یکشنبه غم‌انگیز ارس؛ روایت دو: شعله کوچکی که جان می‌گیرد

دود غلیظ و سیاهی کوه‌های ارسباران را پوشانده است. بوی آتش روستاهای اطراف خداآفرین را پر کرده و هلی‌کوپترها و خودروهای امداد و آتش‌نشانی و هلال‌احمر در رفت و آمدند. 300 هکتار از جنگل‌های ارسباران طعمه آتش شده‌اند و با وجود خاموش شدن زبانه‌های آتش، هنوز بیم جان گرفتن شعله‌ای کوچک و برپا شدن آتشی تمام قد می‌رود.

هفته نامه پیام هلال در شماره 466 نوشت: امدادگران پایگاه ارس شهرستان خداآفرین یک هفته‌ای است میزبان ارگان‌های امدادی هستند که برای اطفای حریق به منطقه آمده‌اند. کفش و کوله و تجهیزات کوهنوردی خود را لحظه‌ای زمین نمی‌گذارند و برای پشتیبانی عملیات اطفای حریق آماده‌اند. از توزیع مواد غذایی و آب گرفته تا امداد مصدومانی که دچار سوختگی و تنگی نفس شده‌اند و حتی کمک به خاموش کردن آتش. آتشی که به جان جنگل‌های ارسباران افتاده مدام مهار می‌شود و دوباره شعله تازه‌ای، گوشه‌ای دیگر از جنگل آتشی بزرگ به پا می‌کند و امدادگران را راهی نقطه تازه‌ای از کوهستان و جنگل ارسباران.

پایگاه امداد ارس لحظه‌ای از رفت‌وآمد امدادگران و داوطلبان آرام نمی‌شود. بطری‌های آب معدنی و ظرف‌های غذا و وسایل کمک‌های اولیه در کوله امدادگران جا می‌گیرد تا راهی مناطق کوهستانی اطراف حریق شوند. «پناه حسن‌زاده» امدادگر و مسئول پایگاه ارس می‌گوید: «آتش‌سوزی در منطقه صعب‌العبور و کوهستانی رخ داده است و این کارامدادرسانی و همچنین اطفای حریق را با دشواری روبه‌رو کرده است. یکی از مهم‌ترین وظایف ما در این عملیات، پشتیبانی از نیروهایی است که در منطقه عملیات حضور دارند. ما برای آنها آب و غذا و تجهیزات مورد نیاز می‌بریم و اگر کسی دچار حادثه شده باشد، به او کمک می‌کنیم. برای رسیدن به برخی از نقاط باید با کوله و تجهیزاتی که به همراه می‌بریم، بیش از 5 ساعت کوهنوردی و صخره‌نوردی کنیم. متأسفانه امکان استفاده از موتورسیکلت و یا خودرو در آن محدوده نیست و همه این راه را باید با پای پیاده طی کنیم.» علاوه بر پشتیبانی عملیات و امدادرسانی، در اطفای حریق هم به کمک آتش‌نشان‌ها می‌روند: «در یکی از عملیات‌ها، تیم 120 نفره‌ای که 20 نفرشان را نیروهای هلال‌احمر تشکیل می‌دادند برای اطفای حریق اعزام شدیم و ظرف‌های 20 لیتری آب را تا محدوده حریق پیش بردیم. اما به دلیل شرایط منطقه و همچنین پراکندگی آتش، آتش‌سوزی همچنان ادامه داشت. این محدوده جنگلی بکر است و سال‌‌های طولانی است که برگ‌های درختان خزان‌زده در سطح زمین روی هم تلنبار می‌شود. ارتفاع برگ‌ها در برخی از این نقاط به بیش از یک‌متر هم می‌رسد. کافیست شعله کوچکی در میان این برگ‌های خشک روشن شود تا جنگل را به آتش بکشد. آنچه این موضوع را حساس‌تر می‌کند، وجود شعله‌های بسیار جزئی است که خاموش نشده‌اند و با وزش کوچک‌ترین بادی، دوباره می‌گیرند و همه جا را به آتش می‌کشند.»

کلمات کلیدی