جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ، 21 فروردین 1399

گزارش سفر یک روزه دکتر پیوندی به استان همدان؛ از افتتاح مجتمع فرهنگی-ورزشی تا کلنگ‌زنی چهاردهمین پایگاه جاده‌ای همدان

 Hamedan

رئیس جمعیت هلال‌احمر روز گذشته در سفر به استان همدان، علاوه بر دیدار با استاندار، دو پایگاه مهم جاده‌ای در نقاط حادثه‌خیز این استان و یک مجتمع فرهنگی-ورزشی را افتتاح کرده و کلنگ پایگاه جاده‌ای جدید استان را به زمین زد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، دکتر علی‌اصغر پیوندی در این سفر ابتدا از پایگاه جاده‌ای شهید مرتضی میرزایی و پایگاه پشتیبانی استان همدان بازدید و پس از ورود به همدان با سید سعید شاهرخی، استاندار همدان دیدار کرد.

شاهرخی، استاندار همدان در این دیدار به ظرفیت‌های مختلف این استان از جمله ظرفیت پشتیبانی استان‌های همجوار در حوادث اشاره کرد و گفت: این استعداد در استان وجود دارد که در صورت صلاحدید برای پشتیبانی در غرب کشور حضور پیدا کند.

وی افزود: همچنین استان همدان در حوزه جوانان نیز ظرفیت‌های زیادی دارد و نزدیک به 800 نفر از جوانان استان در قالب هیات اندیشه‌ورز فعالیت می کنند. سازمان جوانان هلال‌احمر نیز باید نگاه ویژه‌ای به جوانان این استان داشته باشد. ما جوانان علاقه مند، با فرهنگ و خوش فکری داریم که می‌توان روی آنها حساب باز کرد.

 

ضرورت افزایش پایگاه‌های جاده‌ای

دکتر علی‌اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر نیز در این دیدار با بیان اینکه استان همدان به عنوان مرکز جامع پشتیبانی غرب کشور انتخاب شده و این مساله می طلبد که کمک‌های متقابل بیشتری انجام شود، گفت: هم اکنون در استان همدان 12 پایگاه امدادی داریم و این با معیار استاندارد فاصله دارد. البته در سایر استان ها هم به همین شکل است و در حال حاضر در کشور، 580 پایگاه داریم در حالی که معیار استاندارد برای کشور ما 1200 پایگاه است. در مقایسه با سایر بخش های کشور، استان همدان وضع چندان بدی ندارد، اما نیاز به توجه بیشتری است. ضمن اینکه ساخت پایگاه‌ها به تنهایی از عهده جمعیت هلال احمر بر نمی‌آید و خیّرین، فرمانداران و استانداران باید در این زمینه همکاری کنند. تا کنون هم اغلب پایگاه های کشور به همین صورت تجهیز شده است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در مورد ظرفیت جوانان استان، افزود: استان همدان بافت فرهنگی ویژه‌ای دارد و انتظار می‌رود جوانان و داوطلبان این استان فعالیت بیشتری داشته باشند. ایجاد نشاط و طروات و فرصت دادن به جوانان از برنامه های ویژه دولت است و استان همدان نیز در این زمینه توانمندی زیادی دارد. توجه به جوانان از تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری نیز هست و انتظار می رود در این زمینه فعالیت بیشتری انجام داد.

 به گفته دکتر پیوندی، جمعیت هلال احمر در زمینه جوانان برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام داده که متاسفانه حوادث اخیر اجرای آنها را با موانعی مواجه کرد، اما به زودی اجرای این برنامه ها از سر گرفته خواهد شد.

وی همچنین با توضیح تلاش های انجام شده در سیل های ابتدای سال، افزود: استان همدان هم درگیر سیل بود و خوشبختانه این مهم به خوبی در استان مدیریت شد. در این استان افراد خیّر و انسان های شریفی حضور دارند که همیشه به ما کمک کردند و امیدواریم با مساعدت شما از این ظرفیت هم بیش از پیش بهره ببریم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر همچنین به بارش های پاییزی و زمستانی نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس پیش بینی‌ها به نظر می رسد این بارندگی ها دست کمی از بارندگی های بهار نداشته باشد و باید آمادگی لازم را داشته باشیم تا خسارتی به مردم نرسد. هلال احمر همیشه نگاه واکنشی به حوادث داشته اما باید در زمینه پیشگیری نیز فعال تر عمل کنیم و همچنین رویکرد مطالبه گری را هم نسبت به سایر دستگاه های مسئول داشته باشیم.

 

افتتاح طرح های جدید

 رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه سفر به استان همدان، پایگاه جاده‌ای گردنه اسدآباد (یادمان شهید اردشیر قدرتی) را افتتاح کرد.

این پایگاه پیش از این در مساحت 435 متر بنا شده بود که از سال 92 توسعه آن آغاز شد و پایگاه جدید با ظرفیت بیشتر و امکان خدمت رسانی ویژه به زائران کربلا که از این مسیر تردد می کنند؛ در مساحت 615 متر افتتاح شد. اهمیت این پایگاه از آنجایی است که گردنه اسدآباد از نقاط پرتردد و حادثه خیز است و علاوه بر آن با توجه به عبور زائران کربلا از این منطقه در مقاطعی حجم تردد ها به صورت ویژه افزایش می یابد.

پس از افتتاح پایگاه گردنه اسد آباد، مقصد بعدی دکتر پیوندی شهرستان تویسرکان همدان بود. در این شهرستان یک مجتمع فرهنگی-ورزشی چند منظوره با متراژ 2462 متر که کار ساخت آن از سال 88 آغاز شده بود، با حضور رئیس جمعیت هلال احمر به بهره‌برداری رسید.

رئیس جمعیت هلال احمر در مراسم افتتاح این مجموعه گفت: لازم است از تلاش و کوشش همه بزرگوارانی که در ساخت این مجموعه جمعیت هلال احمر را یاری کردند، تقدیر و تشکر کنم و جای خرسندی است که پروردگار فرصت خدمتگزاری به مردم بزرگوار استان همدان و سراسر کشور اهدا کرده است.

وی افزود: جمعیت هلال احمر اگر کاری انجام می دهد به واسطه مردم است و افتخار ما این است که واسطه‌ای میان رساندن خیر از عده‌ای به عده دیگر هستیم. امیدوارم جمعیت توانسته باشد رضایت مردم را حاصل کند. همین همراهی مردم موجب شده تا امروز دو پایگاه امداد و نجات، یک مجتمع فرهنگی-ورزشی چند منظوره افتتاح شده و شاهد کلنگ زنی یک پایگاه مهم دیگر در ملایر که محل تردد و نقطه حادثه خیز است، باشیم.

وی در مورد مجتمع فرهنگی – ورزشی تویسرکان نیز گفت: این مجموعه کار ماندگاری برای جوانان و عزیزانی است که در فضای ورزش فعالیت می‌کنند. از سویی این مجموعه چند منظوره است و اگر روزی اتفاقی رخ دهد به سرعت تبدیل به پناهگاهی برای آسیب دیدگان می شود.

 

میدان دادن به جوانان بخشی از کار ما است

پیوندی در مورد توجه جمعیت هلال احمر به موضوعات فرهنگی و جوانان گفت: جمعیت هلال احمر تنها یک ارگان امدادی نیست. امداد و نجات پیشانی کار ما است، اما ما یک ارگان فرهنگی- اجتماعی هم هستیم. با توجه به این موضوع و همین طور منشور گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری، باید به جوانان نگاه ویژه‌ای داشته باشیم و میدان دادن به آنها باید بخشی از کار ما باشد. از سویی دیگر جوانان در زیر چتر هلال احمر باید بتوانند خلاقیت ها و توانمندی های خود را بروز بدهند.

 

ضربه زدن به سرمایه اجتماعی هلال، ممنوع!

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه اعتماد، اعتبار و حیثیت چیزی است که حفظ آن در جمعیت هلال احمر از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: همه ما باید برای ارتقای سرمایه اجتماعی تلاش کنیم. ممکن است اختلاف سلیقه وجود داشته باشد، اما نباید فراموش کنیم که سرمایه اجتماعی متعلق به مردم و یک اصل حاکمیتی است و ضربه زدن به آن خلاف منافع ملی است. این مجموعه با اعتبار 95 ساله به ما رسیده و باید تلاش کنیم اعتبار آن را افزایش دهیم و اعتماد مردم را بیشتر کنیم. اساس کار ما بر پایه اعتماد مردم است و حیثیتی که داریم برگرفته از همین اعتماد است. از همین رو باید مراقب کارهایمان باشیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به عملکرد هلال احمر تویسرکان گفت: این عزیزان در سیل ویرانگر که با همراهی مردم تبدیل به سیل مهربانی شد، تلاش جدی داشتند و در نذر آب نیز خوش درخشیدند. امیدوارم زحمات آنها باقیات صالحات باشد.

وی همچنین با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: امیدوارم همه ما قدردان خانواده شهدا، ایثارگران و آزادگان باشیم.

 

تمهیدات هلال احمر برای اربعین

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به نزدیک شدن ایام اربعین و سفر زائران به عتبات عالیات گفت: در این زمینه جمعیت هلال‌احمر وظیفه ذاتی برای ارائه خدمات به زائران دارد و افتخار داریم که هر سال در این ایام خدمتگزار مردم در داخل و خارج از کشور باشیم. عملیات ارائه خدمات هلال احمر در اربعین آغاز شده و با تمام توان و بضاعت و با همراهی امدادگران و داوطلبان و همکاری با سایر نهادهای اجرایی تلاش می کنیم زائران خدمات مناسب را دریافت کرده و از برکات معنوی سفر خود استفاده کافی کنند.

وی افزود: در داخل کشور پایانه‌های چهارگانه و مسیرهای پرتردد مورد توجه قرار گرفته و امروز پایگاه گردنه اسدآباد نیز به همین منظور افتتاح شد تا به زائرانی که از این مسیر تردد می کنند، خدمت رسانی بهتری انجام دهیم و در صورت حادثه احتمالی، امدادرسانی خوبی داشته باشیم.

در این مراسم از رحمت الله الوندی، رئیس شعبه سابق جمعیت هلال احمر تویسرکان که ب هتازگی بازنشسته شده است، تقدیر شد.

بهروز کارخانه‌ای، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان همدان نیز در این مراسم به ارائه گزارشی در مورد عملکرد این جمعیت در حوزه های مختلف از جمله جوانان گفت: در حال حاضر 11 هزار جوان، 16 هزار داوطلب و 280 تیم امداد و نجات در استان فعال است و عملکرد آنها منجر شده که در زمینه نوعدوستی حرف اول را بزنیم. در زلزله کرمانشاه نخستین گروهی  بودیم که در سرپل‌ذهاب حاضر شدیم و در سیل اخیر هم به مردم گلستان، کرمانشاه، لرستان و خوزستان کمک کردیم و این در حالی بود که استان همدان هم جزو استان های درگیر سیل بود.

 

تقدیر نماینده تویسرکان از هلال احمر این شهرستان

محمدمهدی مفتح، نماینده تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به عملکرد هلال احمر این شهرستان گفت: هلال احمر تویسرکان در امدادرسانی زلزله کرمانشاه و سیل ابتدای سال و سایر رخدادها، عملکرد خوبی داشته و علاوه بر آن در خدمت رسانی به نیازمندان در زمان های مختلف با تاکید بر حفظ حرمت نیازمندان تلاش های خوبی کرده است.

وی افزود: سالن چندمنظوره‌ای که امروز افتتاح شد از جنبه های مختلف قابل توجه است. این ساختمان با بهترین کیفیت مقدور و ممکن ساخته شده است و این امکان را دارد تا علاوه بر بهره برداری ورزشی، در شرایط اضطراری نیز مورد استفاده قرار گیرد. به نوعی این مجموعه در استان همدان کم نظیر است.

توانایی هلال احمر در حوادث به خوبی نشان داده شده است

وی همچنین گفت: در سال‌های اخیر شاهد رشد و گسترش فعالیت های هلال احمر بوده‌ایم و این رشد در حالی است که در مدیریت‌های قبلی کمتر شاهد حوادث سنگین بوده‌ایم و واقعا باید گفت که هلال احمر در این شرایط به خوبی خود را نشان داد.

 

افتتاح یک پایگاه دیگر در خیرآباد

دکتر پیوندی در این سفر همچنین پایگاه جاده‌ای خیرآباد (یادمان شهید جعفری‌فر) را نیز افتتاح کرد.

این پایگاه 614 متر مساحت دارد و از جمله پایگاه‌هایی بود که ساخت آن از سال ها قبل آغاز شده بود امسال به پایان رسید.

پیوندی در این باره با اظهار امیدواری نسبت به افتتاح این پایگاه و ارائه خدمات بهتر به هموطنان، افزود: استان همدان ظرفیت خوبی دارد و امیدواریم با همراهی مردم بتوانیم کارهای بزرگتری را در این استان انجام بدهیم.

مفتح، نماینده مجلس تویسرکان نیز در این زمینه گفت: احداث این پایگاه ضرورت داشت و پیش از این در این منطقه امدادگران در پایگاه موقت کانکسی مستقر بودند که خوشبختانه در حال حاضر یک پایگاه ثابت در این مکان احداث شد.

 

کلنگ‌زنی چهاردهمین پایگاه جاده‌ای همدان نقطه پایان سفر رئیس جمعیت هلال احمر

رئیس جمعیت هلال‌احمر در این سفر کلنگ چهاردهمین پایگاه جاده‌ای استان همدان را در محور ملایر – مهاباد، یکی از پرحادثه‌ترین محورهای استان، به زمین زد. این پایگاه در زمینی که توسط رضا نادری فر از خیرین اهدا شده بود، در محور ملایر-مهاباد احداث خواهد شد.

دکتر علی اصغر پیوندی در مراسم کلنگ‌زنی این پایگاه، اظهار کرد: خوشبختانه کلنگ چهاردهمین پایگاه همدان در این منطقه به زمین زده شد. امیدواریم که این کار باعث خیر و برکت شود و اگر حادثه‌ای در این منطقه رخ داد بتوانیم خدمت‌رسانی بهتری داشته باشیم. با توجه به شرایط جغرافیایی خاص استان همدان 14 پایگاه کفایت نمی کند، اما واقعیت این است که پایگاه‌ها در سراسر کشور به صورت مشارکتی و با همراهی خیّرین، مسئولان و فرمانداران انجام می شود و اگر افرادی مانند خیر اهدا کننده زمین این پایگاه کنار ما نباشند، نخواهیم توانست مشکلات را برطرف کنیم. در نهاوند و همدان و سراسر کشور اقلیم زیبا و جذابی داریم، اما این اقلیم آبستن حوادث مختلفی است و باید خود را مجهز کنیم و شرایط را برای کاهش مصدومیت ها و تلفات در صورت رخداد حادثه بکاهیم.

قول رئیس جمعیت

رئیس جمعیت هلال احمر با تقدیر از خیّر اهدا کننده زمین پایگاه گفت: از رضا نادری فر خیّر بزرگوار تشکر می کنم که با این کار باقیات صالحاتی برای خود گذاشت. ضمن اینکه وی در گذشته هم چنین کاری را برای آتش نشانی انجام داده است. این پایگاه که به کمک این عزیز کلنگ احداث آن زده شد در منطقه پرترددی قرار دارد که حوادث دلخراشی در آن رخ می دهد و با توجه به اینکه محل تردد زائران به کربلا است، امیدواریم که هر چه سریع‌تر آن را آماده کنیم و این قول را می دهم که پیش از هفته دولت سال 92 بتوانیم این پایگاه را افتتاح کنیم.

وی گفت: هلال احمر علاوه بر امداد و نجات وظایف فرهنگی و اجتماعی هم به عهده دارد که لزوم پیگیری آنها داشتن فضای فیزیکی و امکانات اولیه است، اما هلال احمر به تنهایی نمی تواند پاسخ صد درصدی به این نیازهای منطقی بدهد. اگر مردم در کنار ما نباشند به تنهایی نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. در این مسیر به کمک خیرانی چون نادری فر نیاز داریم تا بتوانیم بهتر به مردم خدمت دهیم.

وی افزود: در شهرستان ملایر انبار امدادی نداریم، این در حالی است که ملایر نزدیک ترین شهر به نهاوند است که با توجه به گسل‌های آن امکان وقوع زلزله وجود دارد. به علاوه ساختمان اداری جمعیت در این شهرستان مشکلاتی دارد که باید با کمک و همراهی دیگران بتوانیم این نواقصی که از پیش به جا مانده را با نقشه راه مشخصی برطرف کنیم.

 هلال احمر ملایر خوش درخشید

کاظمی، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: جاده ای که کلنگ این پایگاه در کنار آن به زمین خورده پرتردد و حادثه خیز است و همیشه آمار تصادفات در آن بالا بوده است. این جاده مسیر غرب کشور و راه تردد به سمت کربلا است و از همین رو احداث پایگاه در آن ضروری بود.

وی با بیان اینکه هلال احمر ملایر با امکانات محدود در سیل اخیر و زلزله کرمانشاه خوش درخشید، گفت: مردم هم نگاه مثبتی به جمعیت هلال احمر این شهرستان دارند و این نهاد مورد اعتماد آنها است که باید قدر این اعتماد را دانست. شاید انگیزه افرادی همچون خیرین نیز برای اهدای زمین همین خدماتی است که هلال احمر شهرستان ارائه می کند.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی