناوگان هلیکوپتری را در کشور دارد، این ناوگان در برخی از دستگاه ها نیاز به به‌روز‌شدن داشت که 3 فروند از آنها تعمیر شد تا در امداد رسانی هوایی بتوانیم کمک حال مردم باشیم. در خصوص خودروهای جمعیت هلال احمر هم دولت مجوز واردات 900 دستگاه خودرو را به جمعیت هلال احمر داد که تا آخر سال 50 دستگاه خریداری خواهد شد.
دکترهمتی وضعیت فعلی انبارها و ناوگان هوایی و وضعیت خودروها را خوب توصیف کرد و گفت: وضعیت فعلی اقلام شانزده‎گانه موجود در انبارها، همچنین تجهیزات امداد هوایی و جاده ای در شرایط خوبی قرار دارد اما هنوز ایده‌آل نیست.
رئیس جمعیت هلال احمر در این برنامه زنده رادیویی در خصوص وظایف تکلیف شده به این جمعیت افزود: "در ماده 14 قانون مدیریت بحران تکالیف هلال احمر 2 برابر شده اما منابع و بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته نشده است، از طرف دیگر در ماده 17 ‌قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران عنوان شده که درآمد‌هایی مانند اخذ یک درصد قیمت هر بلیط هواپیما و کشتی که تا کنون پرداخت نشده یا 42 درصد از درآمد حاصل از حق‌الثبت اسناد رسمی و ... به حساب جمعیت واریز شود، اما در شرایط فعلی منابع مالی جمعیت از این ماده به خاطر شرایط حاکم بر کشور تحت تاثیر قرار گرفته است. ما در اصلاح اساسنامه باید به دنبال منابع پایدار باشیم و امیدوارم دوستان ما در خزانه و سازمان برنامه و بودجه به ما کمک کنند.
سمیه زرچینی
تهیه کننده:

سمیه زرچینی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *