جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

شنبه ، 16 فروردین 1399

کارگاه آموزشی بازپیوند خانواده با همکاری کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ

 Kargah Amoozeshi

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر گفت: کارگاه آموزشی بازپیوند خانواده با همکاری کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، محمد نصیری در افتتاحیه کارگاه آموزشی بازپیوند خانواده که از 27 تا  28 بهمن برگزار می‌شود، با بیان این‌که آموزش و توانمندسازی کارکنان یکی از اهداف کلی سازمان است، افزود: امسال همزمان با اربعین حسینی،  طرح بازپیوند خانواده برای نخستین بار از سوی این سازمان در عراق اجرا و خدمات مطلوبی به زائران مهجور و ناتوان در خصوص بازگشت به کشور ارائه شد.

وی با تاکید بر فعالیت های تخصصی سازمان داوطلبان و نیاز کارشناسان به دوره های بازآموزی و کارگاه‌های آموزشی، افزود: با توجه به نیازسنجی، لزوم آشنایی بیشتر کارشناسان با تکنیک‌های نوین و نیز بهبود خدمات کاملاً ضروری است و از سویی تغییرات اقلیمی و افزایش شمار بروز حوادث طبیعی،  آشنایی بیشتر با مدیریت افراد در تجمعات انبوه همچون مراسم اربعین حسینی که به طور تقریبی 20 میلیون نفر از 70 کشور دنیا در آن حضور دارند، از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر ابراز امیدواری کرد تا برگزاری چنین کارگاه‌هایی، سال آینده منجر به اجرای طرح بازپیوند خانواده به صورت علمی تر و مطلوب تر شود  و این فرآیند بزرگ عملیاتی به عنوان الگویی مناسب و متناسب با زیست، بوم و فرهنگ کشور مطرح شود.

دیکا دولیچ، هماهنگ کننده امور حمایتی کمیته بین المللی صلیب سرخ با اشاره به همکاری بسیار خوب جمعیت هلال احمر ایران با کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ ، گفت: امیدوارم شرکت کنندگان در این دوره به صورت علمی با ابزارها و فرم های بازپیوند خانواده و جست‌وجوی مفقودین بیشتر آشنا شوند.

منصوره باقری، مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر نیز به معرفی نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ، ماموریت‌های کمیته  بین‌المللی ، فدراسیون بین‌المللی جمعیت های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر و نیز تعهدات نهضت در ارائه خدمات بازپیوند خانواده  پرداخت.

در این کارگاه دو روزه مباحثی چون بازپیوند خانواده در زمان درگیری، بلایا و مهاجرت، آشنایی با ابزارها و فرم های بازپیوند خانواده، ردیابی از طریق چهره، درخواست جست‌وجو، فرم مفقودین، پیام خانوادگی، سلامت، اظهار بازداشت، ثبت نام کودکان بدون همراه، درخواست بازپیوند خانواده ، توافقنامه به علاوه بازخوانی تجربه های واحد جست‌وجو در جنگ ایران و عراق و زلزله بم از سوی اساتید و متخصصان  اداره جست‌وجو و بازپیوند خانواده جمعیت هلال‌احمر و کمیته بین المللی صلیب سرخ ارائه می شود.

 

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی