جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ، 21 فروردین 1399

40 سال، 40 اقدام/ گزارش سوم: تلاش برای پایان دادن به قصه پرغصه مردم میانمار

 SAVE 20190104 100620

فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی،فرصت مناسبی برای مرور دستاوردها و موفقیت های کشور در حوزه های مختلف است.تا دهه فجر با انتشار 40 گزارش به صورت روزانه،مجموعه ای از این موفقیت ها و دستاورد ها را در حوزه های کاری جمعیت هلال احمر به طور خلاصه مرور می کنیم؛ کمک به مردم میانمار سومین گزارش است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، همزمان با انتصاب دکتر پیوندی به عنوان ریاست جمعیت هلال احمر،جمعیت هلال احمر با وضع اسف‌بار حقوق بشردوستانه در ميانمار و نادیده گرفتن حق مسلم مسلمانان مظلوم میانمار مواجه بود. بحران كشتار و آوارگي مسلمانان روهينگيايي، داستان غم انگيزي بود كه روح و روان همه را آزرده كرده بود. يك فاجعه انساني در حال رخ دادن بود و هلال‌احمر فارغ از دين و مذهب، وظيفه داشت به كمك همنوعان خود بشتابد.

پيش از شروع مسئوليت دکتر پیوندی به عنوان ریاست جدید، فراخواني توسط جمعیت هلال احمر براي دريافت كمك هاي مردمي منتشر شده و يك محموله 30 تني از اقلام ضروري نيز به آن منطقه ارسال شده بود . محموله ديگري نيز در حال آماده سازي براي ارسال بود كه با شروع دوره ریاست دکتر پیوندی همراه شد. اگر چه هنوز رئيس جمعيت هلال احمر معارفه نشده بود، اما اینگونه تصمیم گرفته شد تا دکتر پیوندی و جمعي از مديران، همزمان با ارسال محموله به میانمار بروند.

*زندگی در قعـــر دنیـــا

آنچه از اوضاع و احوال مردم آواره میانمار عیان بود با آنچه که در اخبار و گزارشات شنیده و دیده می‌شد بسیار اسفبارتر بود، یکجورهایی قصه زندگی‌شان عوض شده بود؛ غصه‌ای تلخ و گس از مرگ و آوارگی که هر لحظه باید روی شانه‌های نحیف‌شان از این اردوگاه به آن اردوگاه حملش کنند. مرز بنگلادش با میانمار در چند کیلومتری کاکس بازار اردوگاه‌های پناهجویان میانماری شناخته می‌شود، جایی که به هر چه ربط داشته باشد به زندگی و زیستن ربطی ندارد؛ جایی در قعر دنيا....

در آن زمان دولت ميانمار از دريافت كمك‌هاي بين‌المللي ممانعت مي كرد و اغلب خدمات بشردوستانه در همان منطقه مرزی «كاكس بازار» متمركز شده بود. جايي كه بيش از يك ميليون آواره و بي پناه، خود را از ميان جنگل ها و رودخانه ها به آنجا رسانده بودند تا زنده بمانند.

همزمان با سفر رئیس جمعیت هلال احمر و همراهان به بنگلادش، يك محموله 30 تني شامل اقلام ضروري و خوراكي نيز با يك فروند هواپيماي باري به آنجا ارسال شد.

در این سفر رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان در بنگلادش با وزير بهداشت و رئيس هلال احمر بنگلادش ديدار داشت و به نمایندگی از هلال احمر ایران برای ارائه كمك هاي انسان دوستانه ابراز تمایل كرد و قرار شد تا آنها نيز تسهيلات لازم را فراهم كنند. قول و قرارها براي احداث يك بيمارستان صحرايي رد و بدل و مقرر شد تا نمايندگان مستقر هلال احمر در کاکس بازار پيگيري هاي لازم را برای صدور مجوزهاي قانوني انجام دهند.

اوضاع در اردوگاه آوارگان فاجعه بار بود. جایی که زندگی تعریفی متفاوت و عجیب داشت؛ دشتی بزرگ سرتاسر پوشیده از خانه‌های نایلونی با رنگی متمایل به سیاه و استوار بر چوب بامبو. بنگلادشی‌ها سال‌ها بود زمین‌های برنج‌شان را بخشیده‌ بودند به آواره‌های روهینگیایی تا سرپناهی برای خودشان بسازند. از سال‌های قبل که این نسل‌کشی‌ها شروع شده بود، تعدادی از مرز رد شده و در بنگلادش اسکان گرفته‌ بودند.

علاوه بر رئیس جمعیت هلال احمر و هیات همراه، همزمان گروهی از خبرنگاران، عکاسان و ارزیاب‌های جمعیت هلال احمر با حضور در بنگلادش در اردوگاه‌های آوارگان میانماری سرکشی می‌کردند تا راویان این قصه تلخ باشند.

مشاهدات تلخ بود و غم بار، بعضی از بچه‌ها از فرط خستگی و گرما به آب‌های آلوده پناه می‌بردند و بعضی‌ها فقط پارچه‌ای دور کمرشان بسته‌اند و همه‌شان با پای برهنه زندگی را می‌گذراندند. تــن‌‌های سوخته و تکیده جای سوالی نمی‌گذاشت حتی به اجبار هم نمی‌شد مجبورشان کرد که لبخند بزنند. بسياري از مادران باردار در شرايط سختي به سر می‌بردند و روایت تکراری کودكاني كه حتي معلوم نبود شب را در كدام چادر به سر مي برند.

* کمک‌هایی که ساماندهی شد

طبق بررسی ها در بعضی اردوگاه‌ها مثل حکیم پارا، ماناگونا و کوتاپلنگ سازمان‌ها و خیریه‌های بسیاری آمدند در دل ماجرا. جمعیت‌های ملی استرالیا، کانادا، فنلاند، کویت، ترکیه، قطر، بحرین و ایران کمک‌هایی را فرستاده‌ بودند و در منطقه فعال؛ خوراک اصلی مردم برنج، دال عدس، شکر و روغن است. سازمان‌های بین‌المللی مواد خام غذایی را به آنها می‌رساندند؛ اما برای پخت، نیاز به انرژی است امکانش در منطقه نبود. سوزاندن درخت هم ممنوع بود.بنابراین برخی از آنها موکت‌های کف سرپناه‌ها را برای پخت غذا آتش می‌زنند. یک چشمه دستشویی برای هر ۱۰خانوار در نظر گرفته شده بود که با این حجم جمعیت و فشردگی فقط بوی فاضلاب و پسماند مشهود بود.

بعد از پایان سفر رئیس جمعیت و بررسی‌های متعدد مشخص شد شيوه ارسال اقلام ضروري متناسب با شرايط منطقه نیست. چادرهاي ساخت كشور ما براي آن اقليم كه سرشار از رطوبت و باران هاي موسمي بود، كارايي نداشت و اقلام غذايي ما نيز متناسب با ذائقه آنها نبود. مضافا هزينه ارسال اين حجم از اقلام بسيار بيشتر از هزينه خود اقلام بود و جالب تر آنكه با ارسال برنج وارداتي از كشورهاي اطراف بنگلادش مثل تايلند، عملا با هزینه گزاف برنج را به جایی که مملو از برنج بود منتقل می‌شد.

*قند پارسی؛ کمپینی برای ارسال مهربانی

اصلاح در نحوه تامين و نوع اقلام ضروری در دستور کار جمعیت هلال احمر قرار گرفت و با توجه به اینکه قوانين دولت بنگلادش براي ورود دارو و اقلام بهداشتي سختگيرانه است بلافاصله بعد از بازگشت رئیس جمعیت در جلساتي طولاني با حضور نمايندگان نهادهاي ديگر شرايط منطقه و شيوه امدادرساني مطلوب بررسي شد و در ادامه كمپيني براي دريافت كمك هاي مردمي به نام «قند پارسي» با پيروي از شعر معروف حافظ: «شكرشكن شوند همه طوطيان هند/ زين قند پارسي كه به بنگاله مي رود»، شکل گرفت.

اگر روزگاري زبان پارسي هديه شيرين مردمان ايران زمين براي اهالي آن ديار بود، جمعیت هلال احمر انتظار دلشت اكنون كه همان ها در رنج و سختي به سر می‌برند، دوباره حامل هدايا و كمك هاي مردم نوعدوست كشورمان به آن ديار باشد.

جمعیت هلال احمر به این منظور، مقدمات لازم براي فراخوان مردمي را آماده کرد و در اين بين كمك بي نظير و بي سابقه يك ميليارد توماني رهبر معظم انقلاب نيز، هلال احمر را به ادامه كار اميدوارتر از گذشته كرد.

درگاه پرداخت موبایلی #۷۲۴* سامانه اصلی دریافت کمک های مردمی برای پناهجویان میانمار معرفی شد و درگاه پرداخت اینترنتی به آدرس ghandparsi.rcs.ir و شماره حساب ۹۹۹۹۹ جمعیت هلال احمر نزد بانک های ملت، دی، رفاه، صادرات، مسکن، تجارت، ملی، شهر، رسالت، مهر ایران و سپه کمک‌های مردمی را برای کمک به مردم میانمار جمع آوری کردند.

هماهنگي هاي لازم براي ارسال يك درمانگاه صحرايي مجهز و اعزام نيروي متخصص انجام شد و ميزان كمك هاي مردمي نيز از مرز 5 ميليارد تومان گذشت كه ناگهان زلزله مهيب كرمانشاه اولویت‌های کاری جمعیت هلال احمر را تغییر داد.

در شرايطي كه مردم زلزله زده به كمك هاي هلال احمر احتياج مبرم داشتند، پروژه ميانمار و دريافت و ارسال كمك ها به آن منطقه متوقف و تمامي انرژي هلال احمر معطوف به مردم كرمانشاه شد.

چندين ماه پس از زلزله كرمانشاه و بهبود نسبي اوضاع، جمعیت هلال احمر مجددا براي صرف كمك هاي مردمي باقيمانده، بررسي‌هاي لازم را انجام داد. چرا که اگر مردم به نيتي به هلال احمر كمك كنند، هلال احمر از لحاظ شرعي هيچ راهي جز صرف كمك ها در مسير همان نيت ندارد. بنابراين باقیمانده كمك هاي مردمي برای میانمار، بايد براي مردم همان منطقه صرف می‌شد.

پس از مذاكره با مقامات بنگلادش و همچنين مشورت با فدراسيون و كميته بين المللي صليب سرخ كه براي حداقل چهار ماه (متناسب با پول باقي مانده)، تصمیم بر این شد يك درمانگاه مجهز همراه با اقلام دارويي و نيروي متخصص در منطقه مستقر شود و پس از پايان مهلت مقرر درمانگاه مذكور به هلال احمر بنگلادش واگذار تا توسط نيروهاي بومي اداره شود. اين اتفاق به همين شكل افتاد و ماموريت هلال احمر نيز در آن منطقه به پايان رسيد، اما قصه پرغصه مردم آن ديار همچنان در یادها ماندگار است...

 

• فایل های گرافیکی و ویدئو های زیر اطلاعات بیشتری از اجرای این طرح را به شما می دهد:

 

 

ویدئوهای مرتبط با کمک به مردم میانمار را اینجا ، اینجا و اینجا ببینید.

گزارش اول با عنوان «نذر آب؛طرحی که ادامه دارد » را بخوانید

گزارش دوم با عنوان «برای زلزله کرمانشاه چه کردیم؟!» را بخوانید

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی

تصاویر

IMG 20171101 WA0002