جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

شنبه ، 17 خرداد 1399

چرخ این کارگاه به مدد داوطلبان می‌چرخد

سال‌ها است چراغ بنیاد خیریه خود را با فعالیت در زمینه کودکان کار و خیابان روشن نگه داشته‌اند. اما این روزها که کرونا همه فعالیت‌هایشان را تحت تاثیر قرار داده داوطلبان «بنیاد خیریه سپاس لحظه حال» دست به دست هلال احمر داده‌اند و به تولید ماسک و گان و ضد عفونی کردن معابر و مراکز مختلف می‌پردازند.

مرضیه موسوی،روابط عمومی جمعیت هلال احمر: 16 روزی است که میز و نیمکت‌ها از کلاس‌های آموزشی بنیاد خیریه «سپاس لحظه حال» بیرون رفته‌اند و جای خود را به چرخ‌های خیاطی و وسایل کارگاه تولید ماسک داده‌اند. داوطلبان این خیریه هر روز از گوشه و کنار شهر خودشان را به کارگاه می‌رسانند تا در رساندن لباس ایزوله و ماسک و شیلد به دست پزشکان و پرستاران سهمی داشته باشند.

«علیرضا عباسی» مدیر عامل بنیاد خیریه سپاس لحظه حال می‌گوید :«برای جلوگیری از شیوع کرونا کلاس‌های مختلفی که در موسسه برگزار می‌شد موقتا لغو شدند. برای اینکه از فضای این کلاس‌ها و ظرفیت داوطلبان موسسه در این روزها استفاده کنیم، تصمیم گرفتیم در فضای این کلاس‌ها کارگاه‌های تولید ماسک و گان و شیلد دایر کنیم. میز و نیمکت‌ها از کلاس‌ها بیرون برده شد و به جای آن چرخ‌های خیاطی و تجهیزات مورد نیاز برای دوخت گان و تولید ماسک تهیه شد. داوطلبان برای دوخت ماسک‌ها و گان و شیلد آموزش لازم را دیدند و کار آغاز شد. در حال حاضر روزانه 3500 ماسک و 500 گان در این کارگاه تولید می‌شود. تولیدات کارگاه برای استریل شدن به مرکز هسته‌ای فرستاده می‌شوند تا بعد از تاباندن اشعه گاما و بسته بندی به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها ارسال شوند.» بخشی از این تولیدات به بیمارستان شهدای تجریش و بیمارستان قلب تهران ارسال می‌شوند و بخشی دیگر در اختیار هلال احمر قرار می‌گیرند تا به بیماران خاص استان‌های محروم برسند.

عباسی می‌گوید :«هلال احمر به دلیل اشراف به وضعیت روستاها و استان‌های محروم، در زمینه توزیع کمک‌ها و فعالیت‌های داوطلبانه راهنمای خوبی برای خیریه‌ها و انجمن‌های مردم نهاد است. در زمینه توزیع این تولیدات هم ما با اعتمادی که به هلال احمر داریم آن‌ها را به جمعیت می‌سپاریم تا در رساندن آن به افراد نیازمند به ما کمک کنند. بخشی از تولیدات این کارگاه به دست بیماران خاص استان‌هایی مثل ایلام و خراسان جنوبی و دیگر استان‌ها می‌رسد. افراد دیالیزی، مبتلایان به سرطان و دیگر بیماری‌های خاص از جمله افرادی هستند که این ماسک‌ها به کمک هلال احمر به دستشان می‌رسد.»

ضدعفونی کردن مراکز خاص

روزانه حدود 80 تا 100 داوطلب در کارگاه‌های خیریه سپاس لحظه حال مشغول دوخت و تولید ماسک و گان و لباس ایزوله هستند. «سمیه جوزایی» از داوطلبان موسسه که این روزها سرپرستی کارگاه را بر عهده دارد می‌گوید :«داوطلبان در کارگاه‌های دوخت ماسک و گان و شیلد در دو شیفت مشغول تولید هستند. برخی از داوطلبان هم در هر دو شیفت در اینجا حضور دارند. فضای عمومی کارگاه قبل از آغاز هر شیفت ضد عفونی می‌شود و افراد در زمان ورود به کارگاه کاملا ضد عفونی می‌شوند. تولیدات کارگاه هم به مراکز هسته‌ای ارسال می‌شوند تا با استفاده از اشعه گاما استریل شوند.»

علاوه بر تولید ماسک و لباس ایزوله و گان و شیلد، گروهی از داوطلبان این خیریه به ضد عفونی کردن معابر و  مراکز خاص هم مشغول هستند.

«علیرضا عباسی» رییس هیات مدیره بنیاد خیریه سپاس لحظه حال می‌گوید :«یکی از کارهای داوطلبان ما در زمینه مقابله با کرونا، ضد عفونی کردن معابر بود. به دلیل دقتی که داوطلبان ما در این زمینه داشتند طبق تفاهم نامه‌ای با بهزیستی قرار بر این شد تا داوطلبان ما کلیه مراکز وابسته به سازمان بهزیستی را به صورت روزانه ضد عفونی کنند. از طرفی گروه‌های مختلفی در شهر به ضد عفونی کردن معابر مشغول هستند و برای جلوگیری از کارهای موازی و هدر رفت منابع، تصمیم گرفتیم تا به ضد عفونی کردن مراکز خاص کمک کنیم. شیرخوارگاه‌ها، مراکز اورژانس اجتماعی، مراکز نگهداری از سالمندان، نقاهتگاه‌ها و ... هر دو روز یک بار توسط گروهی از داوطلبان ضد عفونی می‌شوند.»

مشارکت در تهیه و توزیع اقلام بهداشتی برای نیازمندان و گروه‌های پر خطر از دیگر فعالیت‌های داوطلبانه این خیریه است که با همراهی هلال احمر انجام می‌‌شود.

مرضیه موسوی
تهیه کننده:

مرضیه موسوی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *